Negativní výsledek antigenního testu na COVID-19 by mohl být v budoucnu vstupenkou na kulturní a sportovní akce, nebo dokonce podmínkou pro navštívení restaurace a cestování. Jak se liší od PCR testů, které se dělají v laboratoři?
Antigenní testy se provádějí výtěrem z nosohltanu – stejně jako PCR testy. Vzorek se však neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. PCR testy se posílají do laboratoře a vyžadují minimálně čtyři hodiny.
Covidový deník: Žádná chřipečka, ale nevyzpytatelná nemoc. Každý den vás překvapí
Mám dobrou imunitu, sportuji, nekouřím, nebyla jsem nemocná přes dva roky. Když budu mít covid, tak určitě bez příznaků, říkala jsem si někdy od března. Koronavirus mě dohnal až během vánočních svátků a dokázal mě potrápit. Od prvních příznaků jsem si psala deník o tom, jak nemoc probíhala. Překvapilo mě především to, že mě každý den bolelo něco jiného.
Výhodou antigenních testů je cena, která se většinou pohybuje mezi 250 až 350 korunami. PCR testy vloni stály 1 750 korun, od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1 109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.
Nevýhodou antigenních testů je nižší senzitivita. Když je někdo bez příznaků nebo je nemoc COVID-19 v počátcích, výsledek může být falešně negativní. „Antigenní testy vyhodnotí minimálně 30 procent nakažených chybně jako nenakažené,“ varoval před časem evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v minulosti přirovnal antigenní testy k rybářské síti s velkými oky. „Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně,“ uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.
Přes 10 tisíc lidí nemělo příznaky
Když vyjde antigenní test pozitivně, u lidí bez příznaků se ještě laboratorně potvrzuje pomocí PCR testu. „Spolehlivost antigenního testu ovlivňuje například koncentrace viru či doba od začátku nemoci,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Jiná je i „technologie“ testů. Zatímco antigenní test pátrá po bílkovině z povrchu koronaviru, PCR test hledá genetickou informaci.
V České republice pořád běží plošné testování pomocí antigenních testů, které hradí pojišťovny. Původně mělo skončit 15. ledna, vláda ale nakonec rozhodla, že se testovat bude i nadále.
O testování je ale nižší zájem než před Vánoci, kdy byly termíny už několik dní dopředu obsazené. Například odběrová místa v pražských nemocnicích jsou nyní obsazená sotva z poloviny.
Od listopadu 2020 se v Česku udělalo přes milion antigenních testů. Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent a odhalily více než 26 700 nakažených. Přes deset tisíc lidí bylo bezpříznakových, řekl minulý týden na tiskové konferenci ministr Blatný.