Při návratu z ciziny už nebude potřeba negativní test na covid, rozhodl soud

Soud ve středu zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem ze zahraničí do vlasti negativní test na COVID-19. Rozsudek bude účinný od 5. dubna. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Ministerstvo se zatím k verdiktu nechtělo vyjádřit. Úřad se nyní s rozsudkem seznamuje, sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Předseda soudního senátu Aleš Sabol uvedl, že soud nechce zlehčovat hrozby spojené s šířením covidu ani snahy exekutivy chránit lidské životy a zdraví. „Ani ve světle těchto hodnot však není možno rezignovat na základní principy právního státu a nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné,“ zdůraznil.

Úřad podle soudu nedoložil, zda nelze sledovaného cíle dosáhnout mírnějšími prostředky, zejména omezeními uvalenými na českého občana až po vstupu na území ČR. Ministerstvo zdravotnictví výtky soudu prozatím nekomentovalo. Oznámilo pouze, že rozsudek ještě oficiálně nedostalo a seznamuje se s ním nyní prostřednictvím úřední desky soudu. „Po doručení rozsudku se s ním ministerstvo zdravotnictví seznámí důkladněji a zaujme k němu stanovisko,“ uvedla mluvčí ministerstva.

„Ministerstvo svůj postup zdůvodňovalo společnými pravidly na úrovni členských států Evropské unie přijatými ve formě doporučení Rady EU, ani ta však takto přísné požadavky ve vztahu k vlastním obyvatelům nepožadují a naopak předpokládají, že stát ve vztahu ke svým občanům nesmí na požadavku absolvování testu před návratem trvat. Opatření tak ve výsledku nemá oporu ani v klíčovém podkladu, na základě něhož bylo ministerstvem přijato,“ sdělil soud.

Za zásadní přitom soud pokládá to, že opatření uspokojivě neřeší situaci občanů, kterým v zahraničí před návratem do vlasti vyjde test pozitivně. Stát jim podle Sabola v návratu paušálně brání, ačkoliv by části z nich bylo možné umožnit samostatný návrat například vlastním či zapůjčeným dopravním prostředkem s tím, že by se protiepidemickým opatřením podrobili až v ČR.

Češi jsou trestáni za návrat do vlasti

„Ministerstvo tedy, jakkoli zákaz vstupu vlastních občanů výslovně nezavádí, fakticky tyto občany nutí setrvávat v cizí zemi, respektive je pro případ návratu do České republiky vystavuje sankčním důsledkům spojeným s porušením povinností stanovených předmětným ochranným opatřením. Čeští občané tak fakticky mohou být trestáni za návrat do své vlasti,“ konstatoval soud. Podle něj je to v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Soud dodal, že stanovením účinnosti na 5. dubna poskytl ministerstvu dostatečný časový prostor, aby případně obdobné opatření opětovně přijalo a zohlednilo v něm argumentaci z rozsudku.

Ministerstvo 15. března podmínilo vstup na české území předložením písemného potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku testu při návratu ze zemí se střední, vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem.

Tagy: