Krvavé záněty, genitální bradavice a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky HPV viru, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.
Veronika byla zvyklá chodit na pravidelné gynekologické kontroly. Přesto u ní zákeřná infekce HPV zůstala dlouho neodhalená. „Začaly mi komplikace, masivní krvácení. Skončila jsem na pohotovosti,“ vypráví. Po neúspěšné hormonální léčbě a zanedbaném vyšetření jí na jiné klinice provedli biopsii. „Výsledky nebyly šťastné. Bylo mi oznámeno, že mám rakovinu v takovém stadiu, že přijdu o dělohu a už nebudu mít děti,“ vzpomíná Veronika v reportáži pořadu Co na to vaše zdraví.
Rakovina byla způsobena infekcí HPV, kterou se nakazí až 80 % lidí během svého života. Závažnost jejího případu vedla k dalšímu postupu: „Podstoupila jsem chemoterapii a ozařování, protože už byly zasaženy uzliny,“ doplňuje.
Nenápadný nepřítel, který může zabíjet
„Problém s HPV je, že infekce se nemusí projevovat vůbec. Někdy se projeví až po desetiletích, kdy může vést k rozvoji rakoviny,“ vysvětluje Michal Zikán, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a FN Bulovka. Typy rakoviny spojené s HPV zahrnují například rakovinu děložního čípku, vulvy, řitního otvoru či penisu.
Ochrana, jako je prezervativ, podle gynekologa Lukáše Tichého nemusí být vždy účinná. „HPV viry se mohou nacházet i na místech, která nejsou prezervativem chráněna, například v tříslech nebo na šourku,“ upozorňuje.
Prevencí proti následkům
Pravidelné preventivní kontroly jsou zásadní. Podle statistik na ně však chodí pouze 32 % Čechů. „Plno žen si myslí, že po porodu už nemohou mít problémy, což je mylné. Rakovina děložního čípku si vybírá daň především po padesátce,“ varuje Lukáš Tichý.
Další možností prevence je očkování. „Je vhodné hlavně pro děti před zahájením pohlavního života. Imunitní systém se naučí virus rozpoznat a zlikvidovat,“ říká Michal Zikán. Pro děti ve věku 11 až 14 let je očkování v Česku zdarma.
„Je to malé píchnutí proti tomu, co potkalo mě. Já už mám doživotní komplikace. Mám sedmiletého syna a vím, že ho nechám očkovat, aby ho tyto problémy minuly,“ uzavírá Veronika, která chce svým příběhem zvýšit povědomí o důležitosti prevence.
Nedostatečné preventivní prohlídky
Hostem pořadu Co na to vaše zdraví byl gynekolog doc. Tomáš Fajt z Fakultní nemocnice v Motole, který apeloval na ženy, aby nepodceňovaly prevenci, protože důsledky pokročilého karcinomu mohou být devastující. „Vidíme sedmdesátileté pacientky s pokročilým nádorem, který už nelze vyléčit. Končit život jen proto, že jsem včas nechodila na prevence, mi přijde potupné a strašná škoda.“
Lékař také dodal, že výsledky testu jsou běžně dostupné do 14 dnů, v některých případech i dříve. Test navíc může provést i jiný zdravotník než lékař, což z něj činí vhodné řešení pro země s omezenými zdravotnickými kapacitami.
Hlavními pilíři jsou očkování proti HPV, pravidelné gynekologické prohlídky a moderní metody, jako je HPV DNA test, který je nově hrazen pojišťovnou ve věku 35, 45 a 55 let. Důležité je také adresné zvání pacientek na preventivní vyšetření prostřednictvím zdravotních pojišťoven nebo gynekologů. V neposlední řadě důležitou roli hraje i zdravý životní styl a partnerská stabilita.
Diskuze se dotkla také nového programu Astra, který umožňuje ženám provést samoodběr vzorků pro stanovení rizika rakoviny. Tento přístup je určen především pro ženy, které mají zábrany chodit na gynekologické prohlídky. „Je nám líto, že se nás někdo bojí, nebo že to někomu připadá nepříjemné,“ řekl doc. Fajt. Dodal však, že vítá každou cestu, která zvyšuje počet žen zapojených do prevence. „Na druhou stranu si myslím, že není špatné mít svého gynekologa. Gynekolog je lékař prvního kontaktu, který může ženám nabídnout mnohem více než jen screening rakoviny děložního čípku.“
Zároveň uklidnil pacientky, které se obávají ztráty plodnosti: „Odstranění tkáně neznamená, že přicházíte o dělohu. Existují metody, které zachovávají plodnost, takže mladé ženy mohou mít děti i po tomto zákroku.“ Na závěr apeloval na ženy, aby neváhaly vyhledat svého gynekologa: „Nepůjdete-li k lékaři včas, nádor nejenže ohrozí vaši fertilitu, ale i váš život jako takový.“
Rozhovor uzavřela výzva ženám, aby nezanedbávaly pravidelné návštěvy gynekologa, které mohou nejen zachránit život, ale také výrazně zlepšit jeho kvalitu.