Kde se více očkovalo, tam se méně umíralo, ukazují data ze světa. Jak je na tom Česko?

Země, ve kterých se lidé nechali více proočkovat vůči nemoci COVID-19, zaznamenaly v průměru menší počet zemřelých v souvislosti s koronavirem, ukazují data. Čeští odborníci si pochvalují, že se především loni povedlo masivně proočkovat rizikové skupiny před příchodem podzimní vlny varianty delta. Úřady však upozorňují, že další přeočkování bude zřejmě nutné na podzim.

Kvůli pandemii nemoci COVID-19 zemřelo v letech 2020 a 2021 skoro 15 milionů lidí, uvedla počátkem května v novém odhadu Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde o skoro dvakrát vyšší číslo, než uvádějí oficiální statistiky, protože WHO do celkové bilance započítala nejen oběti koronaviru, ale i úmrtí v důsledku přetíženého zdravotnictví. Údaje vycházejí ze srovnání s průměrným počtem úmrtí v letech před příchodem pandemie.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví, které během celé pandemie zveřejňovalo přehledné grafiky ke covidu, se v té nejnovější věnuje právě srovnání zemí na základě míry očkování a počtu úmrtí souvisejících s nemocí COVID-19. Data vychází z webu Ourworldindata.

„Množství studií a dat ze zemí celého světa také opakovaně potvrzovaly účinnost a bezpečnost vakcín. Včasné zavedení vakcinace zabránilo celosvětově milionům úmrtí, na Slovensku zabránily vakcíny tisícům úmrtí. Tato grafika ukazuje, že celkový počet úmrtí na Covid byl od léta loňského roku výrazně nižší v zemích s vysokou mírou proočkovaností,“ uvádí resort na Facebooku.

Dnes sme prekročili smutnú hranicu 20 000 úmrtí na Covid. WHO odhaduje, že celosvetovo si zatiať Covid vyžiadal cez 15...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, May 11, 2022

Tento nepoměr se nejvíce ukazuje například u Bulharska či Bosny a Hercegoviny, naopak vysoce proočkované státy jako Portugalsko, Španělsko či Dánsko hlásí minimum obětí. Mezi hůře postižené země se řadí právě také Česká republika či Slovensko, které v rámci Evropy patří k méně proočkovaným. České analýzy nicméně dokládají, že očkování mnoha dalším úmrtím zabránilo.

Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukázala, že v listopadu 2021, kdy se v České republice šířila varianta delta, očkování dvěma dávkami snížilo riziko nákazy u osob nad 65 let o zhruba 59 %, riziko hospitalizace o více než 76 % a léčbu na JIP o téměř 85 %. Letos v únoru, kdy se už šířila nakažlivější varianta omikron, která ale obecně způsobuje mírnější průběh, bylo riziko nákazy nižší o 50 %, hospitalizace téměř 87 % a JIP 89 %.

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška pomohla především vysoká proočkovanost seniorů při šíření varianty delta na podzim.

„Český národ hlasoval pro vakcinaci. Naprostá většina z nás se nechala naočkovat. Seniorní kategorie 70+ obyvatel se nechala proočkovat přes 90 procent. To je podle mě maximum dosažitelného. Tito lidé se chtějí nechat očkovat i další dávkou před podzimní vlnou, která určitě přijde,“ řekl v pátek před novináři. Doplnil, že pokud by Česko vloni na podzim zasáhla varianta delta bez proočkované populace, následky by byly tragické.

Očkováno proti covidu je asi 65 % populace včetně dětí, zhruba 75 % dospělých a přes 90 % seniorů nad 65 let. „Očkování určitě zachránilo mnoho životů,“ doplnil v pátek přednosta transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Česko chystá další očkovací kampaň

Odborníci očekávají příchod další vlny covidu letos na podzim. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je tak nutné, aby lidé absolvovali před jejím příchodem další dávku. Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou vyšší protilátky. Chápe však, že především mladší lidé potřebují třetí dávku očkování kvůli cestování do některých zemí.

Oproti tomu rizikoví pacienti by měli na dávku zajít na přelomu léta a podzimu, aby hladina protilátek začala stoupat koncem října a klesat až v únoru. „Na podzim nás zase čeká vlna a jakýkoliv rizikový pacient, pokud se nenechá naočkovat, tak riskuje obrovským způsobem, že ohrožuje svůj život,“ vysvětlil Válek na páteční tiskové konferenci. Dodal, že vláda připravuje na konec léta kampaň, která by měla především rizikové skupiny k očkování znovu motivovat.

Očkovat se zřejmě bude potřeba každoročně. „Museli jsme změnit schéma. Už nelze tvrdit, že po další dávce budeme mít vyhráno. Je zřejmé, že pokud virus nezmizí, a nevypadá, že by mizel, tak každý podzim se budeme muset očkovat. Jednou ten virus bude agresivnější, jindy bude méně závažnější. Ale dokud tady bude, bude to nejzávažnější respirační nemoc,“ dodal ministr zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

19:24

Lukašeko: Ukrajinci na nás vyslali rakety, zastavili jsme je

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.