Lidem nad hlavou přeletěl a na nebi jasně zářil vesmírný odpad. Takto vysvětlují úřady nezvyklý roj ohnivých koulí, který lidé v úžasu sledovali v mexických státech Sinaloa a Jižní Dolní Kalifornie. Zatím není známo, zda v oblasti dopadla na zem nějaká vesmírná tělesa. Spekuluje se o tom, že mohlo jít o meteorit nebo o zbytky hořící vesmírné rakety.
Stovky lidí sdílely na sociálních sítích videa, na nichž jsou zřetelně vidět ohnivé koule letící po nebi. Nezvyklý úkaz byl k vidění v lokalitě Culiacancito ve státě Sinaloa a také v Los Cabos a La Paz v Jižní Dolní Kalifornii, na severozápadě Mexika, uvedl web MSN.
„Tohle není legrace. Zastavili jsme Uber a zůstali zírat. Vysvětlete nám tuhle děsivou nádheru,“ napsala jedna z uživatelek, která se podělila o své video.
Okay esto no es broma y neta paramos el Uber para verlo y seguimos así 😮🤤🤩 #Meteorito #BajaCalifornia #LosCabos #SanJose Explíquenme está hermosura/ que miedo… pic.twitter.com/TTbjg7Mpq1
— Chantel Elizondo (@chantelelizondo) February 6, 2022
Lidé se ihned začali dohadovat, zda jde o meteorit, vesmírný odpad nebo zbytky vesmírné rakety. Svědci oznámili, že na místo předpokládaného dopadu se přemístilo několik hasičských jednotek. O žádném nálezu však úřady zatím neinformovaly.
Poté, co se na sociálních sítích objevily tyto záběry, uvedl expert z Národního polytechnického Institutu (IPN) Sergio Almazán, že se nejspíš jednalo o vesmírný odpad. Naopak web Frontera Espacial specializující se na vesmír uvedl, že stovky lidí ve skutečnosti viděly zbytky rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX, která se zcela rozpadla v atmosféře.
Část rakety Falcon 9, kterou společnost SpaceX vypustila před sedmi lety s cílem umístit na oběžnou dráhu satelit ke klimatickému pozorování, stále obíhá kolem Země. Dne 4. března by měla definitivně ukončit svou misi po nárazu do Měsíce. To ze Země nebude pozorovatelné, nicméně objekt pod označením 2015-007B bude vidět, jak se blíží ke svému cíli. Raketa odstartovala z americké Floridy 11. února 2015. Zbylá část rakety o celkové hmotnosti čtyř tun, která již splnila svou misi, nyní směřuje k Měsíci po eliptické dráze rychlostí 2,58 km/s.
Bolas de Fuego surcan los cielos de Los Mochis, Sinaloa, #Mexico. (06.02.2022). #Space #Falcon #Meteor #Meteorito #zabedrosky #Junk #BasuraEspacial pic.twitter.com/QRPReXj44M
— Climagram (@deZabedrosky) February 6, 2022