Vesmírná loď Starship měla v pondělí zamířit z kosmodromu v americkém Texasu k prvnímu letu kolem Země. Její start byl ale nakonec odložen kvůli problémům s přetlakem. Přípravy sledoval také český choreograf Yemi Akinyemi Dele, který je členem posádky prvního civilního letu k Měsíci.
„Je to úžasné, jsou tu tisíce lidí z celého světa. Přijeli podpořit tým, který na tom pracuje několik let, odpočet startu vesmírné lodi je velkým milníkem. Nikdy v životě se nepodařilo systémy Super Heavy a Starship dostat na orbit, takže jsou všichni napjatí,“ popsal Yemi A.D. pro CNN Prima NEWS s tím, že je úžasné být toho součástí.
Yemi se nyní připravuje na svůj let, který byl naplánován na rok 2023, ale čelí zpoždění kvůli testům. Podle Yemiho je nejdůležitější zůstat v dobré fyzické kondici. „Snažím se být fit a zdravý, protože neustále probíhají testy. Dokud za sebou člověk neuzavře dveře poklopu, tak může o tu šanci přijít,“ sdělil choreograf, který se bude muset naučit pracovat s technologiemi uvnitř rakety. „Co se týká přípravy a tréninku operativy od toho, jak se zachází s technologiemi, až po to, jak si dojít na záchod, tak to teprve začne,“ řekl Yemi.
Jeden z milionu
Yemi je jedním z osmi členů civilní posádky, kterou vybral generální ředitel společnosti Start Today, Inc. Yusaku Maezawa. Do výběrového řízení, do kterého se mohli hlásit lidé z celého světa, přišlo přes milion přihlášek. „Bylo to především dlouhé. Přihlásil jsem se v on-line výběrovém řízení, neznal jsem nikoho z týmu, neměl jsem žádné kontakty uvnitř,“ popsal Yemi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dny na Zemi se prodlužují. Planeta je jako krasobruslař, může za to Měsíc, tvrdí vědci
Pak následoval proces, v němž museli uchazeči ukázat svou tvorbu. „Ukazoval jsem videa svých choreografií, musel jsem popsat svůj život a co všechno mě zajímá, a hlavně co by ta cesta udělala s mojí tvorbou a jak by přispěla k posunu společnosti na Zemi,“ vysvětlil choreograf s tím, že poté následovaly zdravotní prohlídky. „Testů bylo nejvíc, co jsem v životě zažil. Když jsem dostal zprávu, že všechny dopadly dobře, oddechl jsem si,“ sdělil Yemi s tím, že poté už následovaly jen rozhovory s Yusakem Maezawou a dalšími členy týmu.
Druhý start se vydařil. K Jupiteru míří raketa Ariane 5 se sondou Juice, pracovali na ní i Češi
Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru. Úkolem první evropské mise k této největší planetě sluneční soustavy je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců, kde se pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) pracovaly tisíce lidí z desítek zemí světa, svou stopu od nosné rakety až po měřicí čidla zanechal také český průmysl a vědecká pracoviště.
Osm dní ve vesmíru
Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny bude vesmírná loď kroužit kolem Měsíce a přiblíží se mu na vzdálenost 200 kilometrů od jeho povrchu. Dalšími členy první civilní posádky jsou americký hudební producent, umělec, módní návrhář a podnikatel Steve Aoki, fotografka Rhiannon Adamová, provozovatel youtubového kanálu „Everyday Astronaut“ Tim Dodd, autor dokumentárních filmů Brendan Hall, fotograf a filmař Karim Iliya, filmový herec a vášnivý sběratel umění Choi Seung Hyun a herec a influencer Dev D. Joshi.
Posádka má v záloze také dvě náhradnice, americkou snowboardistku a zlatou olympijskou medailistku Kaitlyn Farringtonovou a japonskou tanečnici a choreografku Miyu.