V Londýně, tedy na jeho severozápadním předměstí Watford, známém spíše fotbalovým klubem než pořádáním summitů, dnes začíná dvoudenní setkání na nejvyšší úrovní zemí NATO.
Summit se koná jako oslava 70 let existence aliance, čemuž má slavnostní ráz dodat britská královna pohoštěním v Buckinghamském paláci. Setkání ale bude mít spíše punc řešení starostí s léčením ran způsobených chováním některých jeho členů. Čelní představitelé, za ČR prezident Miloš Zeman, přichází na summit s vráskami na čele. Snad jen Donald Trump je v povznesené náladě. Před summitem dal svým tweetem najevo, že od chvíle, kdy je prezidentem, přinutil spojence v NATO, aby zvýšili své příspěvky: „Od chvíle, kdy jsem ve funkci, se zdvojnásobil počet členských zemí plnících své závazky vůči NATO a výdaje NATO se zvýšily již na 130 mld. dolarů.“
Je možné, že některým přijíždějícím se ulevilo, že tím loňská agenda o plnění závazků byla hozena pod stůl.
Přítomnost Trumpa se ale nelíbí hostiteli, premiérovi Borisi Johnsonovi, neboť názorová blízkost s americkým prezidentem mu škodí v závěrečné fázi předvolební kampaně. Na to poukazuje jeho protivník, Jeremmy Corbyn.
Například tvrdí, že Johnson je připraven poskytnout americkým farmaceutickým firmám výhodnější přístup k britské národní zdravotní službě výměnou za obchodní dohodu s USA. Nebo je známé doporučení od Trumpa, aby Johnson vytvořil alianci s Nigelem Faragem.
Co vytváří ještě více nepříjemnou atmosféru summitu, je francouzský prezident Macron. Ten tvrdil, že NATO trpí „mozkovou smrtí“ kvůli nedostatečné koordinaci po tureckém „blitzkriegu“ na Kurdy. Ti jsou považováni za klíčového západního spojence v boji proti skupině ISIL. Na to zareagoval turecký prezident Erdogan s tím, že nazval Macrona „nemocným člověkem, který nerozumí terorismu“ a naznačil, že ten kdo trpí mrtvicí, je právě francouzský představitel. Navíc turecký prezident ještě před odletem znovu opakoval, že Ankara nepodpoří NATO v obraně pobaltských států, pokud aliance neuzná kurdské milice za teroristy.
Americký ministr obrany Mark Esper ještě před summitem varoval Turecko, aby se nesnažilo blokovat úsilí aliance zajistit bezpečnost Pobaltí a aby se Ankara zaměřila na větší výzvy, kterým aliance musí čelit.
V této nepříjemné situaci se bude snažit britský premiér sehrát roli usmiřovatele. Server BBC cituje mluvčího premiéra, který roli Johnsona na summitu specifikuje: „Postoj britského premiéra lze charakterizovat tak, že NATO je nejtrvalejší a nejúspěšnější aliancí ve vojenské historii a že se i nadále dokáže přizpůsobit a čelit novým hrozbám, kterým čelíme. Je základním kámenem euroatlantické bezpečnosti a pomáhá udržet miliardu lidí v bezpečí.“ K tomu dodal: „Premiér zdůrazní, že všechny členy musí spojovat sdílené priority, aby NATO bylo schopné se přizpůsobit nastávajícím výzvám.“
Očekávaný Trumpův projev
Dalo se očekávat, že se americký prezident Donald Trump vysloví k narážce svého francouzského protějšku Emmanuela Macrona: „Je to nestydaté prohlášení,“ uvedl a dodal: „Nemůžete přece chodit a trousit o NATO takové poznámky... je to velice urážlivé. Nikdo nepotřebuje NATO více, než Francie, a ten kdo profituje nejméně, jsou upřímně řečeno Spojené státy.“