PŘEHLEDNĚ: Vrátí se respirátory do MHD? Válek nastínil podzimní opatření proti covidu

Pokud jde o covid, nikdo nepochybuje, že nás čeká poklidné léto. Přesto již z nejvyšších míst zaznívají obavy, že na podzim by se mohla pandemická vlna vrátit. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje sérii opatření, která by po létě mohla vstoupit v platnost. Mnohé již naznačil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Lockdown

Ministři zdravotnictví, kteří sloužili pod taktovkou expremiéra Andreje Babiše (ANO), covidové situace obvykle řešili razantními plošnými opatřeními. Uzavíraly se obchody, restaurace i školy a zaváděly se noční zákazy vycházení. Tento způsob proticovidových opatření se ve světě nazývá lockdown, čeští vládní představitelé se však tomuto výrazu vehementně bránili.

Válek slibuje, že se Češi již žádných lockdownů obávat nemusí. Odvolává se přitom na studii, která na příkladu Švédska ukazuje, že celostátní uzávěry situaci příliš neřešily. „Lockdowny určitě ne. Teď i ta studie, která porovnává země, které měly dlouhé lockdowny, s těmi, které dlouhé lockdowny neměly, ukazuje, že plošné uzávěry efekt neměly,“ řekl ministr v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Ministr nechce situaci řešit plošnými opatřeními. Jako lékař svůj postoj přirovnal k operaci gama nožem oproti ozařování celého těla. „Plošná opatření neměla ten efekt. Představa, že zabráníme šíření viru, není technicky možná,“ sdělil Válek.

Návrat roušek

Roušky či respirátory se na podzim zřejmě vrátí, ne však v takové míře, jak jsme byli zvyklí v posledních dvou letech. Nemusíme se například obávat toho, že by se musely nosit ve venkovních prostorech.

Ministr však jejich účinnost hájí. „Souhlasím s tím, že plošné nošení roušek není úplně racionální. Na druhou stranu se jasně ukázalo, že jsme tady dva roky neměli infekce horních dýchacích cest. Že má rouška efekt, je naprosto zřejmé,“ vysvětlil Válek minulý pátek před novináři.

Smysl mají podle něj roušky tam, kde opravdu hrozí riziko. V Partii uvedl jako příklad ambulance praktických lékařů a urgentní příjmy. „Dokonce bych si myslel, že obecně v době jakékoliv epidemie viru chřipkového typu by se roušky v těchto místech měly nosit,“ sdělil v Partii.

Dalším příkladem je podle něj doprava. „Je to například hromadná doprava. Poučme se ze zemí, které mají daleko lepší zkušenosti se zvládáním jakýchkoliv respiračních onemocnění. Určitě nic dalšího,“ doplnil Válek.

Když hovořil o „rouškách“, nabízí se otázka, zda tedy budou na těchto místech stačit pouze chirurgické roušky, či bude Česká republika nadále trvat na respirátorech. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba by mohlo jít pouze o roušky. Pro CNN Prima NEWS však uvedl, že se zatím jedná pouze o teoretickou úvahu.

Očkování

Válek by rád proočkoval populaci další dávkou těsně před příchodem podzimní vlny, tedy v srpnu či září. Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou silnější protilátky. Chápe však, že především mladší lidé potřebují třetí dávku očkování kvůli cestování do některých zemí.

„Je jisté, že se bude muset riziková skupina přeočkovat. Ne čtvrtou dávkou, ale další dávkou. Každý rok to bude pokračovat, dokud covid nezmizí. Je to doporučení, ke kterému směřuje celý svět,“ doplnil ministr v Partii na CNN Prima NEWS.

Stát proto chystá novou kampaň, která by měla především seniory motivovat k dalšímu očkování. „Očkovací kampaň je teď už nasmlouvána. Cílem je vysvětlit, že covid není žádná ‚Noční můra z Elm Street‘, ale je to smrtelně nebezpečný virus, který způsobuje i trvalé následky. A to podle dat, která jsou naprosto neprůstřelná,“ vysvětlil Válek.

Trasování

V minulosti se velká pozornost věnovala také chytré karanténě či trasování. Během nadcházející podzimní vlny však půjde zřejmě trasování jako způsob boje proti šíření covidu stranou. „Omikron je virus, který nejde zastavit, nejde utrasovat. Projde populací Evropy a naší ochranou bude očkování,“ sdělil minulý pátek šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.