SEVER ITÁLIE V KARANTÉNĚ Zdroj: AP Photo/Ebrahim Noroozi
Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa, oznámila agentura AFP s odvoláním na dekret, který v noci na dnešek podepsal italský premiér Giuseppe Conte. Itálie je koronavirem nejvíce zasaženou evropskou zemí. Podle Andreje Babiše by měla svým občanům zakázat cestování po Evropě. Kam se můžete obrátit v případě, že se do úzkých v Itálii dostanete i vy?
Vládní vyhláška podle AFP od dnešního dne přísně omezuje přemisťování osob do a z rozlehlé oblasti na severu Itálie, která zahrnuje také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky.
Dekret podepsaný italským premiérem Contem má platnost od 8. března do 3. dubna 2020 (s výjimkami u některých konkrétních opatření).
Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko), uvedla agentura TASS s odvoláním na místní média.
Navzdory karanténě se Češi mohou vrátit domů
Výše uvedené regiony nacházející se v karanténě není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky. Čeští občané se však podle Ministerstva zahraničních věcí ČR i podle ministra zdravotnictví z oblastí, které postihla karanténa, mohou vrátit zpět domů do ČR.
‼️ #UpozorněníNaCesty #Itálie: V souvislosti s uzavřením regionu Lombardie a dalších 14 provincií v regionech Emilia Romagna, Benátsko a Piemont, @mzvcr potvrzuje, že jsou povoleny návraty do vlastního bydliště. Aktuální informace sledujte na webu → https://t.co/TZGSEqdXZq ‼️
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) March 8, 2020
Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavních a kulturních zařízení včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer. Uzavřena mají být i lyžařská střediska, uvedlo české ministerstvo zahraničí.
Do 15. března je přerušena tamní výuka ve školních zařízeních všech stupňů (s výjimkou zdravotních profesí atp.).
V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo 233 lidí. Itálie registruje po Číně, která hlásí dle serveru Worldometers 3097 mrtvých, vůbec nejvíce obětí. Na třetím místě je se 194 oběťmi Írán, jehož přední letecká společnost Iran Air podle agentury ISNA oznámila, že v souvislosti s šířením nákazy pozastaví všechny své lety do Evropy.
„Itálie by měla zakázat cestování všem svým občanům do Evropy, protože my v rámci Schengenu nejsme schopni tohle nařídit,“ uvedl podle ČTK český premiér Andrej Babiš. „Jediné, co je možné, je, aby italský premiér zkrátka vyzval své lidi, své občany, aby do jiných zemí v Evropské unii necestovali,“ dodal a vyzval všechny Čechy včetně těch, kteří v Itálii pracují, k návratu do ČR. V oblastech, které jsou v jihoevropské zemi nově v karanténě, jsou s cestovními kancelářemi odhadem tisíce Čechů.
Kam volat v případě nouze?
Ocitnete-li se v Itálii v nouzi, můžete volat pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450.
Epidemie koronaviru - velice důležité upozornění ! (Konzulární služba GK Milán - telefony:+393756378179,...
Posted by Generální konzulát ČR Milán / Consolato Generale della Rep. Ceca a Milano on Sunday, March 8, 2020
Ministerstvo zdravotnictví Itálie navíc zřídilo informační linku na čísle +39 1500, další informace je možné nalézt na webových stránkách www.salute.gov.it (ale pouze v italském jazyce).
Rizikové regiony zřídily nouzovou linku, kam se lze v otázkách spojených s koronavirem obracet - Lombardie +39 800 894 545, Veneto +39 800 462 340 (linky jsou dostupné pouze z území Itálie). V případě zdravotních obtíží lze volat na jednotnou linku pohotovosti 112 po celé Itálii.
Cestujícím české ministerstvo zahraničí doporučuje registraci v aplikaci DROZD, která mu umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit.
Aktuální informace k problematice koronaviru zveřejňuje na svých webových stránkách také Státní zdravotní ústav (www.szu.cz) a dále také zřídil informační telefonickou linku, kam se mohou občané obrátit, pokud potřebují v souvislosti s koronavirem poradit. Infolinka je k dispozici nonstop na telefonním čísle: +420 724 810 106 a +420 725 191 367.
Karanténa a kdy se lze vyhnout storno poplatku za zrušený zájezd?
Pokud se klienti kanceláří dostanou v zahraničí do karantény, hradí za ně náklady první 3 dny ze zákona kanceláře. „V případě, že by zákazník utrpěl nějakou škodu, tak by potom tu škodu cestovní kancelář musela hradit. A jistě se bude přihlížet právě k vydaným doporučením a varováním na cesty,“ uvedla Renata Králová z Ministerstva pro místní rozvoj.
Pracovníci v karanténě mají ze zákona nárok na náhradu výdělku. V prvních 14 dnech izolace ji platí zaměstnavatel, a to 60 % základu příjmu.
Aby zákazník cestovní agentury mohl odstoupit od smlouvy pro mimořádné a nepředvídatelné okolnosti a nemusel platit storno poplatek, musí být podle informací Asociace cestovních kanceláří ČR z tiskové zprávy splněny dvě podmínky: před zahájením zájezdu nastaly v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředního okolí nevyhnutelné a mimořádné okolnosti a tyto okolnosti mají významný dopad na poskytování služeb zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení.
Ačkoliv je podle ACK koronavirus mimořádnou a nepředvídatelnou okolností, „aby jeho výskyt zakládal právo zákazníka na odstoupení od smlouvy bez povinnosti hradit smluvní storno poplatek, musí se vyskytovat v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředního okolí a zároveň musí mít významný dopad na poskytování služeb zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení.“ Jednotlivé případy tak musí být posuzovány zvlášť.
Jižní Korea hlásí už více než 7 tisíc nakažených
Jižní Korea ohlásila 272 nových případů nákazy koronavirem od sobotního večera. Celkový počet infikovaných tím stoupl na 7313, oznámilo dnes večer místního času (dopoledne SEČ) jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Přírůstek nových případů je nižší než o den dříve a nejnižší za nejméně jeden týden. Úřady ale varovaly, že tyto počty mohou kolísat.
Jižní Korea stejně jako v předchozích dnech bilanci za posledních 24 hodin aktualizovala dvakrát, nejprve v noci na dnešek oznámila 93 nových případů a večer informovala o dalších nakažených.
Soul v sobotu oznámil 448 nových případů koronaviru. Více než polovina těchto nově zaznamenaných případů souvisela s kontroverzním náboženským hnutím Sinčchondži, mezi jehož členy ve městě Tegu se infekce šíří. Korea je po Číně zemí nejvíce postiženou nákazou.
Nakažených je celosvětově už více než 101 tisíc
Obavy z nákazy novým koronavirem vedly Thajsko a po něm Malajsii k odmítnutí vydat povolení vplout do některého ze svých přístavů výletní lodi Costa Fortuna s 2000 lidmi na palubě, včetně 64 italských občanů. Žádné podezření na nákazu novým koronavirem se na ní nevyskytlo. Thajské úřady ale uvalily restrikce proti "všem Italům, kteří pobývali v minulých 14 dnech v Itálii", uvedl dnes na twitteru organizátor plavby, společnost Costa Croisières.
Jeho případ připomíná podle agentury AFP nedávné peripetie výletní lodi Westerdam, jejíž snahy o zakotvení odmítlo pět asijských zemí, než jí bylo nakonec v polovině února dovoleno připlout do přístavu v Kambodži.
Po celém světě se koronavirem nakazilo více než 101 tisíc lidí a více než 3400 podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.