Když loni v červnu došlo po koronavirové pauze k restartu anglické Premier League, dostali fotbalisté jasný rozkaz. Až dáte gól, nepřehánějte to s oslavami, které budou obnášet objímání, ať je vše v souladu se zabráněním šíření onemocnění COVID-19. Britští politici mají po více než půl roce za to, že hráči rozkaz příliš neuposlechli a chovají se nadmíru nezodpovědně.
Julian Knight, který v parlamentu vede výbor pro kulturu, média a sport, obvinil fotbalisty z Premier League z toho, že jednají hloupě a nedbale, když se po vstřeleném gólu odeberou do hloučku, v němž se vzájemně objímají.
„Všichni v zemi musejí změnit způsob chování k ostatním lidem a fotbalisté nejsou výjimkou. Existují pro ně bezpečnostní covidová pravidla. Fotbalisté je musejí dodržovat a fotbalové autority je musejí vyžadovat – přísně,“ uvedl zase britský ministr pro sport Nigel Huddlestone.
Covid necovid, hvězdy Premier League si udělaly početnou vánoční párty. Kluby se zlobí
S pravidly za velmi špatné koronavirové situace si během Vánoc příliš nelámaly hlavu hvězdy fotbalové Premier League. Hráč Tottenhamu Hotspur Giovani Lo Celso uspořádal večírek, na který dorazili i jeho dva spoluhráči a také záložník West Hamu Manuel Lanzini. Dohromady se na párty sešlo 18 lidí. Velká část Anglie je momentálně ve čtvrtém, tedy nejpřísnějším stupni protiepidemického systému, který vylučuje vzájemné navštěvování členů různých domácností.
Clive Efford, člen zmíněného výboru a fanoušek Tottenhamu Hotspur, zašel ještě dál a označil chování hvězd anglických trávníků, jež ignorují pravidla doby covidové, za „absolutně nechutné“.
Je to instinkt, euforii lze v daném okamžiku jen velmi obtížně potlačit, argumentují hráči a trenéři. „Jde prostě o instinktivní reakce. Je to těžké,“ podotkl Pep Guardiola, kouč Manchesteru City. Jeho svěřenci udělali přesně to, z čeho Effordovi a spol. vstávají vlasy na hlavě. Po gólu Phila Fodena, který ve středu rozhodl o vítězství Citizens nad Brightonem, se takřka všichni na hřišti přítomní seběhli k sobě a následovalo mnoho srdečných objetí.
Vedení Premier League kluby opakovaně varovalo, že se jejich fotbalisté musejí v oslavách krotit. „Máte štěstí, že vůbec můžete hrát,“ stálo ve vzkazu. Vztyčený prst ukázala také Anglická fotbalová asociace před uplynulým kolem FA Cupu. Na „listině zákazů“ se kromě objímání nachází rovněž potřesení rukou a plácnutí na ostrovech nazývané jako high five.
Chcete dát politikům důvod stopnout fotbal?
Trenér vedoucího týmu Premier League Manchesteru United Ole Gunnar Solskjaer se jakožto bývalý výborný hráč, jenž během kariéry vstřelil 260 gólů, dokáže vcítit do kůže mužů, kteří chtějí horlivě slavit klíčovou trefu. Ale zároveň ví, že je nutné respektovat současnou situaci. „Musíme hráče chápat, že slaví, nicméně u toho musíme chápat požadavek na méně emocí a objímání,“ řekl po zisku tří bodů v utkání s Burnley.
Bývalý fotbalista Chris Sutton, který strávil většinu let ve skotském Celticu Glasgow, ale okusil i Premier League, si myslí, že to, jak se dá, či nedá ukočírovat oslava, záleží na kontextu.
„Pokud se v šestnáctce nachází hodně hráčů z jednoho týmu, někdo dá hlavou gól a poblíž stojící hráči jdou spolu s ním slavit, je to jedna věc. To se dá pochopit. Ale běžet 20, 30, 40 metrů jen proto, abyste se s parťákem pomazlili? Tomu by mělo jít odolat snadno,“ uvedl v příspěvku pro Daily Mail.
„Neexistuje pro to žádná omluva, když vám někdo opakovaně říká, abyste oslavy utlumili. A hráčům Premier League se to připomíná. Vždyť je to jen malá oběť, kterou je třeba přinést. Můžete si říct: ‚Koho to zajímá?' No, politiky to zajímá. Chcete jim dát důvod, aby stopli fotbal?“ tázal se Sutton.
Jen za poslední týden zemřelo ve Spojeném království sedm a půl tisíce osob s onemocněním COVID-19. Celkově si koronavirus v Británii vyžádal 86 000 životů.