reklama

Proč se naši psi rádi válí ve výkalech jiných zvířat? Nejspíš si hrají na agenty v utajení

Slunce nad hlavou svítí, ptáci zpívají, tráva se zelená, zkrátka je to ten naprosto ideální den na procházku s vaším čtyřnohým kamarádem. Pustíte ho, aby se taky trochu nadechl a proběhl ve voňavé trávě. Jen, co otočíte hlavu, váš pes je na zádech a hází sebou z jedné strany na druhou, jako beruška na krovkách. Co asi dělá? Pro pejskaře jasný signál, že tam něco moc „voní“. Když k vám přiběhne zpět, ucítíte to, váš pes se právě vyválel v cizím hovínku. Proč, ptáte se? Jak je možné, že psi, kteří mají čich ještě sto tisíckrát lepší než my, by se chtěli pokrývat něčím tak smradlavým. Na to hledali odpověď i odborníci.

reklama

Simon Gadbois, odborník na chování psů a zpracování vůní na Dalhousie University v Halifaxu, v Novém Skotsku, studoval chování kojotů, vlků, lišek i domestikovaných psů. „Moje milovaná parťačka border kolie Zyla měla největší radost, když se mohla vyválet v bobřích exkrementech. A to mi věřte, že jestli jste nikdy necítili bobří hovno, že je to vážně hnusný. Hlavně to smrdí několik týdnů,“ řekl Simon v rozhovoru pro BBC. Byl udiven, proč to jeho pes dělá a říkal si, že tak silný zápach musí ovlivnit její schopnost čichat. Zjistil ale, že na její výkon to žádný vliv nemělo.

Sice je mnoho výzkumů psího chování, tomuto tématu se ale „překvapivě“ moc často vědci nevěnují. BBC Earth tak vyzvalo čtenáře, aby napsali své zkušenosti. Množství toho, v čem jsou psi schopni se vyválet, bylo veliké. Od liščích, přes jezevčí až po husí trus a k tomu celosvětově oblíbené: mrtvé ryby.

Otázkou zůstává: Proč?

Nejlogičtějším vysvětlením čtenářů se jevilo, že je to pozůstatek z dob, kdy naši gaučáci byli vlky. Ti totiž svůj přirozený pach maskovali do trusu jiných zvířat, aby se bránili před predátory.

Vlci to opravdu dělají, ale ve studii vlčího chování z roku 1986, je popsán jiný důvod. Na vlcích v zajetí, zkoušeli, který druh „vůně“ pro ně bude nejpříjemnější. Paradoxně vlci neměli vůbec zájem o trus býložravců (ovce, koně,…), nejvíce je bavily umělé vůně, jako motorový olej a parfém.

Pro zvíře, které chce zmást kořist, je totiž rozhodující vybrat vůni, která je, co nejvíce cizí jeho přirozenému prostředí. Hned po umělých parfémech, byla oblíbená stolice jiných masožravců, jako pum nebo medvědů černých.

Proto Pat Goodmann, vedoucí kurátorka z Wolf Parku v Indianě přišel s tvrzením, že se nejedná o maskování z důvodu skrývání před predátory, ale naopak kvůli lovu. Vlci totiž nepřepadnou svou kořist, ale pronásledují ji a na to je potřeba utajení.

A pak zděděním po vlcích si na agenta Jamese Bonda asi hraje i vaše čivava.

Přišlo ale ještě na další vysvětlení. Podle některých je možné, že se vlci válí v exkrementech, aby tak podali ostatním vlkům ve smečce informace o tom, kde byli. Pachy tak vypráví příběh. Možností se nabízí několik. Jiní zase tvrdí, že je to pro psy stejné, jako pro nás, nastříkat se parfémem. A na odstranění zápachu prý pomáhá na „nejvoňavější" místo, nanést kečup a pak opláchnout.

Vlci a psi nejsou zdaleka jediní, kteří mají tuto oblibu. Vyplývá to z další studie. Tentokrát lišek šedých. Max Allen, ekolog z univerzity ve Wisconsinu si všiml podivného chování lišek, které zachytily skryté kamery v Kalifornii. Chodily pravidelně do míst, kde si samci lvů horských (pum) značili svá místa močí. V jejich moči si pak lišky mnuly tváře. Allen věří, že lišky používaly „vůně“ těchto velkých kočkovitých šelem, aby zmátly své predátory, kterými jsou kojoti. Ti jsou větší a liška se jim nijak neubrání. Takto alespoň mají větší šanci na útěk.

Ne nadarmo se říká: „chytrý jako liška“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama