KORONAVIRUS ONLINE: Celosvětově si virus vyžádal už přes 150 tisíc životů

Nemoc COVID-19 si na celém světě vyžádala už více než 150 tisíc obětí. V České republice je aktuální počet pacientů 5152 a více než tisíc uzdravených.

22:00 Nemoc COVID-19 si na celém světě vyžádala už více než 150 tisíc obětí. Vyplývá to z údajů agentur Reuters a AFP i americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii dlouhodobě sleduje. Nakažených koronavirem je po celém světě přes 2,2 milionu. Téměř dvě třetiny mrtvých připadají podle agentury AFP na Evropu. Nejpostiženější zemí jsou ale Spojené státy, kde dnes počet obětí překonal hranici 34 tisíc. Po USA následují v tragické bilanci Itálie, Španělsko, Francie, Británie a Belgie.

21:30 Výrazné zvýšení počtu obětí koronaviru v Číně je výsledkem snahy tamních úřadů zdokumentovat všechny případy; podobnou revizi časem udělají i jiné země světa. Na tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) to dnes řekla epidemioložka Maria van Kerkhoveová. Další zástupce WHO, Mike Ryan, podle agentury Reuters uvedl, že ještě není pozdě, aby se v Africe zastavilo nekontrolované šíření nákazy.

21:15 Turkmenistán o víkendu znovu zahájí fotbalovou ligu a na stadiony pustí i fanoušky. Stane se tak druhou zemí v současné koronavirové krizi, která lidem umožní sledovat zápasy přímo v ochozech. Dosud měli tuto možnost diváci jen v Bělorusku.

20:23 Onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem je desetkrát smrtelnější než takzvaná prasečí chřipka či chřipka A (H1N1), která se koncem března 2009 objevila v Mexiku. Podle agentury AFP to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) a vyzvala země, aby zpomalily uvolňování přísných opatření.

19:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si neumí představit, že by se náhle uvolnilo cestování do celého světa. Vzhledem k situaci v jiných zemích by podle něj hrozilo opětovné zavlečení koronaviru do ČR a je třeba chránit veřejné zdraví. Vojtěch dnes také uvedl, že zakázat cestování vládě umožňuje zákon o veřejném zdraví.

19:05 Úřady práce vyhověly do čtvrtka 1800 žádostem o příspěvky na mzdy z kurzarbeitového programu Antivirus a vyplatily firmám peníze. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jakou sumu firmy od státu na výdělky zatím dostaly, neupřesnila. Stát vyplácí firmám, na které dopadla omezení proti šíření koronaviru, dva druhy příspěvků. Žádosti je možné posílat od 6. března. Pokud jsou správně vyplněné, úřad práce podepíše dohodu o poskytnutí peněz.

18:54 Nejvíce vyléčených z nemoci COVID-19 k počtu nakažených má v Evropské unii s 67 procenty Rakousko, následuje Německo (59 procent), Finsko (49 procent), Dánsko (48 procent) a Španělsko (40 procent). Počet vyléčených z nemoci COVID-19 v České republice dnes překročil tisícovku, přibylo jich zhruba o pětinu - na 1174, což je asi 18 procent nakažených. Česká republika je v rámci EU na 13. místě a má podobný poměr jako například Rumunsko nebo Litva.

18:46 Jihoafrický silniční cyklista Willie Smit ujel téměř v kuse 1000 kilometrů ve virtuálním prostředí na specializovaném serveru zwift.com. V domácích podmínkách na trenažéru na to potřeboval s minimálními přestávkami 37 hodin a spálil během toho přes 17 tisíc kalorií. Chtěl tím přispět k rozvoji cyklistiky v JAR a pomoci tamní federaci získat prostředky.

18:37 Malí a střední podnikatelé mohou žádat o dotace k nákupu expertních služeb souvisejících s bojem proti koronaviru. Mohou získat podporu mezi 50 a 85 procenty. V programu Inovační vouchery - COVID-19 je zatím připraveno 50 milionů korun. Výzva je připravena pro projekty uskutečněné po celé republice vyjma Prahy. Firmy mohou podávat žádosti ode dneška do 31. prosince. Informovala o tom Agentura pro podnikání a inovace.

18:25 Senát si od vlády vyžádal údaje o nákupu ochranných prostředků proti epidemii koronaviru jak v ČR, tak v cizině. Vyzval dnes kabinet, aby podpořil české a evropské výrobce a dodavatele. Horní komora o tom rozhodla na podnět předsedy svého zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý), který poukázal na to, že na nákup prostředků bylo poskytnuto už 12 miliard korun.

18:05 Alena Šeredová vzkázala Italům, že Česká republika je při nich. Ministr zahraničních věcí k tomu na svém Twitteru napsal, že jsme si s Itálií byli vždy navzájem inspirací.

18:00 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v krajích: Smutné prvenství si podle aktualizovaných dat na webu Ministerstva zdravotnictví drží Praha, kde je 1537 potvrzených případů nákazy COVID-19. Ve Středočeském kraji je 798 potvrzených případů. V Moravskoslezském kraji se nakazilo už 782 lidí a v Olomouckém kraji 610. V Plzeňském kraji se nákaza potvrdila u 513 lidí. Ústecký kraj hlásí 419 případů a Jihomoravský kraj 383. Ve Zlínském kraji se doposud odhalilo 267 lidí s nákazou COVID-19. Nad 200 nakažených má i Pardubický a Karlovarský kraj.

17:55 Vzdělávání na dálku zůstává pro české koronavirové školství zatím zásadní. Návrat do škol bude jen částečný a přijde ve vlnách.

17:50 Vláda by mohla v pondělí jednat o situaci pracovníků na dohodu, řekla Maláčová. Podle ní jich zůstalo bez příjmu 10 000 a řešením je mimořádná dávka.

17:45 Lombardské Bergamo, které za epidemie COVID-19 v Itálii utrpělo pravděpodobně nejničivější zásah a kde zemřely stovky lidí, už vidí světlo na konci tunelu. V tamní nemocnici se úmrtnost vrátila na úroveň z doby před propuknutím pandemie a nápor nových pacientů s dýchacími potížemi značně polevil. V rozhovoru pro list Corriere della Sera to dnes řekl primář tamní jednotky intenzivní péče Ferdinando Luca Lorini.

17:35 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v ČR: Podle aktuálních dat se v ČR nakazilo celkově 6499 lidí. Vyléčilo se 1174 pacientů a nemoci podlehlo 173 lidí. Z nemoci COVID-19 se momentálně léčí 5152 lidí a 407 pacientů je hospitalizovaných.

17:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si neumí představit, že by se náhle uvolnilo cestování do celého světa. Vzhledem k situaci v jiných zemích by podle něj hrozilo opětovné zavlečení nákazy do ČR a je třeba chránit veřejné zdraví. Vojtěch dnes také uvedl, že zakázat cestování vládě umožňuje zákon o veřejném zdraví. Kabinet nicméně cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmí až na výjimky opustit republiku.

17:15 Senát chce, aby stát ručil za uhrazení 80 procent nájemného za pronajaté prostory, které by firmy dlužily kvůli uzavření v důsledku koronaviru. Doplnil tak dnes zákon, podle něhož firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz, budou moci nájemné za březen až červen splatit až koncem roku. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s úpravou nesouhlasil. Senátní úpravu nyní bude muset znovu posoudit Sněmovna, v níž má vládní tábor na rozdíl od Senátu většinu.

16:54 Od pondělí 20. dubna se mohou otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary či autosalony, jak s tím počítal vládní plán na rozvolnění opatření zavedených kvůli epidemii nového typu koronaviru.

16:30 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v Jižní Americe: Nejhorší situace je v Brazílii, kde se nemoc COVID-19 prokázala u téměř 31000 lidí. Dnes tam přibylo 208 případů a nemoci podlehlo téměř 2000 lidí. V Peru se nakazilo 12 491 lidí. V Chile téměř 9000 a v Ekvádoru 8225 lidí.

16:00 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v USA: Ve Spojených státech se celkově nakazilo novým typem koronaviru přes 678 tisíc lidí. Nemoci podlehlo 34 641 lidí a uzdravilo se téměř 58 tisíc lidí. Nejvíce zasažený je New York, kde se nákaza potvrdila u 222 198 lidí a více než 16 tisíc lidí nemoci podlehlo. V New Jersey se nakazilo přes 75 tisíc lidí. Kalifornie hlásí přes 28 tisíc nakažených, jenom dnes tam přibylo 522 nových případů. Na Floridě se potvrdilo přes 23 tisíc nakažených.

15:20 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v Evropě: V Evropě se onemocnění COVID-19 prokázalo celkově u více než milionu lidí. Téměř 93 tisíc lidí nemoci podlehlo a necelých 283 tisíc se uzdravilo. Nejvíce nakažených hlásí Španělsko, kde se onemocnění prokázalo u 185 tisíc lidí a podlehlo jí více než 19 tisíc pacientů. Co se týče úmrtnosti, smutné prvenství si drží Itálie, kde v důsledku koronavirové nákazy zemřelo přes 22 tisíc lidí a od začátku epidemie se nakazilo 169 tisíc lidí. Francie hlásí přes 165 tisíc nakažených a 18 tisíc úmrtí. V Německu se nákaza prokázala u více než 138 tisíc lidí, dnes jich 575 přibylo. Sousední Německo dnes také hlásí 49 nových úmrtí. Dohromady tam nemoci podlehlo 4101 lidí.

15:00 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě: Podle webu Worldmeters se nemocí COVID-19 v celém světě nakazilo 2 197 982 lidí. Nemoci podlehlo 147 600 lidí a uzdravilo se 558 077 lidí.

14:48 Liberec od pondělí rozšíří provoz magistrátu pro veřejnost, přepážková pracoviště budou přístupná čtyři dny v týdnu. Úředníci ale přijmou pouze toho, kdo se dopředu telefonicky objedná.

14:47 Středočeský kraj chce kvůli dopadům koronavirové pandemie odpustit nájemné podnikatelům, kteří mají pronajaty jeho nebytové prostory. Rada kraje se tím bude zabývat příští týden.

14:44 V Královéhradeckém kraji tento týden podstoupilo testy na nemoc COVID-19 okolo 3000 zaměstnanců pobytových sociálních služeb. Testy neprokázaly nákazu u žádného z nich.

14:42 Ve Zlíně se v úterý opět otevře vyhledávané tržiště Pod Kaštany. Prodejci i zákazníci však budou muset kvůli epidemii koronaviru dodržet několik opatření.

14:38 Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo své nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 Kč za hodinu, ostatním až 500 Kč.

14:30 Někteří internetoví prodejci doplňků stravy nadále zneužívají pandemie nemoci COVID-19 a přisuzují svému zboží preventivní nebo léčebné účinky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce dnes informovala o sedmi dalších e-shopech, se kterými zahájí správní řízení kvůli takzvaným nepovoleným léčebným tvrzením. Patrně jim uloží pokuty.

14:25 Dílčí studie Chicagské univerzity uvádí, že Remdesivir na koronavirus zabírá. Výrobce léku varoval před brzkými závěry, výsledky unikly bez schválení.

14:20 Česko-německý fond budoucnosti poskytne deset milionů korun na pomoc lidem a institucím, kteří jsou ohroženi epidemií koronaviru.

14:16 Lidé i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení si budou moct vybrat, o přerušení ale musí požádat. Moratorium dnes svým podpisem vládního návrhu zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů umožnil prezident Miloš Zeman.

14:15 Maloobchodní prodejci nábytku žádají vládu o přehodnocení harmonogramu otevírání obchodů, chtějí být v první vlně, zajistí k tomu patřičná opatření.

14:14 Svaz žádá, aby pivovary nemusely platit za vylité sudové pivo spotřební daň v celkovém objemu 100 milionů Kč. Jde o 1,5 milionu hektolitrů piva.

14:07 V hlavním městě od začátku zavedení opatření proti koronaviru ubylo dopravních nehod. Zatímco v posledním týdnu před opatřeními se jich stalo 410, v předminulém týdnu to bylo 198 nehod. O dvě třetiny klesl také počet lehce zraněných.

14:05 Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku. V USA je bez práce 22 milionů lidí.

14:01 Již 196 517 žádostí o kompenzační bonus.

14:00 Město Pardubice začalo dnes stavět stanové město pro bezdomovce s nařízenou karanténou. Dokončí ho v sobotu. V lokalitě U Trojice bude 25 jednomístných stanů.

13:52 Senát umožnil přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří poruší opatření proti šíření koronaviru.

13:39 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem na pětimilionovém Slovensku překročil hranici 1000 infikovaných, ve čtvrtek přibylo 72 pacientů.

13:38 Počet potvrzených případů COVID-19 v Ústeckém kraji od čtvrtečního večera vzrostl o dva na 410. V kraji zemřel devátý nakažený pacient, 97 se vyléčilo.

13:37 Alena Schillerová řekla, že s navýšením ošetřovného souhlasí. Chce ale ještě projednat, o kolik by se mělo zvednout. Dle toho by se pak upravilo i pro OSVČ.

13:33 Průjezd přes hraniční přechody do Rakouska a Německa v Jihočeském kraji je dnes plynulý. Na hranicích se v minulých dnech tvořily několikakilometrové kolony kvůli podrobným kontrolám všech vozidel.

13:32 Lesy ČR kvůli nařízením o omezení maloprodejů v době epidemie zastavily těžby dřeva tzv. samovýrobou. Lidé si vytěžené dřevo brali hlavně na topení.

12:52 Škoda Auto daruje zdravotníkům a pracovníkům sociálních služeb 100 vozů Octavia v hodnotě 85 milionů Kč. Žádat o ně budou moci od dnešního poledne do konce dubna. První vozy se k nim dostanou v polovině května.

12:51 OSVČ zasažené opatřeními kvůli koronaviru by měly dostat jednorázový příspěvek 500 Kč za den i v květnu až do 8. června, tedy do uvolnění opatření.

12:47 Cestovní ruch je v ČR postižen krizí. Jak se podílí na HDP a kolik lidí v něm pracuje? Infografiku zveřejnil Český statistický úřad.

12:43 V Belgii dál rychle přibývají potvrzené případy nákazy koronavirem i úmrtí spojovaná s nemocí COVID-19. Oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech, v přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa.

12:34 Ve Středočeském kraji se rozběhl projekt chytré karantény. S potenciálně nakaženými lidmi je v telefonickém kontaktu armádní tým mediků.

12:33 Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání japonského léku na COVID-19. Léčivou látku favipiravir prodávanou jako lék na chřipku Avigan, jehož použití pro nemocné novým typem koronaviru bude experimentální, bude možné pacientovi podat na základě jeho informovaného souhlasu.

12:27 Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci uskutečnit nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol, případně i dálkově. Senát návrh zákona schválil.

12:23 Podnikatelé v rámci programů COVID získali dosud úvěry v objemu 1,9 mld. Kč, rozvojová banka zatím zpracovala 1400 žádostí, uvedla mluvčí banky.

12:22 Jana Maláčová o statistice z Úřadu práce.

12:14 V Praze vzrostl v pracovní dny počet automobilů. V centru i mimo něj se doprava v minulém týdnu proti tomu předchozímu zvýšila o 6,2, resp. 6,8 procenta. Počet aut výrazněji vzrostl například v ulici V Holešovičkách, Kbelské, Průmyslové nebo na Jižní spojce.

12:12 V Belgii oficiální bilance COVID-19 po nahlášení 313 nových úmrtí přesáhla 5000 mrtvých. Polovina případů je ovšem spojena s domovy důchodců.

12:10 Počet nakažených koronavirem ve Španělsku vzrostl o 5252 na 188 068, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Počet úmrtí za den podle RTVE (televizní a rozhlasové vysílání ve Španělsku) zatím nesdělilo.

12:09 První svatby po zrušení jejich zákazu se budou v Liberci konat příští pátek. V sousedním Jablonci nad Nisou nebo v České Lípě budou nejdřív v květnu.

Od 20. dubna se mohou konat menší svatby do deseti lidí včetně oddávajícího a matrikářky. Větší budou zřejmě povolené až od 8. června, záležet bude na vývoji šíření nemoci COVID-19.

12:03 Muž nakažený nemocí COVID-19 v Moravskoslezském kraji nedodržel podmínky nařízené karantény. Pohyboval se na veřejnosti a bez roušky. Policie jej obvinila z šíření nakažlivé nemoci. Podle mluvčí moravskoslezské policie Pavly Jirouškové může ve vězení strávit až osm let.

12:02 Národní srovnávací zkoušky, které nahrazují nebo doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku, se kvůli epidemii koronaviru posunou na 13. června až 11. července. Navíc bude i mimořádný online termín 30. května.

11:59 Alena Schillerová na Twitteru:

11:57 Zda budou moci do Chorvatska čeští turisté, závisí podle tamního ministra pro turistický ruch na krizových štábech a vládách dotyčných zemí.

11:45 Na čtvrtečním zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy bylo projednáno hned několik bodů k pomoci podnikatelům v metropoli. Náměstek primátora Pavel Vyhnánek na základě usnesení prověří společně s odbornou skupinou pro ekonomické otázky záměr na zřízení Fondu pro zachování, obnovu a rozvoj podnikání a poskytování služeb.

11:42 V Praze 6 dnes začal zkušební provoz odběrového místa, v němž se pomocí rychlotestů testují osoby před ukončením karantény. Odběrový kontejner stojí na Vítězném náměstí a v plném provozu bude od pondělí 20. dubna. Je určen pouze pro objednané pacienty praktických lékařů s ordinací v Praze 6.

11:32 Fakultní nemocnice Ostrava se v noci stala terčem kybernetického útoku. Cílem byl jeden z jejích serverů. Útok odrazila. Podobné útoky správci sítě odrážejí často.

11:31 Prodejci s obchody nad 200 m2 by mohli otevřít už 27. dubna, plochu si totiž mohou zmenšit vytyčením např. páskou, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

11:29 Počet lidí nakažených koronavirem v Rusku opět rekordně vzrostl, a to o 4069 na 32 007. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví, které o den dříve hlásilo 3448 nově infikovaných. Zemřelo celkem 273 pacientů trpících nemocí COVID-19, z nich 41 za poslední den.

11:22 Adam Vojtěch o aktuálním stavu:

11:14 Správa státních hmotných rezerv České republiky včera navštívila ČVUT v Praze, kde během krátké doby vyvinuli ochranné masky. Na svém Instagramu zveřejnili pár fotografií z výroby.

11:10

11:00 Brno dnes ve spolupráci s charitativními organizacemi Společností Podané ruce a Diecézní charitou Brno otevřelo první dvě kontaktní centra pro lidi bez domova. Důvodem je ochrana jejich i okolí v době pandemie nemoci COVID-19. Získají přístup k základní hygieně, pravidelnému jídlu, přespání i možnosti otestovat se na přítomnost koronaviru. K dispozici bude i lékař. Denní centrum je na nevyužívaných pozemcích ve Vlhké ulici, nonstop centrum je na Střeláku v Pisárkách.

10:45 Ministerstvo financí uvolní dalí peníze.

10:30 Německá policie stále častěji hlásí případy, kdy pašeráci kvůli uzavřeným přechodům s Českem a Polskem přenášejí cigarety přes zelenou hranici. Informoval o tom deník Mittelbayerische Zeitung. Česko, stejně jako Polsko, uzavřelo z karanténních důvodů kvůli koronaviru hranice a přejezd umožňují jen přes vybrané přechody.

10:15 Italští hasiči musí dál bojovat s neviditelným nepřítelem.

10:00 Testy v Dětské nemocnici v Brně odhalily zatím tři děti s nemocí COVID-19. Žádné nemuselo být hospitalizováno. Nemocnice denně testuje desítky dětí.

09:55 Stát umožní od 27. dubna konání bohoslužeb, řekl premiér Andrej Babiš Rádiu Z. Zpočátku budou možné do 15 osob, od 8. června nebudou omezeny počtem účastníků.

09:45 Sochy sportovních legend v Buenos Aires dostaly v posledních dnech roušky, aby pomohly propagovat jejich povinné nošení v době koronavirové pandemie. Zakrytá ústa i nos má také čtyřmetrová bronzová socha fotbalové legendy Diega Maradony nebo slavný basketbalista Manu Ginóbili. „Účelem je zvýšit povědomí mezi argentinskou i světovou populací. A je to také poselství míru a naděje ve chvílích této pandemie,“ řekl César Pérez, jenž spravuje Maradonovu sochu a roušku jí nasadil.

Maradona je na podstavci zvěčněn v Buenos Aires u stadionu Argentinos Juniors od října 2018. Dílo odkazuje na jeho slavné sólo ze zápasu proti Anglii na mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku.

09:30 Aplikace propojí firmy zasažené nouzovými opatřeními!

09:20 Praha má vedle počtu úmrtí také nejvíce případů nákazy, aktuálně 1528. Na 100 000 obyvatel tak v hlavním městě připadá přes 112 nakažených. Naopak nejméně je nemocí zasažený Jihočeský kraj, na 100 000 obyvatel je tam stále méně než 25 případů.

Největší podíl nakažených připadá v Česku podle dat krajských hygienických stanic na lidi ve věku od 45 do 54 let, těch je zhruba pětina. Se 17 procenty následuje věková skupina 35 až 44 let. Senioři ve věku od 65 do 74 let tvoří zhruba desetinu všech nakažených, skupina od 75 do 84 let se na celkovém počtu potvrzených případů podílí asi šesti procenty a starší 85 let necelými čtyřmi procenty.

Ke čtvrtku bylo s nemocí COVID-19 hospitalizováno 407 lidí. Jejich počet už několik dní klesá. Těžký průběh měla nemoc ve čtvrtek u 82 pacientů, o jednotky více než ve středu. Jako vyléčení nebo do domácí karantény odešlo z nemocnic 394 lidí.

09:10 Armáda pomáhá nejen zdravotníkům:

08:57 Vyléčených z nemoci COVID-19 je 979, proti čtvrtku o sedm více. Počet zemřelých stoupl o jednoho na 170. Ve čtvrtek bylo opět provedeno přes 8300 testů. Potvrzených případů nákazy je 6437.

08:45 Cestovní ruch v ČR je postižen současnou krizí nejvíce ze všech oborů a nebude to pravděpodobně krátkodobý stav. Jak se podílí cestovní ruch na HDP? Kolik zaměstnanců v něm pracuje je přehledně uvedeno v infografice. ZDROJ: ČSÚ

08:30

08:15 V Dánsku v pondělí budou moci otevřít kadeřnictví, kosmetické salony nebo autoškoly. Jejich provoz byl přerušen minulý měsíc kvůli šíření koronaviru.

08:00 Po měsících strávených na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes v kazašské stepi nedaleko města Džezkazgan bezpečně přistála dvojice amerických astronautů a jejich ruský kolega. Návrat kabiny kosmické lodi Sojuz MS-15 na Zemi živě přenášel americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Američané Jessica Meirová a Andrew Morgan a Rus Oleg Skripočka dorazili z vesmíru v době, kdy se lidstvo potýká s pandemií nemoci COVID-19.

07:45

07:30 Dva italští podnikatelé začínají vyrábět přístroj určený pro očekávanou fázi přechodu z koronavirové karantény do běžného života – bezdotykový turniket s teploměrem, který dokáže změřit teplotu zákazníkům u vchodu do obchodů či restaurací. V případě, že u některého člověka zjistí teplotu nad 37,5 stupně, rozsvítí se turniket červeně a nevpustí danou osobu dovnitř.

07:15 Sinatrou proti viru! New York vzdává poctu zdravotníkům.

07:00 Pevninská Čína oznámila dnes 26 nově potvrzených případů nákazy koronavirem oproti 46 o den dříve. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady. Pevninská Čína nezahrnuje Hongkong a Macao. Z 26 nových případů, které byly zjištěny během čtvrtka, se 15 týkalo pacientů, kteří se nakazili v cizině. Zbývajících 11 lidí se nakazilo ve vlasti. Celkový počet potvrzených případů tím stoupl na 82 367.

06:45

06:30 Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření kvůli koronaviru, dostanou za květen od státu jednorázový příspěvek 15 000 korun. Deníku Právo to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda je podle něj v případě potřeby připravena i na platby za červen. Za období od 12. března do 30. dubna činí příspěvek 25 000 korun. Podle plánu postupného rozvolňování opatření mají zůstat některé provozovny uzavřeny déle. Třeba kadeřnictví mají otevřít až 25. května, divadla nebo hotely až 8. června.

Tagy: