Po včerejším poněkud nervózním dnu jednání se dnes konala „smiřovačka“ mezi devětadvacítkou hlav draka zvaného NATO. I přes neshody, který summit provázely, se nakonec lídři členských států shodli například na plánu obrany Pobaltí a Polska nebo na tom, že agresivní akce Ruska představují pro NATO hrozbu.
Dnešní úvod k summitu obstarali jak britský premiér Johnson, tak generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Tajemník pochválil organizaci, že je aliancí s nejdelší historií a mušketýrsky zavelel: „Jeden za všechny a všichni za jednoho“. Jasné je, že po bouřlivém včerejšku se dnes vrcholní představitelé snažili zahladit rozpory uvnitř aliance týkající se bezpečnostních problémů a jsou rozhodnutí ke společné obraně i přes určité vnitřní rozpory. Proto britský premiér Boris Johnson prohlásil, že je důležité, aby aliance zůstala sjednocená, neboť „je mnohem více důvodů, které její členy spojují, než rozdělují“. Rovněž Johnson mluvil o tom, že Británie „skálopevně stojí za závazky vůči NATO.“ Spojené království chce v NATO jít příkladem v plnění závazků a dá k dispozici šest válečných lodí, dvě stíhací perutě a tisícovku vojáků, aby Britové vyšli vstříc americké poptávce po evropských armádách, které by měly být více a lépe připraveny k boji.
Rozdělená mysl u politiků i po včerejšku však zůstala, jako by stále platilo to, po čem se německý týdeník Der Spiegel před summitem ptal: „Která diagnóza (pro NATO) je správná – Dr. Macrona nebo Dr. Stoltenberga?“ Týdeník si odpovídá: „Odpověď na tuto otázku závisí na vaší perspektivě.“
Když státníci dnes ráno přicházeli k naplánované „smiřovačce“ tak si Macron i Trump stále stáli za svými názory. Macron prohlásil, že „si absolutně stojí za svým, neboť to umožnilo bavit se o klíčovém problému“. Dále mluvil o tom, že jeho slova o mozkové smrti NATO umožnila strategickou debatu. Trump opakoval, že Macronova slova byla pro ostatní urážkou a „Macronovo vyjádření o alianci bylo odporné“. Schizofrenii v NATO potvrdil i záběr kanadské televize, který večer zachytil v družné debatě v Buckinghamském paláci Macrona, kanadského premiéra Trudeaua a Borise Johnsona. Z videa je vidět, jak se baví na úkor americké delegace a Trumpa. Trudeau poznamenal: „Viděli jste, jak jim spadla čelist?“ Na to dnes Trump reagoval, že kanadský premiér je pokrytec.
Konec dobrý, všechno dobré
Nakonec se lídři domluvili na společné řeči – usnesení a hlavních bodech, které tiskové agentury přenesly do světa: Agresivní akce Ruska představují hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost a rostoucí vliv Číny představuje pro alianci výzvu. NATO tak poprvé Čínu varovalo s tím, že nyní sleduje její vojenskou sílu. Lídři devětadvacítky aliance potvrdili i nadále platnost článku 5 úmluvy NATO: „Útok proti jednomu spojenci bude považován za útok proti nám všem.“ Hlavní dohoda padla i v tom, že Turecko ve svém požadavku muselo ustoupit a o kurdských milicích se nejednalo. Generální tajemník aliance tak mohl na tiskové konferenci prohlásit, že NATO se dohodlo na plánu obrany Pobaltí a Polska.
Všichni představitelé se shodli, že vesmír se stává „pátou operační doménou“, neboť je nutné počítat s možnými konflikty ve vesmíru. Stejně tak jako se pomalu stává realitou potenciální bojiště v Arktidě nebo na počítačových sítích.