Část rodičů marně vyhlíží příspěvek na dítě. Ministerstvo vysvětlilo, proč se může zpozdit

Na sociálních sítích přibývá negativních komentářů k jednorázovému bonusu pět tisíc korun na dítě. Rodiče v tíživé finanční situaci totiž stále čekají na peníze, na které mají nárok. Kdy jim budou vyplaceny? Ministerstvo práce a sociálních věcí pro CNN Prima NEWS uvedlo, že na výplatu má 30 dní a lidé si tak budou muset ještě počkat.

Příspěvek pět tisíc korun na každé dítě spustila vláda premiéra Petra Fialy (ODS) 15. srpna. Někteří rodiče si plánovali, že za peníze nakoupí svým dětem školní potřeby či jiné pomůcky. Příspěvek však dorazil jen části žadatelů a na sociálních sítích se hromadí dotazy, kdy mají peníze přijít.

Podobné je to například ve skupině „Rodičovský příspěvek – výplatní termín, bazárek“, kde si rodiče vyměňují zkušenosti s různými příspěvky. Někteří se i podivují nad tím, že i když žádali hned první den startu příspěvku, tak peníze dosud nemají, zatímco pozdější žadatelé už mají finanční bonus na účtě.

Ministerstvo pro CNN Prima NEWS uvedlo, že zatím eviduje celkem 535 tisíc žádostí o příspěvek pro 834 tisíc dětí. „Více než 320 tisíc žádostí bylo zpracováno a odesláno k výplatě. Kromě toho jsme v průběhu srpna vyplatili dalších 240 tisíc příspěvků automaticky těm, kdo pobírají přídavky na děti,“ řekl vedoucí oddělení mediální komunikace na ministerstvu práce a sociálních věcí Jakub Augusta. Ti skutečně nejpotřebnější tak příspěvek již mají.

Lhůtu 30 dní má stát splnit

Žádost k příspěvku také nabízí možnost, že stát lidem zkontroluje příjmy a na základě toho umožní čerpání příspěvku. Pokud tedy lidé zaškrtnou políčko „chci nejdříve zkontrolovat příjem“, tak se může stát, že se výplata příspěvku prodlouží. „Víme, že tuto možnost volí cca čtvrtina žadatelů a není vyloučeno, že ověřování v takovém případě trvá déle, ale na druhou stranu vyplácíme už i těm, kteří právě tuto možnost zvolili a nárok na příspěvek mají,“ řekl dále pro CNN Prima NEWS Augusta.

Stát podle plánu vyplácí za den několik tisíc příspěvků. Ministerstvo upozorňuje, že na sociálních sítích se objevují mnohdy zkreslené příspěvky, že se dosud peníze nevyplácí. To ale Augusta odmítá s tím, že dosud ani nemohlo dojít k nedodržení zákonné lhůty, která je nastavená na 30 dní.

Tagy:
peníze ODS CNN Prima NEWS sociální síť vláda Petra Fialy Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

15:07

Český ministr zahraničí předvolal ruského velvyslance

14:47

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.