Kolapsu dětských oddělení nemocnic kvůli RS viru, k jakému dnes dochází v Německu, se u nás zatím nemusíme obávat, uklidňuje epidemiolog Roman Prymula. Virus je však podle něj poměrně „zákeřný“. Onemocnění postihuje hlavně děti předškolního věku a ač je jeho průběh většinou mírný, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Mohutnou vlnu nákazy virem jsme zaznamenali již v průběhu covidové epidemie. Situaci prý v té době zhoršilo nošení roušek.
RS virus „může způsobovat závažné průběhy onemocnění, a to se projevuje v Německu. Pro děti, které vyžadovaly pobyt na jednotkách intenzivní péče, nebylo žádné volné lůžko asi ve 43 nemocnicích. Děti se různě převážely a některé z nich se k péči nedostaly, což je v Německu naprosto raritní,“ vysvětlil epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podobný stav však podle něj u nás díky kapacitám nemocnic zatím nehrozí. V sousední zemi je prý na vině celkové nastavení systému a jeho personální zabezpečení.
Nejvíce ohrožuje rizikové novorozence
Se „zákeřným“ virem se prý čeští zdravotníci potýkají již dlouhá léta. Nejvíce ohrožuje rizikové novorozence, pro ty může být až smrtelný. Závažné potíže a hospitalizaci ale může způsobit i u starších dětí. Jedná se o typický respirační virus s inkubační dobou mezi dvěma až osmi dny. Šíří se kapénkovou nákazou a většinou se projevuje příznaky nachlazení – škrábáním v krku, rýmou či potížemi s dýcháním.
Horší situace než v současnosti prý nastala zhruba před rokem v průběhu covidové epidemie. Podle epidemiologa na tom svůj díl viny nesly i roušky. „Zaznamenali jsme mohutnou vlnu RS viru po celé Evropě, postihla i nás. Průběhy byly poměrně závažné. Čas od času docházelo až ke 14denním hospitalizacím. Virus se rozvinul mnohem intenzivněji než dříve kvůli používání ochranných pomůcek. Vznikla vnímavá populace a v ní se virus šířil,“ vysvětlil Prymula.