KORONAVIRUS ONLINE: V ČR je přes 4 300 případů nákazy. Vyléčených je 78, mrtvých o 19 méně

Počet zemřelých se v Česku oproti ránu zvýšil o tři - na 59, vyléčených o čtyři - na 78. Testy potvrdily u zdravotní sestry Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně nákazu nový typem koronaviru. Pracuje na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Její kolegové už byli také otestováni, výsledky jsou v jejich případě negativní.

AKTUÁLNÍ ÚDAJE V ČR:

  • Celkový počet osob s prokázaným onemocněním COVID-19: 4 362
  • Celkový počet uzdravených po onemocnění COVID-19: 78
  • Celkový počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19: 59
  • Celkový počet provedených laboratorních testů: 74 170

Na interaktivní mapě se můžete podívat, kolik případů výskytu COVID-19 je hlášeno z jednotlivých zemí:

Vše důležité i dnes sledujeme podrobně:

21:50 Kriminalita v době koronavirové krize klesá. Pachatelům totiž při platnosti nouzového stavu hrozí za porušení zákona citelně tvrdší tresty:

21:30 Testy v Jihočeském kraji dnes potvrdily další dva případy nákazy novým koronavirem. Hygienici v regionu zatím evidovali 119 lidí s onemocněním covid-19. Novináře o tom dnes informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Z nákazy se v Jihočeském kraji zatím uzdravili tři lidé.

21:00 Vládní opatření proti epidemii koronaviru považují za adekvátní tři čtvrtiny Čechů, zjistil průzkum společnosti Kantar CZ z přelomu března a dubna. V polovině března takových lidí byly necelé dvě třetiny. Výrazně zároveň ubylo lidí, z 31 na 16 procent, kteří opatření vidí jako příliš mírná. Z představitelů státu, kteří o omezeních rozhodují, se těší největší důvěře epidemiolog Roman Prymula, ukázal také průzkum.

20:40 Další velice zajímavý díldiskuzního pořadu Partie sledujte v neděli od 11:00 na Primě, od 12:00 pokračuje druhá část na Facebooku Zpravodajství FTV Prima a webu iprima.cz/partie:

20:20 Nemoc covid-19 se prokázala u dalších devíti klientů Domova pro seniory Iris v Ostravě. Nakaženi jsou nově i dva zaměstnanci. Všichni jsou bez příznaků. Celkem tak testy koronavirus už prokázaly u 12 klientů a tří pracovníků domova. Číslo ještě nemusí být konečné. Vedení domova totiž ještě čeká na výsledky asi dvou desítek testů.

„Bohužel zprávy nejsou dobré. Nyní to řešíme,“ uvedl ředitel domova Michal Mariánek. Dodal, že všichni nemocní jsou zatím bez příznaků. Dvě klientky byly ale z preventivních důvodů převezeny do nemocnice.

20:00 V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dnes zemřely dvě ženy s nemocí COVID-19 z domova pro seniory v Michli. Oběma bylo víc než 90 let. U obou byly bezprostřední příčinou úmrtí srdeční potíže.

19:50 Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, podlehlo od 1. března 7560 lidí. Dnes o tom informuje agentura Reuters s odvoláním na francouzské úřady.

19:30 Jihomoravští hasiči původně vyjížděli k dopravní nehodě dvou osobních aut. Kvůli zvýšené teplotě a cestovatelské anamnéze jednoho z posádky vozu ale museli celé místo dekontaminovat.

19:00 U dvou klientů domova pro seniory v Lukově na Zlínsku potvrdily testy nákazu novým typem koronaviru. Nakažení budou od ostatních seniorů v zařízení izolováni v samostatných jednolůžkových pokojích. Nákaza se potvrdila také u kuchařky domova pro seniory v Nezdenicích na Uherskohradišťsku.

18:45 Těhotná snoubenka britského premiéra Borise Johnsona na svém Twitteru uvedla, že v minulém týdnu měla příznaky koronaviru.

18:30 V Itálii zemřelo za poslední den 681 nakažených koronavirem, je to nejméně za téměř dva týdny. Počet obětí v zemi tak vzrostl na 15 362 a nakažených na 124 632, informovala dnes italská civilní ochrana. Počet infikovaných se zvýšil za posledních 24 hodin o 4 805, uvedl deník Corriere della Sera.

18:15 Americký stát New York zaznamenal za poslední den 630 dalších úmrtí na nemoc COVID-19 a přes 10 800 nově nakažených koronavirem. U obou údajů se jedná o zatím největší přírůstek za 24 hodin. Ve státě, který je epicentrem pandemie v USA, se virem infikovalo dohromady již 113 704 lidí a 3 565 jich nákaze podlehlo. Na tiskovém brífinku to dnes prohlásil guvernér Andrew Cuomo.

17:55 Testy potvrdily u zdravotní sestry Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně nákazu novým typem koronaviru. Pracuje na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Její kolegové už byli také otestováni, výsledky jsou v jejich případě negativní. U dvou z 23 testovaných osob byl ale výsledek nejasný a test se v jejich případě musí opakovat. Oddělení nadále funguje.

17:45 Počet zemřelých se v Česku oproti ránu zvýšil o tři - na 59, vyléčených o čtyři - na 78. Počet případů nákazy dnes stoupl o 172 - na 4362.

17:30

17:15 Pro osoby bez domova, které se nakazí koronavirem, vyčlenili v severočeském Děčíně speciální karanténní areál za městem. Magistrát se tak chce vyhnout situaci, kdy by člověk bez přístřeší zavlekl onemocnění například do azylového domova.

16:58 Bílý dům děkuje! Toyota zastavila do 17. dubna i výrobu ve Spojených státech, v evropských závodech nejméně do 19. dubna. Jako jediná z japonských automobilek vyrábějících v Americe reagovala na výzvu prezidenta Trumpa a pustila se do produkce zdravotnického materiálu. V současnosti vyrábí pomocí 3D tisku obličejové štíty pro zdravotníky a je také prý připravena na produkci roušek, ale zatím nenašla dodavatele filtrů, takže jejich výroba nebyla spuštěna.

16:44 Fotbalová Sigma Olomouc se v boji proti pandemii nového koronaviru zapojila do šití roušek. Na výrobě ochranných pomůcek se podílel i trenér Radoslav Látal, který věnoval finance na nákup látky v klubové modré barvě. Část roušek hráči A-týmu rozvezli prodavačkám do supermarketu a další várku rozmístí v příštích dnech také na jiných místech.

16:30 Stát plánuje pravidelné testování personálu domovů pro seniory na nový typ koronaviru, u klientů to s ohledem na jejich počet zatím není reálné. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula zvažuje i to, aby personál bydlel v provizorních podmínkách přímo v zařízeních a nechodil mezi běžnou populaci.

16:28 Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka (ČSSD) a Lubomíra Metnara (za ANO) uznání a podporu přijatým opatřením proti koronaviru. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to na Twitteru potvrdil. Je třeba pokračovat a vydržet, řekli ministři po čtyřhodinovém jednání novinářům. Podle Hamáčka není ještě čas opatření nějak radikálně uvolňovat, i když se šíření nákazy daří omezovat lépe, než se čekalo.

16:18

16:00 Americký stát Kentucky dává každému, kdo má koronavirus a poruší karanténu, na nohu kotníkový elektronický zámek, který monitoruje jeho pohyb. Reaguje tím na lidi, kteří navzdory nákaze chodili na veřejnost.

15:45 Na nemoc covid-19 způsobenou koronavirem zemřelo po celém světě již 60 000 lidí a počet nakažených přesáhl 1,13 milionu. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.

15:30 Počet obětí koronaviru v Británii za poslední den stoupl o 20 procent - na 4313. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Oproti předešlému dni přibylo 708 mrtvých, a jde tak o nový smutný rekord.

15:15 Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za posledních 24 hodin o 164. Celkově již země zaznamenala 1651 zemřelých a 16 627 nakažených, uvedla dnes s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

14:50 Počet lidí s potvrzeným onemocněním COVID-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678 a dalších šest osob za posledních 24 hodin zemřelo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila maďarská vláda na svých internetových stránkách. V zemi již na nemoc zemřelo 32 osob, 58 se jich uzdravilo.

14:30 Egyptská vláda se rozhodla originálním způsobem vyzvat lidi, aby zůstali doma.

14:15 Prezident Miloš Zeman a jeho poradci vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka (ČSSD) a Vladimíra Metnara (za ANO) uznání a podporu opatřením proti koronaviru. Je třeba pokračovat a vydržet. Na celý komentář se můžete podívat zde:

13:59 Papež František na Květnou neděli odslouží mši, jíž začne předvelikonoční svatý (pašijový) týden, nejvýznamnější období křesťanského liturgického roku. Liturgické obřady velikonočního týdne se letos ve Vatikánu budou kvůli pandemii způsobené koronavirem konat bez věřících; bude je možné sledovat na streamingové službě Vatikánu.

13:47 Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se v pátek vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad. Ještě počátkem týdne byl přitom Ryan k rouškám skeptičtější a nedoporučoval je, pokud člověk není sám nakažen. Oponenti na to ale reagovali, že mnozí lidé nemohou sami vědět, zda infikováni jsou.

13:35 Britská královna Alžběta II. v neděli vystoupí s projevem k národu, jenž se bude týkat epidemie koronaviru. Panovnice tímto způsobem vystupuje zřídka.

13:32 Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3452, za uplynulých 24 hodin přibylo 158 mrtvých. Celkem má země 55.743 potvrzených případů nemoci COVID-19.

13:05 Rusko oznámilo 582 nových případů nákazy koronavirem. Celkově země eviduje více než 4 700 nakažených. Počet mrtvých se zvýšil o devět, na 43.

12:51 Letecký byznys se dál propadá!

12:42

12:30 Až 20 milionů liber (přes 630 milionů korun) se chystá rozdělit britská tenisová asociace na zmírnění následků pandemie koronaviru. Granty a bezúročné půjčky budou moci žádat hráči, kteří nepatří do světové špičky, trenéři, funkcionáři a provozovatelé tenisových areálů v zemi.

12:19 Počet nových případů nemoci COVID-19 na Slovensku v pátek stoupl o 21. Celkem tak má Slovensko 471 potvrzených případů nákazy. Oznámil to dnes slovenský premiér Igor Matovič. Otestováno bylo v pátek 1889 lidí.

12:14 Návrhy jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru připravila pracovní skupina zástupců české hudební scény. Tvoří ji zástupci festivalů, autorských svazů i nezávislých umělců, své návrhy hodlají co nejdříve předložit vládě. Chtějí bezúročné půjčky, posečkání s placením nájmů pokud je pronajímatelem stát, a ponechání přidělených grantů i v případě, kdy se projekt neuskutečnil celý.

12:00

11:55 Ve Španělsku zemřelo dalších 809 nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům je to zhruba o 100 méně. Obětí má země už 11 744 a nakažených 124 736.

11:48 Počet nových případů nákazy koronavirem za den v Tokiu poprvé překonal hranici 100. Celkem vláda Tokia hlásí 118 nově potvrzených nakažených, uvedla agentura Kjódó. Desítky nových nemocných i další mrtvé evidují také Indonésie, Malajsie, Filipíny a Thajsko.

11:40 V Německu bylo zaznamenáno již 85 559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1 154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA.

11:29 Aukční portál Aukro zaznamenal letos v březnu nárůst prodeje roušek, respirátorů, dezinfekčních gelů a dalšího zdravotnického materiálu na zhruba 34 000 prodaných kusů. V březnu 2019 se prodalo jen 46 kusů této kategorie produktů. Počet prodejců u zdravotních pomůcek pak meziročně vzrostl o 2 374 procent. V tiskové zprávě o tom dnes informoval portál. Rovněž podle serveru stoupá i zájem o zlato jako bezpečné úložiště peněz, což je na Aukru nový trend.

11:22 Pardubický kraj vyhlásil dotační výzvu na podporu výroby produktů a pomůcek proti nemoci COVID -19. Hejtmanství tak chce podpořit inovace v regionu, které pomohou rychle reagovat na současnou situaci. Limit podpory na jednoho žadatele činí dva miliony korun, zájemci se mohou hlásit do pondělí 13. dubna, formuláře jsou k dispozici na webu kraje.

11:16

11:10 Lidé se v době koronavirové pandemie snaží bavit i v karanténě. Například ve Francii v jedné z pařížských části hrají sousedé z oken kvíz.

11:00 Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na svém twitterovém účtu zveřejnilo způsob, jak si snadno a rychle vyrobit roušku z trička.

10:30 Sigma Olomouc se jako další prvoligový klub dohodla s fotbalisty A-mužstva a realizačním týmem na snížení platů kvůli krizi způsobené pandemií nového koronaviru. Hráči budou pobírat menší mzdy po dobu nouzového stavu. O jakou část platů se jedná, Hanáci neuvedli.

10:15 V Lánech začalo jednání Zemanova poradního týmu k situaci kolem epidemie koronaviru. Přizváni byli ministři Hamáček a Metnar a policejní šéf Švejdar.

10:11

10:02 Na interně Nemocnice Břeclav mají COVID-19 tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. Přes 50 dalších testů bylo negativních. Oddělení není zavřené.

09:54 Tatínci mohou v opavské nemocnici od dnešního dne navštívit novorozené děti. Uvidí je ale jen přes sklo a musí splnit řadu dalších podmínek. Tato opatření mají zabránit zavlečení koronavirové infekce do zdravotnického zařízení.

09:45 Počet lidí s potvrzeným onemocněním COVID-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl o 678 a dalších 6 osob za posledních 24 hodin zemřelo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila maďarská vláda na svých internetových stránkách. V zemi již na nemoc zemřelo 32 osob, 58 se uzdravilo. V současnosti je v Maďarsku v domácí karanténě 11 399 lidí. Úřady uskutečnily celkem 19 424 testů.

09:29 Pomáhá si celá Evropa

09:18 Mikrob a chirurgická rouška patří mezi nejpoužívanější znaky v textu známé jako emoji, které lidé v době šíření koronaviru vkládají do vzkazů na Twitteru. Ale ještě častější jsou dva smajlíky, zjistil webový server Emojipedia, který analyzoval více než 200 000 zpráv obsahujících slovo koronavirus nebo COVID v období od 7. do 8. března.

09:07 Brazilská fotbalová hvězda Neymar věnovala milion dolarů (25,7 milionu korun) na boj s koronavirem v rodné zemi. Částku rozdělil mezi brazilskou pobočku dětského fondu UNICEF a nadaci svého přítele, televizního moderátora Luciana Hucka. Neymar tráví období pandemie ve své vile v Mangaratibě ve státu Rio de Janeiro. Osmadvacetiletý Brazilec je třetím nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa. Podle magazínu France Football si v této sezóně přijde na 95 milionů eur. Lépe jsou na tom jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

08:45 Do dobrovolné pomoci v boji proti epidemii koronaviru se zapojila i ruskojazyčná menšina v Česku. Její zástupci šijí a zdarma rozdávají roušky, nabízejí pomoc při nákupech a zapojili se i do rozdávání potravin lidem, kteří jsou v nouzi.

08:30 Počet lidí vyléčených z nemoci COVID-19 vzrostl od pátečního večera v Česku o dva, na 74. Počet zemřelých s nákazou koronavirem se zvýšil o tři, na 56. Ministerstvo zdravotnictví k dnešnímu ránu evidovalo na svém webu 4194 potvrzených případů nákazy. V pátek jich přibylo 332, nejvíce za posledních sedm dní. Zároveň bylo v pátek provedeno 6889 testů, což je nejvyšší denní počet od začátku testování.

08:19 Počet obětí koronaviru v USA překročil 7000, během 24 hodin přibylo rekordních 1480 úmrtí. Plyne to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse.

08:12 Ministerstvo zdravotnictví doporučuje jak se chovat v tramvaji nebo autobusu.

07:55 Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí zaměstnance. Zatím se přihlásili dva lidé, centrum tak hledá další zájemce, ideálně by jich potřebovalo aspoň dvacet, nedostatek je i stálých zaměstnanců. Centrum pečuje o více než 240 klientů.

07:45 Nenaleťte podvodníkům! Sledujte stránky České obchodní inspekce.

07:30 Učitelé by nyní při online výuce neměli hodnotit děti známkami a měli by se domluvit, jaké učivo případně přesunou do příštího roku, doporučilo MŠMT.

07:15 Ve ztichlých Benátkách se kvůli koronavirové karanténě potýkají s nucenou nečinností i stovky tamních gondoliérů, jeden z nich však svými pravidelnými tréninky na podomácku vyrobeném balkonovém trenažéru baví nejen sousedy, ale i lidi na internetu. Dvaaosmdesátiletý Lucio Dolcetta se snaží udržet v kondici a zároveň svým nadhledem a sebeironií dodává odvahu Italům, kteří jeho nahrávky sledují.

07:00 Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se v pátek vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad.

Tagy: