Příběh „opravdového Tarzana“ má smutný konec. Ve věku 52 zemřel Ho Van Lang, který desítky let přežíval se svým otcem ve vietnamské džungli. Jako příčinu úmrtí uvedli lékaři rakovinu jater. Jeho přítel – španělský cestovatel a dokumentarista Alvaro Cerezo – tvrdí, že Langa semlel životní styl civilizovaného světa. Během osmi let života mimo divočinu mu totiž zachutnala nezdravá strava i alkohol, tělo tak drastickou změnu zřejmě nedokázalo ustát.
Ho Van Lang a jeho otec uprchli do džungle v roce 1972, když během amerického bombardování přišli o část rodiny. V divočině v regionu Tra Bong společně strávili 41 let, přičemž si celou dobu mysleli, že válka se Spojenými státy ještě neskončila, uvedl web VNExpress.
Vždy, když v lese náhodou potkali jiné lidi, dali se na útěk. Za těch několik desítek let se zcela adaptovali životu mimo civilizaci. Přežívali na ovoci a manioku, naučili se také pěstovat kukuřici a nedělalo jim problém si ulovit i opici. Nosili bederní roušky vyrobené z kůry stromů a žili v dřevěné chatrči vyvýšené pět metrů nad zemí.
Full story: http://hovanlang.docastawayers.com/
Posted by Alvaro Docastaway on Wednesday, August 17, 2016
Několik místních obyvatel na dvojici z džungle upozornilo vietnamské úřady, načež se v roce 2013 zformoval pátrací tým, který s muži navázal kontakt. K návratu do civilizace se odhodlali až po několika měsících, kdy se Lang snažil vyhledat lékařskou pomoc pro svého otce, jemuž se výrazně zhoršil zdravotní stav. V té době uměl jen pár vietnamských slov, zatímco jeho otec zvládal místní dialekt.
V roce 2015 dvojici vypátral španělský cestovatel a dokumentarista Alvaro Cerezo, který o Langově životě natočil krátký snímek. „V džungli byl šťastný, byl to jeho svět,“ popsal Cerezo své pocity po několika dnech strávených s „vietnamským Tarzanem“.
Langova rodina původně žila ve vesnici Tra Kem. Válku přežil kromě jiných i jeho bratr Ho Van Tri, který své příbuzné povzbudil k tomu, aby se vrátili zpět mezi lidi a začlenili se do společnosti. To v roce 2013 nakonec učinili, přestože se k tomu ze začátku příliš neměli. Brzy se Lang naučil modernímu stylu života a v červenci 2016 se vrátil do své rodné vesnice. O rok později jeho otec zemřel.
Semlel ho život v civilizaci
Zdravotní problémy nakonec dohnaly i Langa. Lékaři mu před několika lety diagnostikovali rakovinu jater, které na začátku září podlehl. Řada novinářů i jeho známých se domnívá, že stres, špatná strava, alkohol a další aspekty moderního světa měly na jeho tělo fatální vliv.
„Je mi moc líto, že odešel. Je to ale zároveň vysvobození. Vím, že v posledních měsících trpěl,“ uvedl Cerezo ve svém prohlášení. I on věří, že Langa semlelo osm let moderního stylu života. Podle vietnamských médií si oblíbil nezdravá konzervovaná jídla
„Celou dobu byl v džungli a pak přišel do civilizace, kde začal jíst všelijak zpracované potraviny a občas i pít alkohol. Vždy jsem se obával, že jeho tělo tak drastickou změnu nezvládne. Byl to krásný člověk, na kterého nikdy nezapomenu. Bude mi každý den chybět,“ dodal.
Full story: http://hovanlang.docastawayers.com/
Posted by Alvaro Docastaway on Wednesday, August 17, 2016
Myšlenkami se vrátil zpět k dobám, kdy s Langem natáčel dokument v rámci své iniciativy Docastaway, která naopak pomáhá lidem uniknout na nějakou dobu z civilizace do divočiny.
„Byl to jeden z těch nejsrdečnějších lidí, které jsem kdy potkal. Nikdy ho nenapadlo, že by se kdokoliv mohl zajímat o jeho schopnosti přežít v divočině. Byl nadšený, že se o vše mohl s někým podělit hluboko v džungli, kde žil celý život,“ zavzpomínal Cerezo. „Vše, co mi trvalo hodiny, on zvládl za několik vteřin. Byl jako malý kluk se superschopnostmi. A neustále se usmíval,“ uzavřel španělský dobrodruh.