Přestože se i v kultuře masivně rozvolňuje, stále mají organizátoři s pořádáním koncertů či festivalů nemalé starosti. Musí například nadále kontrolovat návštěvníky, zda mají negativní test, potvrzení o prodělání covidu či očkování. Zástupci kultury se tak společně s opozicí snaží, aby se pro ně podmínky sjednotily s gastronomií, v jejíž rámci mají zodpovědnost při případné kontrole lidé sami za sebe.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dlouhodobě hovoří o tom, že se snaží přesvědčit resort zdravotnictví, aby se pravidla sjednotila. V některých nařízeních se to již podařilo. Lidé pro návštěvu koncertů například již nepotřebují laboratorně provedený test, ale stačí samotest či test ze zaměstnání.
Hudba v restauraci ano, tanec ne: Od července platí nová opatření. Co vše se mění?
Na venkovní kulturní akce bude moci od července přijít až 5 000 lidí a 2 000 osob bude moci být uvnitř. Na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jedná se tak o výrazně přívětivější podmínky, než platily loni, kdy mohlo akce navštívit pouze 1 000 osob.
Jenže zřejmě ten nejpodstatnější rozdíl zůstává nadále zachováván. Zatímco se například hospodští nemusí o potvrzení svých hostů starat – ti se totiž při případné kontrole prokazují sami. V kultuře by měli organizátoři kontrolovat potvrzení u vstupu.
„Bohužel s naprostým přenesením odpovědnosti za potvrzení o testech na diváky neuspěl (Lubomír Zaorálek) na vládě u ministerstva zdravotnictví a hygieničky s argumentem, že ve všech ostatních segmentech je to stejné jako v kultuře kromě restaurací. Nicméně jsme rádi, že se nám naopak podařilo prosadit to, že i v kultuře stačí vedle stávajících možností přinést jen potvrzení od zaměstnavatele o pravidelném testování,“ uvedla pro CNN Prima NEWS za ministerstvo kultury Petra Hrušová.
Ne všichni pořadatelé podmínky chápou
Při příchodu na kulturní akci musí všichni přítomní splnit jednu z následujících podmínek: doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše sedm dní, doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin (lze prokázat potvrzením zaměstnavatele o provedení samotestu či čestným prohlášením).
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Od 1. července nastane velké rozvolnění, které bude v lecčem přívětivější, než byly podmínky loni v létě. Ministři Adam Vojtěch (za ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) představili nové podmínky na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Týká se především kultury a společenského života. Jaká nová pravidla budou od 1. července platit? A co se mění už v úterý?
Lze také doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem v době ne delší než 180 dnů před dnem konání události, aplikaci alespoň první dávky očkování, přičemž od této dávky musí uběhnout nejméně 22 dní, v případě aplikace jednodávkové vakcíny je to 14 dní. Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor a nesmí konzumovat žádné potraviny ani nápoje v hledišti.
Problémem ovšem může být fakt, že ministerstvo kultury hovoří o sjednocení podmínek s gastronomií a zainteresovaným nevysvětluje, že nutnost kontroly setrvává. Řada pořadatelů si tak myslí, že kontrolovat své návštěvníky již nemusí. S čímž se osobně několikrát setkal autor tohoto článku. Týká se to především menších akcí.
Rozdíl je naopak u větších koncertů a festivalů, kdy jsou pořadatelé lépe informováni a opatření se snaží poctivě dodržovat. U vstupu pak kontrolují prokázání bezinfekčnosti.
Kultura si vytrpěla dost, říká opozice
Také místopředseda ODS Martin Baxa upozornil na to, že zatímco například v restauracích je na zodpovědnosti každého návštěvníka, zda má potvrzení o testu, očkování nebo prodělání nemoci, organizátoři kulturních akcí mají nadále povinnost u návštěvníků potvrzení kontrolovat.
„Dneska znovu za koalici Spolu říkáme: není možné, aby museli organizátoři kulturních akcí kontrolovat návštěvníky, zda mají COVID potvrzení, zatímco v gastronomii to neplatí. Kultura si už vytrpěla dost,“ napsal na Facebook poslanec ODS Martin Baxa.
Dneska znovu za @SpoluKoalice říkáme: není možné , aby museli organizátoři kulturních akcí kontrolovat návštěvníky, zda mají COVID potvrzení,zatímco v gastronomii to neplatí. Kultura si už vytrpěla dost.
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) June 16, 2021
Zároveň vyzval vládu k tomu, aby s plánem kompenzací myslela například na pořadatele velkých festivalů, které se kvůli protikoronavirovým opatřením nebudou moci konat. Pořadatelé, kulturní instituce a organizace by podle Baxy měli obdržet konkrétní plán na období od září, aby mohli naplánovat příští sezonu.
Podobně to vidí i v samotné kultuře. „Podmínky pro kulturu mají být stejné jako pro jiné činnosti. Stejné nároky na testy, stejné požadavky na provozovatele, stejná omezení pro prodej občerstvení nebo knížek a programů. Jít do divadla s respirátorem při povolené poloviční obsazenosti sedadel není nebezpečnější než jít na pivo do restaurace, kde jsou obsazeny všechny židle,“ sdělil v nedávné době ředitel Národního divadla Jan Burian.