Zemřela legenda českého amatérského divadla. Marie Poesová byla uznávanou lektorkou i porotkyní
pracovní poměr
Výpis příspěvků ke štítku „pracovní poměr“
Plán na další miliardy do rozpočtu: Vláda chce čerstvým matkám zlepšit podmínky k zaměstnání
Matky malých dětí mohou přinést do státního rozpočtu na daních a odvodech deset miliard korun. Vyplývá to z expertních výpočtů, které předpokládají, že by se ženám s dětmi do čtyř let věku podařilo uplatnit na trhu práce podle jejich představ. Ministerstvo práce a sociálních věcí výpočty podpořilo a tvrdí, že už se na tuto skupinu žen a jejich zapojení na pracovním trhu zaměřuje.
Najdou lidé 55+ snadno práci? Tato věková skupina má u nás plnou podporu, říká ředitel Amazonu
Vzhledem k demografickým změnám je stále důležitější hledat způsoby, jak zapojit stříbrnou generaci do trhu práce. Jak ukazuje průzkum, mnoho z nich chce pracovat déle, než jaké jsou tradiční představy o důchodovém věku. Výzvou pro zaměstnavatele a stát je tedy najít způsoby, jak podpořit jejich zaměstnanost a vytvořit flexibilní podmínky, které by odpovídaly jejich potřebám. Shání se lidem v kategorii 55+ hůře práce a jak k nim přistupují zaměstnavatelé? A jaká je nejčastější motivace seniorů k práci i v důchodovém věku? Právě o tomto tématu mluvili hosté pořadu Interview PLUS Jana Špolcová, zástupkyně ředitele společnosti STEM/MARK a Michal Šmíd, generální ředitel společnosti Amazon pro Českou republiku.
Stát nabízí příspěvek na pohonné hmoty i koupi auta. Ušetřit můžete až 100 tisíc
Stát poskytuje nejrůznější příspěvky například na bydlení či vzdělání. Málokdo už ale ví, že zažádat o finanční pomoc mohou i ti, kteří dojíždějí do zaměstnání nebo si pořizují nové auto. V obou těchto případech však existuje řada podmínek, jež je potřeba splnit, aby vám peníze mohly být vyplaceny. Kdo tedy o ně může zažádat a jak?
Pijete kávu při sedavé práci? Zbystřete, vědci odhalili překvapivou spojitost s úmrtností
Pracovní den bez kávy si dokáže představit jen málokdo. Ve společnosti si však tento nápoj příliš dobrou pověst nevybudoval – jeho častá konzumace bývá vnímána jako zdraví škodlivá. Lidé se sedavým zaměstnáním by však měli zpozornět. Vědci z Univerzity Soochow na Tchaj-wanu totiž zkoumali, zda existuje souvislost mezi pitím kávy, častým sezením, zdravím a úmrtností. A dospěli k překvapivým výsledkům – káva při sedavém zaměstnání prospívá, píše Bild.
Šikanu v zaměstnání zažilo 30 procent Čechů. Opakované projevy nejsou výjimkou
Tři z deseti Čechů se ve svém současném zaměstnání osobně setkali s diskriminací či šikanou, ať už se týkaly jich samotných nebo jejich kolegů. Z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací také vyplývá, že další lidé vědí o tomto jednání alespoň z doslechu.
PŘEHLEDNĚ: Když přestane být paušální daň výhodná. Jak může plátce z režimu vystoupit?
Paušální daň se pro řadu živnostníků stává nevýhodnou a může se hodit z ní během roku předčasně vystoupit. Během zdaňovacího období to však není vůbec snadné – je třeba mít skutečně zásadní důvody. Jak postupovat?
Jurečkova reforma? Důchodci budou muset na brigády. Měření směn je legrační, tvrdí expert
Hlavním problémem důchodové reformy není předčasný odchod do penze, ale výše náhradového poměru v budoucnu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Petr Fischer, podle něhož se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vládním návrhu reformy příliš zaobírá technikáliemi. „Dělat čárky za každou směnu fyzicky náročné práce mi přijde legrační,“ uvedl na adresu představeného dokumentu. Odborník rovněž poznamenal, že mnoho budoucích seniorů si bude muset kvůli udržení životního standardu najít brigádu.
Víte, co je job hopping? Trendem je často měnit zaměstnání, má to několik výhod
Personalisté si zvykají, že častější změny zaměstnání jsou dnes zcela běžným jevem. Pro časté změny zaměstnání se vžil termín job hopping, který je typický, nikoli však výhradně, pro lidi v začátcích pracovní kariéry.
Práce z domova pro rodiče i změny pro dohodáře. Co všechno může přinést novela zákoníku?
Po skončení připomínkového řízení je aktuálně předmětem projednávání vlády návrh důležité novely zákoníku práce, která má být přijata a nabýt účinnosti nejspíše v druhé polovině roku 2023. Výjimku tvoří ustanovení zavádějící s plánovanou účinností od 1. ledna 2024 nárok na dovolenou pro „dohodáře“, tj. osoby pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP, DPČ).
Čtyřdenní pracovní týden nebo možnost delší placené dovolené! Češi od práce čekají více než peníze
Drtivá většina lidí pracuje pro peníze. Ovšem výše výdělku v současnosti není to jediné, co zaměstnance zajímá. Jak se ukazuje, při hledání zaměstnání si vybíráme i mezi dalšími benefity, které zaměstnavatelé nabízejí. Zlákat nás dokáže třeba čtyřdenní pracovní týden či možnost delší placené dovolené. Jako velkou výhodu, která ovšem není zatím tak častá, jak by si mnozí přáli, vnímáme nabídku částečných úvazků.
Zvyšuje se počet mladých bez práce? Pobírají dávky a využívají mama hotel, tvrdí ekonom
V Česku skokově vzrostl počet mladých lidí bez práce. Z dat Eurostatu vyplývá, že množství nezaměstnaných ve věku do 25 let se meziročně zdvojnásobil. Ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že to může být tím, že mladí lidé se do práce nehrnou a využívají výhod placeného sociálního a zdravotního pojištění. Sociologové oslovení redakcí CNN Prima NEWS namítají, že je to sezónní výkyv.
Vláda si chce posvítit na účelové žadatele o podporu. Zpřísní podmínky pro nezaměstnané
Podpora v nezaměstnanosti by se od příštího roku už neměla krátit o odstupné. K získání podpory při opakované nezaměstnanosti by ale mělo být potřeba platit odvody na důchody o tři měsíce déle než dnes. Úřad práce by měl také přestat poskytovat kompenzace v případě nevyplaceného odstupného. Počítá s tím navržený vládní konsolidační balíček.