Zhoubné nádory štítné žlázy jsou na vzestupu a postižený může jejich příznaky snadno přehlédnout. Lékař Ahmed Abd Elbary, který je na TikToku populární jako @dra_says, upozornil na klíčové symptomy, které byste nikdy neměli ignorovat.
Štítná žláza, která je uložená na přední straně krku, má zásadní vliv na fungování celého organismu. Pomocí hormonů, jako je tyroxin a trijodtyronin, ovlivňuje metabolismus, srdeční činnost a trávení. I když je zdravá štítná žláza pro tělo nezbytná, může se stát místem, kde vznikají zhoubné nádory.
ČTĚTE TAKÉ: Mazlení s psím miláčkem není bez rizika, zjistili vědci. Kdy hrozí nákaza salmonelou?
Lékař Ahmed Abd Elbary, který na TikToku vystupuje pod profilem @dra_says, upozornil na znepokojivý nárůst případů rakoviny štítné žlázy. Ve svém videu varuje, že tento typ rakoviny, který byl dříve vzácný, se nyní šíří mnohem rychleji než kdykoli předtím. „Předpokládá se, že během následujících pěti let bude incidence rakoviny štítné žlázy stoupat více než u jakéhokoli jiného typu rakoviny,“ upozorňuje Ahmed Abd Elbary.
Příznaky, které nesmíte přehlédnout
Podle lékaře mohou být symptomy rakoviny štítné žlázy snadno zaměnitelné s jinými onemocněními, a právě proto bývá diagnóza často opožděná. Klíčové příznaky zahrnují:
- hmatatelný útvar v přední části krku, který se postupně zvětšuje, obvykle však není bolestivý
- chrapot, který trvá déle než čtyři týdny
- bolest v krku nebo obtížné polykání, které přetrvává několik týdnů
- přetrvávající kašel, který nesouvisí s nachlazením
Kromě těchto hlavních příznaků doporučuje lékař věnovat pozornost náhlým změnám hmotnosti, červenání tváře, změnám konzistence stolice nebo dokonce změnám ve struktuře vlasů. Což v komentářích pod videem potvrdil i jeden z pacientů, jehož jediným příznakem prý bylo nadměrné vypadávání vlasů.
Počet případů roste
Výskyt rakoviny štítné žlázy se v posledních desetiletích dramaticky zvýšil. Podle dat Masarykova onkologického ústavu je v České republice ročně diagnostikováno přes 1 000 nových případů, přičemž ženy jsou postiženy několikanásobně častěji než muži. Nejčastěji se rakovina štítné žlázy objevuje u lidí ve věku 60 až 69 let, Ahmed Abd Elbary ale zdůraznil, že i mladí lidé jsou tímto onemocněním stále více ohroženi.
Mezi rizikové faktory patří:
- nedostatek jódu ve stravě
- předchozí ozařování krku
- život v oblasti, kde došlo k jaderné katastrofě
- výskyt nádorů štítné žlázy v rodině
- dědičné genetické mutace
- prodělaná rakovina prsu v mladém věku
Přestože většina případů rakoviny štítné žlázy má dobrou prognózu, klíčem k úspěšné léčbě je včasná diagnostika. Podle webu Clayman Thyroid Center je téměř polovina případů rakoviny odhalena náhodně, například při vyšetření krku ultrazvukem nebo CT.
Pokud na sobě pozorujete některý z výše uvedených příznaků, neváhejte a obraťte se na svého lékaře.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Těžce nemocný Martínek se pomalu uzdravuje. Těsně před Vánoci udělal zásadní pokrok