reklama

Připravte se na tradiční velikonoce

Velikonoce jsou za dveřmi, a tak je potřeba se na ně připravit. Velikonoční svátky vrcholící Velikonočním pondělím jsou v každém případě oslavou něčeho nového. Pro věřící vzkříšením Ježíše Krista, pro ostatní oslavou příchodu jara. Ani v jednom případě si ale tyto svátky neumíme představit bez tradičních zvyků. Které z následujících jsou ty vaše?

reklama

Velikonoční dobroty

Na velikonoční stůl tradičně patří některé pochutiny, které se jindy než v tuto dobu nepřipravují. Bez nich by tyto svátky nebyly kompletní.

Beránek – kakaový, tvarohový, s čokoládovou polevou, makový... Existuje mnoho variací na pečeného velikonočního beránka, co rodina, to jiný recept. A neměl by na vašem stole chybět. Je symbolem Ježíše Krista a jeho ukřižování. Původně se pekl ten živý, sladká variance byla typická pro chudé, kteří si maso nemohli dovolit.

Mazanec – o Bílé sobotě byste měli upéct mazanec, sladké pečivo v podobě bochníku z kynutého těsta téměř totožného s vánočkou, které se na horní straně prořezává do kříže.

Jidáše – drobné sladké pečivo, které se vytváří specificky točením a provlékáním proužků těsta, se peče na Zelený čtvrtek. Původní válečky či šneky mají připomínat provaz, na kterém se oběsil Jidáš.

Nádivka – nebo také hlavička je slaná pečená dobrota plná mladých zelených rostlin, které touto dobou většinou už raší na zahradách – tradiční je kopřiva nebo medvědí česnek. Můžete do ní ale přidat i cokoli zeleného, co koupíte v obchodě – mladou cibulku, pórek, špenát. Patří do ní také kousek uzeného, a je tak přechodem mezi obdobím půstu a jeho ukončením.

Od koledníků a pro koledníky

Koledníky, které můžete čekat na Velikonoční pondělí, byste měli patřičně přivítat a odměnit je potom, co řeknou koledu a vyšlehají ženské osazenstvo. A i oni musí být náležitě připraveni – bez pomlázky a řehtaček se koleda nekoná.

Pomlázka – spletená z mladých vrbových proutků nesmí chybět v ruce žádnému koledníkovi a ženy by se neměly vyšlehání bránit – má jím podle tradice přinést plodnost, mládí, zdraví a energii. Původně se vyšlehání nevyhnula ani zvířata a stromky, aby začaly plodit. Můžete ji uplést z osmi, ale i 24 proutků, v každém kraji je zvyk jiný a také muži jinak šikovní.

Stužky – každá vyšlehaná dívka by potom koledníkovi měla na konec pomlázky uvázat pentli. Jejich počet ukazuje, kolik žen muž s pomlázkou obešel. Můžete si je ale také uvázat na proutí ve váze, zavěsit na ně vajíčka nebo je použít k dalšímu zdobení.

Řehtačky, klapačky, mlýnky – jejich zvuk se rozléhá o Velikonočním pondělí z rukou koledníků, prapůvodně svolávaly lidi na mši, protože zvony na Zelený čtvrtek odletěly do Říma, a nemohly tak svou službu plnit.

Barvení vajec – vejce jsou asi tím prvním, na co si při přípravách na Velikonoce vzpomenete. Symbolizují nový život, plodnost i naději, a to napříč různými kulturami. Na velikonoční svátky je náležitě ozdobte – můžete sáhnout po tradičních barvách na vejce z obchodu, kde najdete už i luxusnější varianty se zlatým a stříbrným třpytem, různými efekty, přidat na ně můžete také různé košilky a nálepky. Pomoct si ale můžete i jinými prostředky - cibulové slupky, červená řepa, šťáva ze špenátu, to vše dodá vejcím barvu přírodně. Ti, co mají chuť vyzkoušet svou zručnost, můžou sáhnout ještě po vosku nebo slámě a ozdobit vajíčka tímto tradičním způsobem, většinou se používá na vyfouknutá vejce a můžete je pak použít jako dekoraci.

Ozdobte dům

Připravte na jaro a Velikonoce také svůj domov. Jarní květiny a proutky ozdobí stůl i okna a vše bude hned veselejší. Vyzkoušejte si podle našeho návodu vyrobit například velikonoční hnízdo.

Kočičky – pučící proutky jívy s hebkými pupeny jsou symbolem palmových ratolestí, kterými lidé vítali Ježíše při příjezdu do Jeruzaléma. Světily se na Květnou neděli a měly chránit úrodu nebo zásoby. Nyní už symbolizují život, Velikonoce a jaro. Dejte je do vázy do vody a pověste na větvičky drobné velikonoční a jarní ozdoby. Můžete sáhnout i po kroucených a barevných kultivarech vrby nebo svídy, vypadají krásně už samy o sobě.

Osení, jarní květiny – petrklíče, tulipány, krokusy nebo narcisky, řeřicha nebo jiné zelené osení rozzáří okna a parapety. Dozdobte je dalšími přírodninami nebo použijte velikonoční figurky a vajíčka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama