Po letních dovolených se rytmus v práci pomalu ale jistě vrací do starých kolejí. Je potřeba dohnat resty, které vznikly, a rozpracovat nové projekty. Právě k tomu firmy potřebují schopné lidi. A fakt, že se ke strojům nevrátí zdaleka všichni původní zaměstnanci, jen nahrává těm, kteří chtějí změnit místo. A dobrou zprávou je, že dnes už se při vyjednávání z potenciálními chlebodárci nemluví zdaleka jen o výši platu.
Dovolená je doba, kdy v zaslouženém volnu načerpáváme nové síly. A leckdy také sumarizujeme, co nám naše zaměstnání přináší, a kolik nám toho naopak bere. Mnozí tak dojdou k závěru, že se ke svému původnímu místu už vrátit nechtějí. Jejich pozice se uvolní, a tak vzniká nová příležitost pro ty, kteří by na ni rádi nastoupili.
Podzim nabízí nečekané možnosti
Kam se jeden nechce vrátit, tam jiný může být spokojený. A podle webu Práce.cz je právě podzim ten nejlepší možný čas dát o sobě vědět. „Jestliže uvažujete o změně, neváhejte už ani minutu. Po dovolené jste ještě plní energie, kterou můžete pro hledání nové práce využít. Navíc nabídka firem, která se drží z hlediska množství volných pozic stále vysoko, se může začít pomalu snižovat,“ radí agentura.
A to platí i v případě, že si člověk s myšlenkou na změnu pracovního místa zatím jen tak nezávazně pohrává. Nikdy ale nelze předem odhadnout, jaká nabídka přijde. Třeba půjde o šanci, která se nedá odmítnout.
Zabodovali jste na pracovním pohovoru? Čtěte neklamná znamení, že jste byli úspěšní
Pohovor pro řadu lidí znamená jednu velkou nervozitu. Nejdřív trpí trémou před ním a pak jsou zvědaví, jak na personalisty zapůsobili. Existují ale jasné signály, které říkají, jak si uchazeč o zaměstnání vede, ještě během samotného pohovoru. Čtěte, čeho je dobré si všímat a co vám napoví, jestli získáváte body k dobru, nebo ne.
Lze chtít víc než jen vyšší plat
Jistě, peníze jsou v případě zaměstnání až na prvním místě. Navíc inflace je vysoká a její následky značně pociťuje většina z nás. Ovšem i v této oblasti se může při změně místa zadařit, jak uvádí Práce.cz: „Z našeho průzkumu vyplývá, že 55 % zaměstnavatelů plánuje mzdy v blízké budoucnosti zvyšovat. Více než polovina z nich (52 %) chce zvyšovat do pěti procent, o 5 až 10 % plánuje zvednout mzdy 42 % firem a o více než o 11 % se chystá přidávat 6 % zaměstnavatelů.“
Nicméně v dnešní době už od svých nadřízených můžete chtít víc. Třeba home office, pokud se vám do kanceláře nechce dojíždět denně. „Pokud z nějakého důvodu potřebujete zkrácený pracovní úvazek nebo sháníte práci na dohodu (DPP či DPČ), také to je možné,“ uvádí web Jobs.cz další z podmínek, o nichž je možné vyjednávat.
Další z lákadel, která firmy nabízejí schopným zaměstnancům, jsou nejrůznější benefity. Například delší dovolená, podíly ve firmách či bonusová péče o zdraví svých zaměstnanců a mnoho dalších.
Jak nešlápnout z bláta do louže
Je jedním z důvodů pro změnu práce atmosféra v té stávající nebo nevhodný kolektiv? Zaměstnavatel nerozumí potřebám zaměstnanců s rodinou, případně nenabízí možnost kariérního růstu? I v tomhle už se dnes na internetu dočkáte pomoci. „Když hledáme hotel nebo kupujeme pračku, před zaplacením si čteme recenze na srovnávačích. Naláká nás reklama, ale rozhodneme se až podle zkušeností ostatních... Pozitivní a negativní hodnocení lidé přidávají anonymně, ale ověřujeme, zda tam ti lidé skutečně pracují či pracovali,“ nabízejí možnost si zaměstnavatele předem proklepnout stránky Atmoskop.cz.