Pokud se často probouzíte uprostřed snu, může to být varovný signál, že jste vystaveni vyššímu riziku rozvoje demence. Vědci z Kalifornské univerzity (UCSF) zjistili, že lidé, kteří vstupují do fáze REM spánku později, mají větší pravděpodobnost vzniku této závažné poruchy.
Fáze REM (rapid eye movement), kdy se nám zdají sny, je důležitá pro zpracování vzpomínek a ukládání informací do dlouhodobé paměti. Když do této fáze přecházíme později než obvykle, může to být známka problémů. Podle Yue Lenga, docenta na Katedře psychiatrie a behaviorálních věd na UCSF, „narušuje zpoždění REM spánku schopnost mozku konsolidovat vzpomínky tím, že zasahuje do procesu, který přispívá k učení a paměti“.
ČTĚTE TAKÉ: Tento typ rakoviny se šíří skrytě a znepokojivou rychlostí. Následující příznaky nepodceňujte
Pokud REM spánku není dostatek nebo se zpožďuje, může to ovlivnit nejen zpracování vzpomínek, ale i naše emocionální zážitky. To může mít dlouhodobé následky pro naši kognitivní výkonnost. Leng varuje, že tento problém je spojený se zvýšením stresového hormonu kortizolu, který může poškodit hippocampus, část mozku důležitou pro dlouhodobou paměť.
Výzkum a důsledky opožděného REM spánku
Vědci zkoumali spánek 128 lidí ve věku 70 let, z nichž polovina měla Alzheimerovu chorobu a třetina trpěla mírnými kognitivními poruchami. Výsledky ukázaly, že lidé s Alzheimerovou chorobou se dostávají do fáze REM spánku později než zdraví jedinci.
U těchto lidí trvá přechod do REM fáze spánku v průměru více než 193 minut, zatímco u zdravých je to méně než 98 minut. Tento zpožděný přechod je spojený s vyššími hladinami toxických bílkovin v mozku, jako jsou amyloid a tau, které poškozují jeho funkce.
Zdravé spánkové návyky jako prevence
Vědci doporučují, abychom se soustředili na zdravý spánek, který podporuje hladký přechod mezi jednotlivými fázemi spánku, hlavně do fáze REM. Doporučuje se proto omezit konzumaci alkoholu, který narušuje spánek, a léčit spánkovou apnoe, což je stav, který zhoršuje jeho kvalitu, uvedl deník Daily Mail.
Důležité je také konzultovat užívání léků, jako jsou některá antidepresiva či sedativa, která mohou potlačovat REM spánek. Pomoci snížit hladinu toxických bílkovin v mozku může podle vědců melatonin, popřípadě některé léky, které podporují REM spánek.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi rapidně tloustnou. Obezita může každoročně stát jako epidemie covidu, varuje ekonom