Ztráta paměti je prvním příznakem demence, který většina lidí vnímá. Kromě zapomínání na věci, jako jsou peněženka nebo klíče, nebo na činy jako platby nebo schůzky, existují i další, méně známé příznaky. Ty mohou zahrnovat například potíže s orientací v prostoru, změny v chování a náladě či problémy s jazykem a komunikací.
Obě onemocnění se liší v rychlosti rozpadu nervových buněk. Zatímco u Alzheimerovy choroby je mnohem rychlejší a masivnější, u stařecké demence se jedná spíše o větší opotřebení a umírání těchto buněk v mozku. „Jak Alzheimer, tak demence působí zhoršování různých funkcí mozku. Změny jsou nevratné,“ uvádí Asociace péče o seniory.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakovinu štítné žlázy odhalí i nenápadné příznaky: Lidé je často zaměňují, varují experti
Studie ukazují, že příznaky se mohou projevovat i v tom, jak se člověk pohybuje. Nedávný výzkum ukázal, že například změna tempa chůze může být včasným indikátorem demence. Jiná studie zase zjistila, že zhoršující se orientační smysl a špatné odbočování jsou příznakem Alzheimerovy choroby.
„Chůze vyžaduje hodně přemýšlení. Nejenže chodíte, ale musíte se pohybovat v prostoru plném věcí, kterým se musíte vyhnout, a to vše při zachování rovnováhy. Lidé, kteří trpí demencí, a to i v počátečních stádiích, nedokážou přesně zvládnout všechny tyto věci najednou,“ vysvětlila profesorka Gill Livingstonová, psychiatrička z University College London v rozhovoru pro web Sun Health.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2019 žije v Česku asi 102 tisíc lidí s demencí, z nichž 62 tisíc lidí má diagnostikovanou přímo Alzheimerovu nemoc. Na 100 000 obyvatel tak připadá 582 osob s tímto onemocněním, což je 0,6 % populace, uvádí ministerstvo zdravotnictví.
U většiny lidí je ale onemocnění diagnostikováno pozdě, neboť není snadné odhalit příznaky.
Horší orientační smysl
Ztráta orientačního smyslu může být jedním z příznaků Alzheimerovy choroby, zejména v jejích raných fázích. Studie z UCL, zveřejněná v loňském roce, ukázala, že lidé s touto nemocí měli potíže například s orientací při zpětném sledování svých kroků.
Podle Livingstonové to není jen proto, že lidé s tímto onemocněním ztrácejí paměť, ale protože ztrácejí také vnímání okolního světa. „Lidé s Alzheimerovou chorobou v raném stádiu mohou mít problém správně chápat předměty, takže vidí věci jako 3D, i když nejsou, nebo dokonce jako 2D, i když jsou ve skutečnosti 3D. To znamená, že mohou spadnout přes věci, o kterých si myslí, že jsou ploché,“ popsala Livingstonová.
Pomalejší tempo
Každý má jinou rychlost chůze, ale pokud se postupně zpomaluje, může to být časný příznak demence. Podle Livingstonové se s klesajícími kognitivními schopnostmi zpomaluje i myšlení. „Nemocným trvá déle přemýšlet o tom, kam jdou, jak se vyhnout překážkám a koordinovat pohyby,“ uvedla Livingstonová.
Rozsáhlá australská studie, která zkoumala rychlost chůze u více než 17 000 dospělých starších 65 let, zjistila, že ti, jejichž tempo chůze se ročně snížilo o pět a více procent, měli vyšší pravděpodobnost rozvoje demence než ti, jejichž rychlost chůze zůstala stabilní.
Menší kroky
Americký výzkum publikovaný v roce 2016 zjistil, že menší kroky a širší chůze – kdy člověk chodí s nohama abnormálně daleko od sebe – jsou také známkou zhoršování paměti.
Odborníci však zatím nevědí, proč jsou tyto způsoby chůze u lidí s tímto onemocněním běžné. „Hádáme, že lidé s demencí si jsou méně jistí tím, kam jdou, a svou schopností se tam dostat,“ popsala Livingstonová.
Změna pohybu paží
I menší pohyb paží při chůzi je včasným varovným příznakem tohoto onemocnění.
Podle Livingstonové je to proto, že lidé s demencí „mají problém“ udržet rovnováhu při pohybu. „Ve snaze udržet se ve vzpřímené poloze a udržet rovnováhu mají nemocní tendenci více kmitat pažemi, ale ruce drží blíže u těla,“ popsala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Změnu času nese část populace těžce. Pro člověka je to velká zátěž, míní psycholog