Tahle otázka napadla během kariéry většinu zaměstnanců: Platí mi dost? Málokdo se ale dostane ke konkrétním a reálným informacím, které by ho dovedly k odpovědi. Způsoby, jak zjistit, jestli je vaše ohodnocení adekvátní nebo zda si lze říct o navýšení platu, existují. Jen vědět, jak na to.
Většina podnikatelů má jasný přehled o tom, za jakou cenu své služby nebo zboží může prodávat. V případě zaměstnanců už to ale bývá opačně. Dohledat informace o platech v jednotlivých oborech dá obvykle dost práce. Ale zjistit se dají.
Kde hledat?
Ať už jste čerstvý absolvent, který si teprve utváří představu o tom, kde a za kolik bude pracovat, nebo měníte práci po letech, napovědět vám může mnohdy sám zaměstnavatel. „Pokud je plat nebo jeho rozpětí uvedené v inzerátu, máte se při porovnávání čeho chytit,“ říká Práce.cz. To neplatí pouze v případě, že právě aktivně sháníte nové místo, ale i tehdy, když už dlouho berete stejně vysoký plat a chcete si udělat přehled, kolik za stejnou práci váš chlebodárce nabízí nováčkům.
Nejdosažitelnějším zdrojem potřebných informací je samozřejmě internet, který nabízí nepřeberné množství údajů. Užitečné informace můžete získat například na webových stránkách jednotlivých pracovních agentur. Na nich obvykle stačí anonymně vyplnit dotazník a za pár minut znáte alespoň přibližnou cenu vaší práce.
Možností jsou ale také soukromé poradenské firmy. „Výsledky jejich průzkumů jsou oblíbeným zdrojem informací pro ty zaměstnavatele, kteří chtějí prostředky vynaložené na mzdy využívat efektivně. K výsledkům průzkumu odměňování se dostane jen velmi malá část zaměstnanců. Většinou pouze specialisté na odměňování a zaměstnanecké výhody, manažeři odměňování apod.,“ píše Profesia.cz.
Zaměstnavatelé tedy velmi dobře vědí, kolik vám za práci nabídnout. A znát svoji cenu byste měli i vy. Co všechno ji ovlivňuje?
- Dosažené vzdělání
- Délka praxe
- Poptávka
Jako nejjednodušší řešení se jeví zeptat se rovnou kolegů a svůj příjem s nimi porovnat. Ne každému ale takový dotaz bude příjemný a odpoví vám na něj. Navíc mnohé firmy nerady vidí, že si zaměstnanci vzájemně porovnávají mzdy, což často ošetřují smluvně. Podle zákona mají právo hájit své oprávněné zájmy. Tohle nařízení ale mezi ně podle mnohých odborníků nepatří. Nicméně takový dotaz může leckdy vyvolat nepříjemnou atmosféru v kolektivu.
Také je dobré nezapomínat, že plat neznamená všechno. Jistě, drtivá většina lidí chodí do práce, aby si vydělala na živobytí. Jenže roli hrají také benefity, které mnohé společnosti nabízejí. O nich si můžete přečíst tady.