Koronavirová situace se ve většině zemí, do kterých Češi jezdí rádi na dovolenou, nezlepšuje, spíš naopak. Itálie, Chorvatsko, Španělsko, Řecko i Turecko se přesto chystají na léto spojené s cestovním ruchem. Jaké pravděpodobně bude?
Itálie
V zemi platí stále nouzový stav, který skončí nejdříve poslední červencový den. Stát má přes 472 tisíc aktivních případů koronaviru (6. na světě). Počty však dlouhodobě klesají.
Roušky jsou povinné i venku. V nejkritičtějších regionech, kde platí tvrdý lockdown, mohou občané vycházet pouze v nezbytných případech. Otevřené jsou jen obchody se základním zbožím a restaurace mají povolený pouze okénkový výdej.
Naopak v méně postižených oblastech mohou mít restaurace otevřeno, ale pouze během pracovních dnů. Bez výjimek také platí noční zákaz vycházení od 22. hodiny do pěti hodin ráno.
Cestující s negativním testem na koronavirus musí po příjezdu absolvovat pětidenní karanténu. Rovněž jsou povinni vyplnit čestné prohlášení a svůj příjezd nahlásit místnímu zdravotnímu zařízení.
Chorvatsko
Země se od jara připravuje na to, aby v létě mohla přivítat co nejvíce turistů. V současnosti Chorvatsko uvádí přes 16 tisíc aktivních případů covidu. Nakažených ale dlouhodobě spíše přibývá.
Obyvatelé musí nosit roušky ve vnitřních prostorách, veřejné dopravě a v místech, kde není možno dodržovat rozestupy alespoň jeden a půl metru. Bary a restaurace jsou stále zavřené a v obchodech se nesmí prodávat alkohol po 22. hodině.
Cestující musí předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než dva dny. Lidé se také mohou prokázat potvrzením o očkování, pokud absolvovali už obě dávky vakcíny a od té druhé uběhly alespoň dva týdny. V případě, že člověk prodělal koronavirus, platí pro něj tříměsíční imunita, dokladem o prodělání nemoci se může prokázat stejně, jako kdyby byl naočkovaný.
Španělsko
Nouzový stav ve Španělsku bude platit minimálně do 9. května, covidová situace se navíc spíše zhoršuje. Země eviduje přes 222 tisíc aktivních případů koronaviru.
Na dovolenou nebo festivaly s covid pasem už od května? Maďar popsal podrobnosti
Už od května by v Česku mohl fungovat systém, který bude potvrzovat, že člověk není infekční, prozradil v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS epidemiolog a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar. Sdělil, že se jedná o něco jako covid pas a popsal, jak by to mělo fungovat. Zároveň předpověděl, že i v létě budeme muset nosit v uzavřených prostorech respirátory nebo roušky.
Roušky jsou povinné i ve venkovních prostorách, a to bez ohledu na dodržování bezpečné vzdálenosti. Pití alkoholu na veřejnosti je v zemi zakázané.
Turisté musí před cestou vyplnit speciální formulář. Potom stačí, aby se prokázali negativním testem, který ale nesmí být starší než tři dny. Země plánuje na léto zavést také covid pasy, kterými by se mohli prokázat lidé proti koronaviru již naočkovaní.
Řecko
Také Řecko se intenzivně chystá na letní nával turistů. Covidová situace se dlouhodobě nezhoršuje. Aktivních případů koronaviru je v zemi nyní potvrzeno 32 tisíc.
Roušky jsou povinné i ve venkovních prostorech. Otevřené jsou pouze obchody se základním zbožím. U restaurací fungují jen výdejní okénka. Otevřely už ale hotely, které fungují v částečném provozu bez stravovacích služeb.
Stále plátí zákaz vycházení mezi 21. a 5. hodinou. Během dne by lidé měli vycházet jen kvůli nezbytným a neodkladným záležitostem.
Turisté musí před cestou vyplnit a poté odeslat registrační formulář. Dále se musí prokázat negativním testem na covid, který není starší než tři dny, případně očkováním, od jehož druhé dávky uběhlo 14 dnů.
Turecko
V Turecku stále platí přísná protiepidemická opatření. Země má přes 554 tisíc aktivních případů koronaviru (5. na světě) a počet nakažených se dlouhodobě zvyšuje.
Stále platí zákaz vycházení, a to už od 19. hodiny do pěti ráno, o víkendech dokonce i celkový zákaz vycházení. U restaurací fungují pouze výdejní okénka. Stát po cestujících vyžaduje vyplněný formulář a negativní test.