Přenáší se koronavirus jídlem? Odborníci odpověděli na časté otázky

undefined

Vědci v americkém Texasu pokročili při vývoji vakcíny proti koronaviru (zdroj: KABB, WOAI, CNN, Texas Biomedical Research Institute)

Počet potvrzených případů nakažených novým virem Covid-19 vzrostl na 113 tisíc a nákaze podlehlo už více než 4000 lidí. Šíření koronaviru tak vyvolává spoustu otázek. Lidé se například obávají cestovat v letadle a nakažení jídlem.

Nákaza jídlem je nepravděpodobná

„Koronaviry se obvykle přenáší z člověka na člověka prostřednictvím kapénkové infekce. V současné době neexistuje žádný důkaz, který by potvrdil přenos nemoci COVID-19 jídlem,“ uvádí na svém webu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

„Obecně platí, že koronaviry mají na povrchu krátkou životnost. Je tak velmi malá pravděpodobnost nákazy přes potravinářské výrobky a obaly, které mohou být na cestě i několik týdnů. Navíc mohou být uchovávány při velmi nízkých, nebo vysokých teplotách,“ dodává CDC.

Hrozí nebezpečí nákazy v letadle?

Vzduchu v letadle se podle odborníka cestující bát nemusí. Většina virů se v letadle nepřenáší snadno, protože vzduch v kabině cirkuluje a prochází filtry. „Recirkulovaný vzduch prochází sérií filtrů 20 až 30 krát za hodinu,“ informují odborníci z CDC. „Navíc vzduch obvykle cirkuluje jen v některých částech letadla. Prostředí v kabině tak nepřispívá k šíření většiny infekčních nemocí,“ dodává CDC, které doporučuje lidem, aby se snažili vyhnout kontaktu s kýmkoli, kdo kýchá a kašle.

Jako prevence před nákazou je nejdůležitější správná hygiena a čistota rukou. Lidé by si měli dávat pozor, čeho se kde dotýkají. „Můžete se dotýkat čehokoliv, pokud si pak ruce dostatečně umyjete či dezinfikujete předtím, než se dotknete svého obličeje a jídla,“ uvedl pro CNN lékař Richard Dawood. „Dezinfekční prostředky na ruce jsou skvělé. Dobré jsou také čistící ubrousky, kterými můžete utřít například ovladač na svém místě v letadle a stolek,“ dodal.

Kteří lidé jsou nemocí COVID-19 nejvíce ohroženi?

Starší lidé s vážnými chronickými zdravotními problémy jsou podle CDC „vystaveni vyššímu riziku vážného onemocnění“. Osoby s dalšími zdravotní problémy by se měly snažit vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí, jako jsou kina, nákupní střediska a bohoslužby. „To by mělo být hlavní prioritou pro osoby starší 60 let,“ apeluje profesor William Schaffner, který je dlouholetým poradcem CDC. „Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, aby se zabránilo přenosu, je snížit kontakt s lidmi,“ dodal.

Jak staří lidé tedy na COVID-19 umírají nejčastěji? „Průměrný věk úmrtí lidí na koronavirus je 80 let. Průměrný věk lidí, kteří potřebují lékařskou péči, je 60 let,“ vysvětlil pro CNN americký chirurg Noah Adams.

Mají se lidé vyhýbat některým národnostem ze zasažených oblastí?

I když nejvíce případů eviduje Čína, Jižní Korea a Itálie, veřejnost se podle odborníků nemusí lidem pocházejících ze zasažených zemí vyhýbat. „Stigma ovlivňuje emocionální a duševní zdraví stigmatizovaných skupin a komunit, ve kterých žijí,“ uvádí CDC s tím, že jakékoliv předsudky situaci rozhodně nepomohou.

Pokud mám slabou imunitu, měl bych zrušit cestovatelské plány?

„Lidé s poruchou imunity jsou vystaveni vyššímu riziku tohoto onemocnění, ale i dalších nemocí, jako je chřipka. Vyhnout se kontaktu s nemocnými lidmi je velmi důležité,“ doporučuje na svém webu například zdravotnický odbor okresu Snohomish ve státě Washington. Právě ve Washingtonu byl v lednu zaznamenán první případ nákazy koronavirem na území Spojených států.

Kdy se objeví první příznaky nákazy?

Lidem, kteří jsou vystaveni nákaze nového typu koronaviru, se první příznaky nemoci projeví přibližně po 5 dnech od nákazy, nejpozději pak po dvou týdnech. Na základě této inkubační doby tak většina odborníků dospěla k názoru, 14denní karanténa je vhodná pro lidi, kteří mohli být nákaze vystaveni. „Pokud je někdo v inkubační době, tak může do země vstoupit bez toho, abychom ho zaznamenali díky symptomům nemoci,“ vysvětlil epidemiolog Justin Lessler význam preventivní karantény.

Vědci odhadli inkubační dobu podle 180 případů ze zemí, do kterých se infekce dostala kvůli zahraničnímu cestování. Studii zahájili na počátku epidemie. Tehdy pro ně bylo snadné zjistit, kdy se pacient vrátil z Wu-chanu.

Mohu být lidé šířit infekci i bez příznaků nemoci?

Podle expertů je možné, že lidé mohou nemoc přenášet, aniž by se u nich projevily první příznaky nákazy. K tomuto názoru se přiklání i profesor epidemiologie Bill Hanage, který je možností šíření viru lidmi v inkubační době nemoci, kdy se příznaky jako například suchý kašel zatím neprojevily, zcela přesvědčen.

Světová zdravotnická organizace navíc uvedla, že nakažení novým koronavirem nemusí vykazovat vůbec žádné příznaky onemocnění.

Tagy: