Přestože se i v kultuře masivně rozvolňuje, stále mají organizátoři s pořádáním koncertů či festivalů nemalé starosti. Musí například nadále kontrolovat návštěvníky, zda mají negativní test, potvrzení o prodělání covidu či očkování. Zástupci kultury se tak společně s opozicí snaží, aby se pro ně podmínky sjednotily s gastronomií, v jejíž rámci mají zodpovědnost při případné kontrole lidé sami za sebe.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dlouhodobě hovoří o tom, že se snaží přesvědčit resort zdravotnictví, aby se pravidla sjednotila. V některých nařízeních se to již podařilo. Lidé pro návštěvu koncertů například již nepotřebují laboratorně provedený test, ale stačí samotest či test ze zaměstnání.
Jenže zřejmě ten nejpodstatnější rozdíl zůstává nadále zachováván. Zatímco se například hospodští nemusí o potvrzení svých hostů starat – ti se totiž při případné kontrole prokazují sami. V kultuře by měli organizátoři kontrolovat potvrzení u vstupu.
„Bohužel s naprostým přenesením odpovědnosti za potvrzení o testech na diváky neuspěl (Lubomír Zaorálek) na vládě u ministerstva zdravotnictví a hygieničky s argumentem, že ve všech ostatních segmentech je to stejné jako v kultuře kromě restaurací. Nicméně jsme rádi, že se nám naopak podařilo prosadit to, že i v kultuře stačí vedle stávajících možností přinést jen potvrzení od zaměstnavatele o pravidelném testování,“ uvedla pro CNN Prima NEWS za ministerstvo kultury Petra Hrušová.
Ne všichni pořadatelé podmínky chápou
Při příchodu na kulturní akci musí všichni přítomní splnit jednu z následujících podmínek: doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše sedm dní, doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin (lze prokázat potvrzením zaměstnavatele o provedení samotestu či čestným prohlášením).
Lze také doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem v době ne delší než 180 dnů před dnem konání události, aplikaci alespoň první dávky očkování, přičemž od této dávky musí uběhnout nejméně 22 dní, v případě aplikace jednodávkové vakcíny je to 14 dní. Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor a nesmí konzumovat žádné potraviny ani nápoje v hledišti.
Problémem ovšem může být fakt, že ministerstvo kultury hovoří o sjednocení podmínek s gastronomií a zainteresovaným nevysvětluje, že nutnost kontroly setrvává. Řada pořadatelů si tak myslí, že kontrolovat své návštěvníky již nemusí. S čímž se osobně několikrát setkal autor tohoto článku. Týká se to především menších akcí.
Rozdíl je naopak u větších koncertů a festivalů, kdy jsou pořadatelé lépe informováni a opatření se snaží poctivě dodržovat. U vstupu pak kontrolují prokázání bezinfekčnosti.
Kultura si vytrpěla dost, říká opozice
Také místopředseda ODS Martin Baxa upozornil na to, že zatímco například v restauracích je na zodpovědnosti každého návštěvníka, zda má potvrzení o testu, očkování nebo prodělání nemoci, organizátoři kulturních akcí mají nadále povinnost u návštěvníků potvrzení kontrolovat.
„Dneska znovu za koalici Spolu říkáme: není možné, aby museli organizátoři kulturních akcí kontrolovat návštěvníky, zda mají COVID potvrzení, zatímco v gastronomii to neplatí. Kultura si už vytrpěla dost,“ napsal na Facebook poslanec ODS Martin Baxa.
Dneska znovu za @SpoluKoalice říkáme: není možné , aby museli organizátoři kulturních akcí kontrolovat návštěvníky, zda mají COVID potvrzení,zatímco v gastronomii to neplatí. Kultura si už vytrpěla dost.
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) June 16, 2021
Zároveň vyzval vládu k tomu, aby s plánem kompenzací myslela například na pořadatele velkých festivalů, které se kvůli protikoronavirovým opatřením nebudou moci konat. Pořadatelé, kulturní instituce a organizace by podle Baxy měli obdržet konkrétní plán na období od září, aby mohli naplánovat příští sezonu.
Podobně to vidí i v samotné kultuře. „Podmínky pro kulturu mají být stejné jako pro jiné činnosti. Stejné nároky na testy, stejné požadavky na provozovatele, stejná omezení pro prodej občerstvení nebo knížek a programů. Jít do divadla s respirátorem při povolené poloviční obsazenosti sedadel není nebezpečnější než jít na pivo do restaurace, kde jsou obsazeny všechny židle,“ sdělil v nedávné době ředitel Národního divadla Jan Burian.