Tři členové běloruské opozice, včetně Maryje Kalesnikavové, prošli v noci na dnešek jednou z kontrol na ukrajinské hranici, ale jen dva se na území Ukrajiny dostali. Podle serveru Tut.by to oznámil mluvčí běloruského státního výboru pro ochranu hranice. Dodal, že Kalesnikavová byla na hranici zadržena, okolnosti jsou však zatím nejasné. Podle náměstka ukrajinského ministra vnitra šlo o násilné vyvezení lidí z vlasti. Zároveň informovala běloruská zpravodajská organizace Charter 97, že dceru novinářky serveru Tut.by odvedly úřady přímo z jejího bytu.
Kalesnikavová, která je členkou vedení koordinační rady běloruské opozice, byla podle svědků zadržena už v pondělí v Minsku. Tut.by s odvoláním na svědka napsal, že ji neznámí lidé odvezli v dodávce pryč. Rada později oznámila, že telefonicky je nedostupná nejen ona, ale také další dva členové.
Mluvčí státního výboru na ochranu hranice ve své informaci poskytnuté Tut.by řekl, že trojici na hranici tvořili kromě Kalesnikavové ještě Anton Radnjakov a Ivan Kravcov. Všichni jeli ve voze BMW a nejprve prošli první řádnou kontrolou asi 13 kilometrů od hranic, ale dál na cestě k hranicím jsou rozmístěná dodatečná stanoviště pohraničních hlídek. Když údajně trojice u dalšího stanoviště spatřila vojáka, auto nabralo rychlost a opustilo běloruské území.
„Přitom se Kalesnikavová ocitla mimo vozidlo, zřejmě ji z auta vystrčili, alespoň takto to nyní vypadá, pokud mohu soudit,“ prohlásil mluvčí. Dodal, že Kalesnikavová byla zadržena.
Jednalo se o nucené vyhoštění z rodné země. Maryju Kalesnikavovou se z Běloruska vykázat nepodařilo, protože tato odvážná žena podnikla kroky, které zabránily jejímu přemístění přes hranici
Podle náměstka ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka ale nešlo o dobrovolný odjezd. „Jednalo se o nucené vyhoštění z rodné země. Maryju Kalesnikavovou se z Běloruska vykázat nepodařilo, protože tato odvážná žena podnikla kroky, které zabránily jejímu přemístění přes hranici. Zůstala na území Běloruské republiky,“ napsal Heraščenko na Facebooku.
Kalesnikavová prý za žádných okolností neplánovala opustit Bělorusko
„Po situaci s Olgou Kovalkovou jsme všichni čtyři samostatně – já, Radnjakov, Kalesnikavová a Kravcov – diskutovali o tom, co dělat, pokud by nám byla nabídnuta stejná volba jako Kovalkové: opustit zemi nebo čelit represi. A Maryja Kalesnikavová měla jasnou pozici, že za žádných okolností neopustí Bělorusko, pouze silou,“ uvedl pro agenturu tut.by právník a člen prezídia Rady pro koordinaci Maksim Znak.
Zástupci policie a běloruského ministerstva vnitra ke mně přišli a řekli, že pokud nebudu souhlasit s odchodem ze země, budu čelit dlouhému věznění
Připomeňme, že 5. září dorazila podle agentury Reuters běloruská opoziční aktivistka Olga Kovalková do polské Varšavy. Vypověděla, že ji k odchodu z Běloruska donutily tamní úřady. Kovalková byla v Bělorusku 25. října odsouzena k deseti dnům vězení. „Zástupci policie a běloruského ministerstva vnitra ke mně přišli a řekli, že pokud nebudu souhlasit s odchodem (ze země), budu čelit dlouhému věznění,“ uvedla Kovalková na tiskové konferenci ve Varšavě. Dodala, že byla z vězení dopravena na hranici a následně vstoupila na polské území.
Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V neděli byl v Minsku dav 100 000 lidí a policie zadržela přes 600 z nich. Úřady po volbách 9. srpna prohlásily za vítěze Lukašenka, ale opozice výsledek považuje za zmanipulovaný. Lidé proto už týdny protestují nejen v Minsku, ale také v dalších městech, čelí při tom tvrdým zákrokům bezpečnostních sil.
Novinářce informující o masových protestech zatkli dceru
„Ráno 8. září přišli bezpečnostní úředníci do bytu Galiny Ulasik, redaktorky zpravodajského serveru Tut.by. V 9:55 dva policisté vzali dceru Galiny Ulasikové Valerii Ulasikovou, posadili ji do auta a odjeli. Podařilo se jí sdělit, že byla zadržena za účat na nepovolené akci (pravděpodobně demonstraci proti Alexandru Lukašenkovi – pozn. red.) a pro podezření z podněcování hromadných nepokojů,“ píše Charter 97 s tím, že od ministerstva vnitra nebylo možné získat žádný komentář.
Cichanouská: Mezinárodní dohody Lukašenka nová vláda nepodpoří
Žádnou mezinárodní dohodu domluvenou s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem nepotvrdí budoucí demokraticky zvolená běloruská vláda. Prohlásila to v úterý představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská ve videokonferenčním projevu k ministerskému výboru Rady Evropy. Panují obavy, že Lukašenko ve snaze zastavit protesty proti sobě omezí svrchovanost země větší integrací s Ruskem.
„Země nebo strany... nemohou a neměly by očekávat, že Bělorusové a jejich spravedlivě a demokraticky zvolená vláda budou respektovat smlouvy, které proti jejich vůli uzavírá nelegitimní režim,“ uvedla podle agentury Reuters Cichanouská, která je podle velké části běloruské veřejnosti skutečnou vítězkou nedávných prezidentských voleb, v nichž podle oficiálně oznámených výsledků vyhrál Lukašenko.
„Lukašenko jako prezident naší země nemá žádnou legitimitu. Už nepředstavuje Bělorusko,“ prohlásila také Cichanouská v projevu přenášeném z jejího nynějšího štábu v litevském Vilniusu, kam se musela po nátlaku úřadů ze země uchýlit.
Omezí Lukašenko svrchovanost země větší integrací s Ruskem?
Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius dal v pondělí najevo obavu, že se Lukašenko chystá vzdát nezávislosti své země podepsáním dohody o hlubší integraci s Ruskem.
Ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě usiluje o užší vazby s Běloruskem v rámci svazového soustátí. Lukašenko to dosud odmítal a obviňoval Moskvu, že chce jeho zemi pohltit. Jeho současná pozice je ovšem oslabená vlivem protestů.