U příspěvku na bydlení platí slova premiéra. Normativy navýšíme i zpětně, ujišťuje Stanjura

Pokud žijete ve standardním příbytku, měl by platit výrok premiéra Petra Fialy (ODS), že stát nedopustí, aby někdo dával na bydlení více než 30, respektive 35 procent svého rodinného rozpočtu. Informoval o tom v pátek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jiná pravidla budou platit například pro lidi, kteří vytápějí soukromé bazény.

„Pokud bydlíte v normálním bydlení, tak platí, co říkal premiér. Když ale žijete sám, máte velký dům a dva vyhřívané bazény, tak to samozřejmě nedostanete,“ řekl v pátek na setkání s novináři šéf státní kasy Zbyněk Stanjura.

Odpovídal tak na otázku, zda skutečně stát nedopustí, aby domácnosti dávaly na bydlení ze svých rozpočtů více než 30, v Praze pak 35 procent. Podle Stanjury je jasné, že vláda bude v takovém případě muset u příspěvku na bydlení navýšit tzv. normativy.

„Počítáme s tím, že normativy upravíme, a to dokonce zpětně od 1. července. Je třeba reagovat pružně na to, že ceny za energie rostou. Zvýšení normativu určitě podpořím, ta čísla zkrátka musíme aktualizovat a nové ceny energií do nich zapracujeme,“ upřesnil Stanjura. Na jaké konkrétní částky se ale normativy, které slouží jako jakýsi strop pro výplatu příspěvku na bydlení, zvýší, nespecifikoval.

Nestyďte se, apeluje Stanjura

Podle šéfa státní kasy je jisté, že příspěvek na bydlení aktuálně nečerpají všechny domácnosti, které by na něj měly nárok. „Přece každému se může stát, že bude potřebovat pomoci. Nestyďte se,“ apeloval na lidi, kteří se o příspěvek na bydlení ostýchají požádat.

Ceny energií se podle něj časem vrátí zpět, což je další důvod, proč by se lidé neměli stydět si o příspěvek říct. U většiny nových žadatelů se tak prý stejně bude jednat jen o dočasnou záležitost. Navýšení normativů vyjde podle Stanjury státní kasu na „nižší jednotky miliard korun“.

Drahé energie zlevní?

„Je otázka, zda se ceny vrátí za rok či dva. Ale na světě je plynu dostatek. My jsme se příliš jednostranně orientovali na levný ruský plyn, ale zapomněli jsme, že bezpečnost dodávek něco stojí. Tohle si nyní uvědomují všichni v Evropě,“ dodal Stanjura.

„Chci zdůraznit, co už vláda řekla: nenecháme občany padnout. V praxi slova znamenají, že občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, respektive v Praze 35 procent, ze svých příjmů, a to včetně všech poplatků za vodu a energie. Veškeré náklady na bydlení nad 30 procent jejich příjmu je jim stát připraven uhradit, a to prostřednictvím příspěvku na bydlení,“ prohlásil v týdnu premiér.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká
360°

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty
Rusko

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman
Miloš Zeman

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman

Andrej Babiš nemá právo říkat, že chce být premiérem, když mou nabídku odmítl, zlobil se v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Reagoval na slova šéfa hnutí ANO, který se poslední dobou několikrát nechal slyšet, že mu premiérská role sedí víc než zvažovaná prezidentská a že prioritou hnutí je, aby se vrátilo do vlády.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Domácí zpravodajství

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.