CNN Prima News pracovní poměr

pracovní poměr

Výpis příspěvků ke štítku „pracovní poměr“

Jurečkova reforma? Důchodci budou muset na brigády. Měření směn je legrační, tvrdí expert

Hlavním problémem důchodové reformy není předčasný odchod do penze, ale výše náhradového poměru v budoucnu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Petr Fischer, podle něhož se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vládním návrhu reformy příliš zaobírá technikáliemi. „Dělat čárky za každou směnu fyzicky náročné práce mi přijde legrační,“ uvedl na adresu představeného dokumentu. Odborník rovněž poznamenal, že mnoho budoucích seniorů si bude muset kvůli udržení životního standardu najít brigádu.

Práce z domova pro rodiče i změny pro dohodáře. Co všechno může přinést novela zákoníku?

Po skončení připomínkového řízení je aktuálně předmětem projednávání vlády návrh důležité novely zákoníku práce, která má být přijata a nabýt účinnosti nejspíše v druhé polovině roku 2023. Výjimku tvoří ustanovení zavádějící s plánovanou účinností od 1. ledna 2024 nárok na dovolenou pro „dohodáře“, tj. osoby pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP, DPČ).

Čtyřdenní pracovní týden nebo možnost delší placené dovolené! Češi od práce čekají více než peníze

Drtivá většina lidí pracuje pro peníze. Ovšem výše výdělku v současnosti není to jediné, co zaměstnance zajímá. Jak se ukazuje, při hledání zaměstnání si vybíráme i mezi dalšími benefity, které zaměstnavatelé nabízejí. Zlákat nás dokáže třeba čtyřdenní pracovní týden či možnost delší placené dovolené. Jako velkou výhodu, která ovšem není zatím tak častá, jak by si mnozí přáli, vnímáme nabídku částečných úvazků.

Zvyšuje se počet mladých bez práce? Pobírají dávky a využívají mama hotel, tvrdí ekonom

V Česku skokově vzrostl počet mladých lidí bez práce. Z dat Eurostatu vyplývá, že množství nezaměstnaných ve věku do 25 let se meziročně zdvojnásobil. Ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že to může být tím, že mladí lidé se do práce nehrnou a využívají výhod placeného sociálního a zdravotního pojištění. Sociologové oslovení redakcí CNN Prima NEWS namítají, že je to sezónní výkyv.

Vláda si chce posvítit na účelové žadatele o podporu. Zpřísní podmínky pro nezaměstnané

Podpora v nezaměstnanosti by se od příštího roku už neměla krátit o odstupné. K získání podpory při opakované nezaměstnanosti by ale mělo být potřeba platit odvody na důchody o tři měsíce déle než dnes. Úřad práce by měl také přestat poskytovat kompenzace v případě nevyplaceného odstupného. Počítá s tím navržený vládní konsolidační balíček.

Brigáda při studiu? Nejen příjemný přivýdělek, pomůže i při hledání zaměstnání

Dopřát si dostatek času i sil na studium, nebo na nic nečekat a začít s prací? To je otázka, kterou řeší řada studentů. Obě možnosti mají jistě své výhody, ovšem faktem je, že brigáda při studiu nepřináší pouze finanční nezávislost. Ten, kdo se rozhodne být ekonomicky aktivní, ačkoli ještě nemusí, získává první zkušenosti a praxi, které později ocení on i personalisté, které bude žádat o práci.

U pohovorů rozhodují i soft skills. Dovednosti, které vám pomohou získat lepší pozici

Příprava na pracovní pohovor bývá obvykle v našem životě důležitá, leč jednorázová záležitost. Ladíme si CVčko, připravujeme si řeč, vybíráme, co si vezmeme na sebe. A všechno zmíněné pochopitelně hraje roli. Nicméně naši potenciální chlebodárci si velmi často všímají i dalšího důležitého aspektu. Říká se mu soft skills. V následujícím článku vám v poslední době velmi trendy pojem vysvětlíme a objasníme, proč je tolik důležitý.

Mentálně postiženým lidem máme pomáhat tak, aby si nakonec pomohli sami, říká odbornice

Pro lidi s mentálním postižením není snadné najít pracovní uplatnění a samostatně se rozhodovat v běžných činnostech. Mnohdy potřebuji neustálou pomoc nebo dohled někoho z blízkých. Nezisková organizace POHODA jim nabízí pomocnou ruku, aby se mohli lépe adaptovat a začlenit do běžného života, získat bydlení a také najít vhodnou práci. Jak to přesně funguje, se CNN Prima NEWS zeptala její ředitelky Lucie Mervardové.