Ruská Státní duma dnes podle očekávání vyhověla návrhu prezidenta Vladimira Putina a schválila Michaila Mišustina ve funkci ruského premiéra. Bývalý šéf ruské Federální daňové služby vystřídal v premiérském křesle Dmitrije Medveděva, který podal demisi po středečním Putinově poselství o stavu země.
Ruský politolog Alexander Koňkov zastává názor, že byl šéf Federální daňové služby vybrán Putinem na post předsedy vlády jen proto, aby se stal jakýmsi „technickým“ premiérem. Měl by jen navrhovat ústavní dodatky a realizovat národní projekty, spíše než projevovat své politické ambice. „Mišustin se může stát jakýmsi ‚technikem‘ – předsedou vlády, kategorie, která byla známá v prvních dvou funkčních obdobích prezidenta Putina, jako byli Fradkov nebo Zubkov.“
Ruští politici, kteří Mišustina dobře znají, tvrdí, že Putin vybral dobře a pějí na nového premiéra chválu. Například Anatolij Aksakov, vedoucí finančního výboru Státní dumy, říká: „Osobně ho znám, aktivně jsem spolupracoval při přijímání některých zákonů týkajících se digitální ekonomiky. Věřím, že je velmi vyspělým vůdcem, velmi moderním a efektivním, vytvořil jeden z nejúčinnějších systémů správy daní využívajících moderní informační technologie. Je to technokrat stylem řízení, ne zcela zpolitizovaný a zároveň velmi efektivní manažer – osoba, která stanoví úkoly a vyřeší je.“
Putin v tradičním projevu navrhnul změnu ústavy. Prohlásil: Výměna moci je neodmyslitelnou podmínkou evoluce společnosti. Premiér Medveděv podal demisi
„Musíme urychleně, bez prodlevy vyřešit velké sociální, ekonomické a technologické problémy, kterým země čelí,“ řekl hned v úvodu Vladimir Putin. Ruský prezident pak ve více než hodinovém projevu mimo jiné navrhl několik ústavních změn. Na to zareagoval premiér Dmitrij Medveděv, který překvapivě oznámil demisi své vlády. Podle agentury TASS navrhl již Putin jako nového předsedu ruské vlády Michaila Mišustina. Ten od roku 2010 řídil ruskou daňovou správu.
Alexander Kalinin, vedoucí státní organizace pro podporu malých a středních podniků, vidí v osobě nového premiéra člověka, který si dokázal velmi rychle, ze dne na den, poradit se „zlodějskými praktikami úniku daní u středních a malých firem.“
O Mišustinovi se ví, že za dobu, kdy od roku 2010 stojí v čele Federální daňové správy, zdokonalil procesy výběru daní natolik, že více než zdvojnásobil ruské daňové příjmy. Například za prvních 11 měsíců loňského roku bylo vybráno 20,4 bilionu rublů (7,5 bilionu korun).
KOMENTÁŘ JIŘÍHO JUSTA: Putin odpálil bombu, aby zůstal u moci
Mělo jít o další z nudných projevů Vladimira Putina. Jeho vystoupení spustilo otřesy ruského politického systému. Putin chystá změny a část ruské společnosti jímají obavy.
Agentura Reuters cituje Tatjanu Stanovaju z moskevského think thanku Center Carnegie, která si rovněž myslí, že Mišustin by měl být pouhým technokratickým premiérem. Politoložka dále říká: „Mišustinovo jméno se neobjevilo v mnoha seznamech potenciálních kandidátů na funkci premiéra. Nemá s voliči žádnou politickou zkušenost ani popularitu a není ani součástí Putinova vnitřního kruhu.“ Podle Stanovajové nebude Mišustin pravděpodobně kandidovat v prezidentských volbách, které se mají konat po konci Putinova čtvrtého funkčního období v roce 2024.
Mišustin skutečně není ani v Rusku moc známý. Povědomí o něm mají především Putinovi příznivci nebo hokejoví fandové, neboť se několikrát objevil po Putinově boku při slavnostních propagačních hokejových utkání ruského prezidenta.
Michail Mišustin během hokejového utkání ruských politiků, herců a hokejových veteránů v roce 2012 Zdroj: profimedia.cz
Michail Mišustin během hokejového utkání ruských politiků, herců a hokejových veteránů v roce 2012 Zdroj: profimedia.cz
Mirko Radušević