reklama

Přeškrtnutý králíček nestačí! Aneb jak poznat kosmetiku, která není testovaná na zvířatech?

Jak zjistím, že kosmetika, kterou používám, není testována na zvířatech? Tuto otázku si kladou nejedni z nás. Na obalech můžeme najít různé piktogramy s králíčky. Většinou ale neznamenají, že kosmetika není na zvířatech testovaná.

reklama

Jak zjistím, že kosmetika, kterou používám, není testována na zvířatech? Tuto otázku si kladou nejedni z nás. Na obalech můžeme najít různé piktogramy s králíčky. Většinou ale neznamenají, že kosmetika není na zvířatech testovaná.

Jak je to se zákony ohledně testování kosmetiky?

Zákaz testování hotových kosmetických prostředků platí podle 7. dodatku evropské směrnice 2013/15/ES o kosmetice od roku 2004. Od března 2009 je zakázáno na zvířatech testovat kosmetické složky a v EU prodávat a do EU dovážet kosmetické složky a finální výrobky testované na zvířatech. Od března 2013 jsou zakázány i testy reprodukční toxicity (schopnost látky toxicky, negativním způsobem, ovlivnit rozmnožování).

Je zde však několik ALE:

• Evropská komise má možnost udělovat výjimky

• V prodeji jsou výrobky, které obsahují složky otestované před zákazem

• Firmy dále na zvířatech testují, protože prodávají výrobky i mimo EU, v 80 % států světa je testování na zvířatech stále legální. Vyváží-li firma například do Číny, svoji kosmetiku testuje

A co u nás v Česku?

MUDr. Dagmar Jírová, CSc., šéfka Národního referenčního centra pro kosmetiku, uvedla v rozhovoru pro kosmetiku Ryor, že hotové kosmetické výrobky se v ČR na zvířatech netestují více jak 40 let. Z vědeckého hlediska výsledky testů na zvířeti mají velmi omezenou vypovídací hodnotu pro člověka. „Pokud jsou známy toxikologické údaje o jednotlivých ingrediencích, ve výrobku obsažených, lze spolehlivě předpokládat, zda konečný výrobek bude nebo nebude mít negativní vlastnosti. Pakliže lze z toxikologických údajů vyvodit, že jednotlivé suroviny jsou bezproblémové, výrobek se může rovnou testovat expozicí u člověka. Testy na zvířatech u výrobků, které jsou určeny pro člověka, nemají praktický význam," zmiňuje MUDr. Jírová.

Které logo je to pravé?

Jedině logo skákajícího králíčka, anglicky „Leaping Bunny", které v roce 1996 vytvořila ECEA – koalice organizací na ochranu zvířat za ukončení pokusů na zvířatech. Toto logo: Logo HCS - Human Cosmetics Standard/HHPS – Human Household Product Standard dostane společnost, která neprovádí ani nezdává testy na zvířatech kosmetického a toaletního zboží nebo prostředků pro domácnost, včetně jednotlivých složek.imgLogo HCS - Human Cosmetics Standard/HHPS – Human Household Product Standard

HCS certifikát získá společnosti, která si stanovila „Datum ukončení testování na zvířatech" – DUTZ pro kosmetické složky, umožní nezávislý audit a nezadává, ani jinak nepodporuje testy na zvířatech v celém dodavatelském řetězci.

Certifikát HHPS podle Humánního standardu prostředků pro domácnost, kam počítáme prostředky na mytí nádobí, prací a čistící prostředky, osvěžovače vzduchu, leštidla na nábytek, dostane společnost, která neprovádí ani nezadává testy na zvířatech za účelem testování prostředků pro domácnost, včetně jednotlivých složek.

HHPS certifikát je ještě důležitější, protože prostředky pro domácnost se stále v EU na zvířatech testují. Tušili jste to?

Značky, které produkují výrobky bez krutosti, výrobky opravdu netestované na zvířatech, tedy ty s právem uvádět na obalu logo Leaping Bunny jsou uvedeny ZDE.

Českou obdobou loga je CPK a CPK bio. Prohlášení je ale i zde „pouze“ deklarativní – bez kontrol – a proto ne úplně 100% (avšak důvěryhodnější než u běžných druhů konvenční kosmetiky)imgJiž před zákazem testování kosmetiky na zvířatech uplatňovali standard, že „výrobky či jejich prototypy nebo vývojové fáze ani výchozí suroviny nesmí být testovány výrobcem, prvním distributorem nebo jakýmkoliv distributorem na zvířatech…“

Jakákoliv další loga a piktogramy, nejsou 100%, nejsou totiž kontrolovány a někdy může jít jen o klamáním spotřebitelů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama