reklama

Připravte se na tradiční velikonoce

Tradiční Velikonoce
Zdroj: Prima DOMA

Velikonoce jsou za dveřmi, a tak je potřeba se na ně připravit. Velikonoční svátky vrcholící Velikonočním pondělím jsou v každém případě oslavou něčeho nového. Pro věřící vzkříšením Ježíše Krista, pro ostatní oslavou příchodu jara. Ani v jednom případě si ale tyto svátky neumíme představit bez tradičních zvyků. Které z následujících jsou ty vaše?

reklama

Velikonoční dobroty

Na velikonoční stůl tradičně patří některé pochutiny, které se jindy než v tuto dobu nepřipravují. Bez nich by tyto svátky nebyly kompletní.

Beránek – kakaový, tvarohový, s čokoládovou polevou, makový... Existuje mnoho variací na pečeného velikonočního beránka, co rodina, to jiný recept. A neměl by na vašem stole chybět. Je symbolem Ježíše Krista a jeho ukřižování. Původně se pekl ten živý, sladká variance byla typická pro chudé, kteří si maso nemohli dovolit.

Při přípravě na Velikonoce nezapomeňte na beránka.
Při přípravě na Velikonoce nezapomeňte na beránka.
Zdroj: Prima DOMA

Mazanec – o Bílé sobotě byste měli upéct mazanec, sladké pečivo v podobě bochníku z kynutého těsta téměř totožného s vánočkou, které se na horní straně prořezává do kříže.

K tématu

Jidáše – drobné sladké pečivo, které se vytváří specificky točením a provlékáním proužků těsta, se peče na Zelený čtvrtek. Původní válečky či šneky mají připomínat provaz, na kterém se oběsil Jidáš.

Nádivka – nebo také hlavička je slaná pečená dobrota plná mladých zelených rostlin, které touto dobou většinou už raší na zahradách – tradiční je kopřiva nebo medvědí česnek. Můžete do ní ale přidat i cokoli zeleného, co koupíte v obchodě – mladou cibulku, pórek, špenát. Patří do ní také kousek uzeného, a je tak přechodem mezi obdobím půstu a jeho ukončením.

Od koledníků a pro koledníky

Koledníky, které můžete čekat na Velikonoční pondělí, byste měli patřičně přivítat a odměnit je potom, co řeknou koledu a vyšlehají ženské osazenstvo. A i oni musí být náležitě připraveni – bez pomlázky a řehtaček se koleda nekoná.

K tématu

Pomlázka – spletená z mladých vrbových proutků nesmí chybět v ruce žádnému koledníkovi a ženy by se neměly vyšlehání bránit – má jím podle tradice přinést plodnost, mládí, zdraví a energii. Původně se vyšlehání nevyhnula ani zvířata a stromky, aby začaly plodit. Můžete ji uplést z osmi, ale i 24 proutků, v každém kraji je zvyk jiný a také muži jinak šikovní.

Stužky – každá vyšlehaná dívka by potom koledníkovi měla na konec pomlázky uvázat pentli. Jejich počet ukazuje, kolik žen muž s pomlázkou obešel. Můžete si je ale také uvázat na proutí ve váze, zavěsit na ně vajíčka nebo je použít k dalšímu zdobení.

Řehtačky, klapačky, mlýnky – jejich zvuk se rozléhá o Velikonočním pondělí z rukou koledníků, prapůvodně svolávaly lidi na mši, protože zvony na Zelený čtvrtek odletěly do Říma, a nemohly tak svou službu plnit.

Znáte řehtačku? Její zvuk ohlašuje o Velikonocích příchod koledníků.
Znáte řehtačku? Její zvuk ohlašuje o Velikonocích příchod koledníků.
Zdroj: Prima DOMA

K tématu

Barvení vajec – vejce jsou asi tím prvním, na co si při přípravách na Velikonoce vzpomenete. Symbolizují nový život, plodnost i naději, a to napříč různými kulturami. Na velikonoční svátky je náležitě ozdobte – můžete sáhnout po tradičních barvách na vejce z obchodu, kde najdete už i luxusnější varianty se zlatým a stříbrným třpytem, různými efekty, přidat na ně můžete také různé košilky a nálepky. Pomoct si ale můžete i jinými prostředky - cibulové slupky, červená řepa, šťáva ze špenátu, to vše dodá vejcím barvu přírodně. Ti, co mají chuť vyzkoušet svou zručnost, můžou sáhnout ještě po vosku nebo slámě a ozdobit vajíčka tímto tradičním způsobem, většinou se používá na vyfouknutá vejce a můžete je pak použít jako dekoraci.

K velikonočním přípravám patří bezesporu barvení vajíček.
K velikonočním přípravám patří bezesporu barvení vajíček.
Zdroj: Prima DOMA

Ozdobte dům

Připravte na jaro a Velikonoce také svůj domov. Jarní květiny a proutky ozdobí stůl i okna a vše bude hned veselejší. Vyzkoušejte si podle našeho návodu vyrobit například velikonoční hnízdo.

Kočičky – pučící proutky jívy s hebkými pupeny jsou symbolem palmových ratolestí, kterými lidé vítali Ježíše při příjezdu do Jeruzaléma. Světily se na Květnou neděli a měly chránit úrodu nebo zásoby. Nyní už symbolizují život, Velikonoce a jaro. Dejte je do vázy do vody a pověste na větvičky drobné velikonoční a jarní ozdoby. Můžete sáhnout i po kroucených a barevných kultivarech vrby nebo svídy, vypadají krásně už samy o sobě.

Osení, jarní květiny – petrklíče, tulipány, krokusy nebo narcisky, řeřicha nebo jiné zelené osení rozzáří okna a parapety. Dozdobte je dalšími přírodninami nebo použijte velikonoční figurky a vajíčka.

Vajíčka a kočičky  obojí patří Velikonocům a příchodu jara.
Vajíčka a kočičky obojí patří Velikonocům a příchodu jara.
Zdroj: Prima DOMA
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

Fotbal

Den blbec, říká k lekci od Arsenalu Cipro. Trest pro Kúdelu musí štvát každého, dodává

Den blbec, říká k lekci od Arsenalu Cipro. Trest pro Kúdelu musí štvát každého, dodává

Pokud by fotbalová Slavia přešla přes Arsenal v Evropské lize, mohla vyrovnat své maximum v pohárech. Jenže Gunners sen Pražanů ve čtvrtek zadupali hluboko do země šestiminutovou smrští v prvním poločase. A tak nejlepší výsledek stále drží tým, který v roce 1996 vedl trenér František Cipro. „Spousta lidí to už ani nepamatuje, jiní nebyli na světě,“ říká skromně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči
Případ Kúdely děsí Höschla. Obvinění bez objektivních důkazů jsou 50. léta, varuje
Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Dánsko se zbavuje vakcín AstraZeneca. Hamáček je chce, Prymula před nimi varuje
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velký kormidelník z Hradu posouvá figurky na šachovnici, říká Topolánek o vládě
Další články
reklama
reklama