reklama

Nenávist k českým turistům. Po návratu z dovolené šíříte koronavirus, vyčítají jim

Cestování v době koronaviru je tak trochu adrenalin. Lidé, kteří chtějí vyrazit za teplem, musí absolvovat sérii testů, vyplnit mnoho dotazníků a v neposlední řadě se setkávají s nenávistnými komentáři. Většina zemí na světě je přitom z epidemického hlediska výrazně bezpečnější než Česká republika.

reklama

Kardiolog, klavíristka a předseda Asociace cestovních kanceláří. Co tyhle tři lidi spojuje? Milují cestování. A nejen to. Přesvědčili se, že cesta do zahraničí může v dnešní době znamenat tvrdou kritiku od spoluobčanů.

Třeba Táňa Vaněčková se před několika dny vrátila z Madeiry. Tam je oproti šílené české realitě sice jen kolem třiceti pozitivně testovaných denně, přesto kvůli vybočení z pandemické reality čelila nevraživosti od kolegů v práci.

Slyšela, že kvůli takovým, jako je ona, zde bude lockdown trvat věčně. „Vnímala jsem, že i sousedé na mě koukali trošku divně,“ přiznává.

Ještě ráznější útoky zažívají cestovatelé ve virtuálním světě. Třeba Janu Papežovi z Asociace cestovních kanceláří chodí i zprávy tohoto druhu: „Vrahu! Turisti a cestovky sem nejvíc natahali covid. 24 tisíc mrtvých. Hnus. Měli by vám zabavit všechen majetek a poslat do exekuce.“

Není divu, že turisté mají po návratu domů strach z reakcí okolí. Papež si obav všiml i u svých příbuzných, kteří s ním strávili několik týdnů v Africe.

„Jsou z malé vesnice. Raději si dali sami třítýdenní karanténu navíc, aby je lidé neodsoudili, pokud by ve vesnici někdo náhodou dostal covid,“ popisuje Papež. Určitá část populace je zkrátka přesvědčena, že turista představuje nebezpečného škůdce.

Například plzeňský chirurg Vilém Kuntscher přitom cestování naopak doporučuje. Sám si v nemocnici nevzal dovolenou téměř rok, nedávno však s manželkou vyrazili na tři týdny na Zanzibar.

„Děláme dobře pro Česko, jelikož tady existuje velké riziko infekce. Svou nepřítomností jen snižujeme riziko infikování sebe i ostatních,“ vysvětluje.

Cestovatelé musí v pandemické době dodržovat řadu striktních nařízení. U rizikových zemí stále platí povinnost PCR testu před odletem na dovolenou i před návratem do Česka. Poté by turista měl nastoupit povinnou pětidenní karanténu a opět zopakovat PCR test.

Tagy:
turismus turisté cestovní ruch pandemie cestování koronavirus COVID-19 cestovní kanceláře

Hlavní zprávy

Vzniká hra z období husitských tažení. Dělá na ní jediný Čech, spustil crowdfunding

Husitské tažení do Slezska se špetkou magie. Tak by se dala popsat chystaná počítačová hra 1428: Shadow over Silesia, která sleduje skutečné historické události na českém území. Na titulu dělá jediný Čech – vývojář Petr Kubíček. Redakci CNN Prima NEWS sdělil, že původně na hře pracoval ve volném čase a financoval ji z vlastních úspor, nyní ale odstartoval crowdfundingovou kampaň na Hithitu, aby vývoj českého titulu z husitského prostředí dotáhl do zdárného konce. Hře nebude chybět ani český dabing.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

reklama