Sanitka zdravotnické záchranné služby Zdroj: @zzshmp/Twitter
V České republice je už 32 lidí nakažených koronavirem. Pro zpravodajství FTV Prima to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V nejnovějším případě se má jednat o muže z Hradce Králové, který se vrátil z Bostonu.
V České republice je 32 případů nákazy novým typem koronaviru. Zatím posledním nakaženým je muž z Hradce Králové. Jeho případ má vazbu na americký Boston, řekl TV Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nakažený muž je v domácí karanténě.
Mezi dalšími v neděli potvrzenými nakaženými jsou lidé z Ústí nad Labem, kteří byli na zájezdu v italském středisku Auronzo di Cadore. Ministr Vojtěch navrhne v pondělí Bezpečnostní radě státu zákaz návštěv v domovech pro seniory a nemocnicích kvůli koronaviru. Věří, že se krok schválí.
První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku i soboty přibylo po sedmi nových nakažených. Celkem 22 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, dva se od nich nakazili. Zbylé čtyři případy mají vazby na americký Boston.
Průběh nemoci u všech infikovaných je stále mírný, někteří jsou zcela bez obtíží. Léčí se v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro pacienty s případným vážným průběhem nemoci.
Pokuta tři miliony za nedodržení karantény
Nedodržení povinné karantény může být trestáno pokutou až do výše tří milionů korun, uvedl v pátek český premiér Andrej Babiš. Na sobotní tiskové konferenci Babiš informoval o rozšíření povinnosti o informování lékaře v případě návratu z Itálie pro cizince s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR.
V případě jakýchkoliv příznaků ihned kontaktovat lékaře
Řidičům kamionů, zdravotní služby a pilotům dopravních letadel, kterým vláda udělila výjimku, nicméně ministerstvo zdravotnictví nařizuje, „aby v případě jakýchkoliv příznaků chřipkového onemocnění neprodleně oznámili tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky, nebo jiným vzdáleným přístupem“.
I vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví očekává v budoucnu nárůst počtu nakažených, počítá s tím, že se pacienti s mírnějším průběhem onemocnění budou léčit doma. „Odlehčili bychom zkrátka nemocničním kapacitám, které musíme mít vyčleněny na ty závažnější případy,“ uvedl v pátek Adam Vojtěch.
Na tiskové konferenci zaznělo, že dramatická situace je také v Íránu, kvůli čemuž ČR pozastaví vydávání víz a odrazuje občany od cest do Íránu.
Andrej Babiš rovněž informoval, že policie ČR ve spolupráci s celní správou a za asistence hasičského sboru bude od pondělí na hraničních přechodech přijíždějícím předávat informační letáky v několika jazycích a namátkou provádět měření teploty. Informační letáky budou rozdávány i ve vlacích průvodčími nebo na letištích.
Itálie jako evropské epicentrum koronaviru
Opatření související s Itálií ministerstvo zdravotnictví zavedlo z důvodu, že v ní pobývala většina z jednadvaceti nakažených koronavirem, kteří jsou v České republice evidováni, a rovněž proto, že jihoevropská země je evropským epicentrem této nákazy. Ke dnešnímu dni je podle serveru Worldometer evidováno 4636 případů koronaviru, 145 lidí kvůli nákaze v Itálii zemřelo. Dle údajů mobilních operátorů bylo v pátek v Itálii přibližně 16500 Čechů.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se dnes omluvil za svůj včerejší přešlap, kdy na tiskové konferenci uvedl, že lékařka ze soukromé laboratoře velmi nestandardním způsobem odebrala vzorky jednomu z nakažených a je v karanténě v Nemocnici Na Bulovce. Sama lékařka ale na Facebooku kliniky uvedla, že je v pořádku a doma. Že není lékařka u nich v karanténě, potvrdila i mluvčí Bulovky.
Uvedl také s odkazem na případ nákazy několika českých občanů v lyžařských střediscích, že v Itálii již neexistují bezpečné regiony a riziko se nachází všude. Proto prosí, aby lidé do Itálie nejezdili.