Dosud rekordních 59 megajoulů z fúzní energie vygenerovali nyní evropští vědci v zařízení Joint European Torus (JET) v britském hrabství Oxfordshire. Zástupci vědeckého konsorcia EUROfusion, jehož součástí jsou i čeští experti, to oznámili na tiskové konferenci.
Výsledky podle nich ukazují potenciál jaderné fúze při získávání energie a jde prý o zásadní přínos pro mezinárodní projekt ITER, který je budován v jižní Francii a který má být větší a pokročilejší verzí tokamaku JET.
Konsorcium EUROfusion, které zahrnuje na 4 800 expertů, studentů a dalších pracovníků z celé Evropy, ve čtvrtek uvedlo, že dosažený výsledek je více než dvojnásobkem předchozího rekordu 21,7 megajoulů, jehož bylo v Oxfordu dosaženo v roce 1997. Vědcům se podařilo udržet pulz fúze izotopů vodíku deuteria a tritia a vytvořit množství energie téměř průmyslové úrovně, řekl generální ředitel ITER Bernard Bigot.
Vědcům se podařilo během pětisekundového plasmatického pulzu vygenerovat 59 megajoulů energie v podobě tepla. Jeden megajoul energie stačí k tomu, aby byly zhruba tři litry vody o teplotě 20 stupňů přivedeny k varu.
Na objevu se podílí i Češi
„Výsledky představují za poslední čtvrtstoletí nejjasnější důkaz potenciálu energie získávané z jaderné fúze pro zajištění bezpečného, udržitelného a ekologického zdroje energie,“ sdělilo Středisko společných činností Akademie věd České republiky. Právě vědci z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR se na projektu ITER podílejí. V Česku má fungovat zařízení pro experimenty s jadernou fúzí, tokamak COMPASS Upgrade, který má být podporou projektu ITER.
Z fúze pochází veškeré světlo a teplo ze Slunce a dalších hvězd. Umělá fúze by mohla být bezpečným, udržitelným a ekologickým zdrojem energie. Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku, tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak.
„Tyto přelomové výsledky nás o obrovský krok přiblížily zdolání jedné z největších vědeckých a technologických výzev ze všech. Je jasné, že v reakci na účinky klimatické změny musíme hodně věcí začít dělat jinak a fúze skýtá tak velký potenciál,“ zdůraznil britský vědec Ian Chapman.
Zastoupení EU v Británii ve čtvrtek uvedlo, že oxfordský tokamak JET je nejvýkonnější fúzní výzkumné zařízení svého druhu na světě. V letech 2014 až 2021 EU jeho provoz podpořila půlmiliardou eur (přes 12 miliard korun).