Demenci i Alzheimer mohou odhalit i problémy s chůzí. Podívejte se na skryté příznaky

Ztráta paměti je prvním příznakem demence, který většina lidí vnímá. Kromě zapomínání na věci, jako jsou peněženka nebo klíče, nebo na činy jako platby nebo schůzky, existují i další, méně známé příznaky. Ty mohou zahrnovat například potíže s orientací v prostoru, změny v chování a náladě či problémy s jazykem a komunikací.

Obě onemocnění se liší v rychlosti rozpadu nervových buněk. Zatímco u Alzheimerovy choroby je mnohem rychlejší a masivnější, u stařecké demence se jedná spíše o větší opotřebení a umírání těchto buněk v mozku. „Jak Alzheimer, tak demence působí zhoršování různých funkcí mozku. Změny jsou nevratné,“ uvádí Asociace péče o seniory.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakovinu štítné žlázy odhalí i nenápadné příznaky: Lidé je často zaměňují, varují experti

Studie ukazují, že příznaky se mohou projevovat i v tom, jak se člověk pohybuje. Nedávný výzkum ukázal, že například změna tempa chůze může být včasným indikátorem demence. Jiná studie zase zjistila, že zhoršující se orientační smysl a špatné odbočování jsou příznakem Alzheimerovy choroby.

„Chůze vyžaduje hodně přemýšlení. Nejenže chodíte, ale musíte se pohybovat v prostoru plném věcí, kterým se musíte vyhnout, a to vše při zachování rovnováhy. Lidé, kteří trpí demencí, a to i v počátečních stádiích, nedokážou přesně zvládnout všechny tyto věci najednou,“ vysvětlila profesorka Gill Livingstonová, psychiatrička z University College London v rozhovoru pro web Sun Health.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2019 žije v Česku asi 102 tisíc lidí s demencí, z nichž 62 tisíc lidí má diagnostikovanou přímo Alzheimerovu nemoc. Na 100 000 obyvatel tak připadá 582 osob s tímto onemocněním, což je 0,6 % populace, uvádí ministerstvo zdravotnictví.

U většiny lidí je ale onemocnění diagnostikováno pozdě, neboť není snadné odhalit příznaky.

Horší orientační smysl

Ztráta orientačního smyslu může být jedním z příznaků Alzheimerovy choroby, zejména v jejích raných fázích. Studie z UCL, zveřejněná v loňském roce, ukázala, že lidé s touto nemocí měli potíže například s orientací při zpětném sledování svých kroků.

Podle Livingstonové to není jen proto, že lidé s tímto onemocněním ztrácejí paměť, ale protože ztrácejí také vnímání okolního světa. „Lidé s Alzheimerovou chorobou v raném stádiu mohou mít problém správně chápat předměty, takže vidí věci jako 3D, i když nejsou, nebo dokonce jako 2D, i když jsou ve skutečnosti 3D. To znamená, že mohou spadnout přes věci, o kterých si myslí, že jsou ploché,“ popsala Livingstonová.

Pomalejší tempo

Každý má jinou rychlost chůze, ale pokud se postupně zpomaluje, může to být časný příznak demence. Podle Livingstonové se s klesajícími kognitivními schopnostmi zpomaluje i myšlení. „Nemocným trvá déle přemýšlet o tom, kam jdou, jak se vyhnout překážkám a koordinovat pohyby,“ uvedla Livingstonová.

Rozsáhlá australská studie, která zkoumala rychlost chůze u více než 17 000 dospělých starších 65 let, zjistila, že ti, jejichž tempo chůze se ročně snížilo o pět a více procent, měli vyšší pravděpodobnost rozvoje demence než ti, jejichž rychlost chůze zůstala stabilní.

Menší kroky

Americký výzkum publikovaný v roce 2016 zjistil, že menší kroky a širší chůze – kdy člověk chodí s nohama abnormálně daleko od sebe – jsou také známkou zhoršování paměti.

Odborníci však zatím nevědí, proč jsou tyto způsoby chůze u lidí s tímto onemocněním běžné. „Hádáme, že lidé s demencí si jsou méně jistí tím, kam jdou, a svou schopností se tam dostat,“ popsala Livingstonová.

Změna pohybu paží

I menší pohyb paží při chůzi je včasným varovným příznakem tohoto onemocnění.

Podle Livingstonové je to proto, že lidé s demencí „mají problém“ udržet rovnováhu při pohybu. „Ve snaze udržet se ve vzpřímené poloze a udržet rovnováhu mají nemocní tendenci více kmitat pažemi, ale ruce drží blíže u těla,“ popsala.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Změnu času nese část populace těžce. Pro člověka je to velká zátěž, míní psycholog

Tagy: