Slunce nad hlavou svítí, ptáci zpívají, tráva se zelená, zkrátka je to ten naprosto ideální den na procházku s vaším čtyřnohým kamarádem. Pustíte ho, aby se taky trochu nadechl a proběhl ve voňavé trávě. Jen, co otočíte hlavu, váš pes je na zádech a hází sebou z jedné strany na druhou, jako beruška na krovkách. Co asi dělá? Pro pejskaře jasný signál, že tam něco moc „voní“. Když k vám přiběhne zpět, ucítíte to, váš pes se právě vyválel v cizím hovínku. Proč, ptáte se? Jak je možné, že psi, kteří mají čich ještě sto tisíckrát lepší než my, by se chtěli pokrývat něčím tak smradlavým. Na to hledali odpověď i odborníci.
Simon Gadbois, odborník na chování psů a zpracování vůní na Dalhousie University v Halifaxu, v Novém Skotsku, studoval chování kojotů, vlků, lišek i domestikovaných psů. „Moje milovaná parťačka border kolie Zyla měla největší radost, když se mohla vyválet v bobřích exkrementech. A to mi věřte, že jestli jste nikdy necítili bobří hovno, že je to vážně hnusný. Hlavně to smrdí několik týdnů,“ řekl Simon v rozhovoru pro BBC. Byl udiven, proč to jeho pes dělá a říkal si, že tak silný zápach musí ovlivnit její schopnost čichat. Zjistil ale, že na její výkon to žádný vliv nemělo.
Sice je mnoho výzkumů psího chování, tomuto tématu se ale „překvapivě“ moc často vědci nevěnují. BBC Earth tak vyzvalo čtenáře, aby napsali své zkušenosti. Množství toho, v čem jsou psi schopni se vyválet, bylo veliké. Od liščích, přes jezevčí až po husí trus a k tomu celosvětově oblíbené: mrtvé ryby.
Otázkou zůstává: Proč?
Nejlogičtějším vysvětlením čtenářů se jevilo, že je to pozůstatek z dob, kdy naši gaučáci byli vlky. Ti totiž svůj přirozený pach maskovali do trusu jiných zvířat, aby se bránili před predátory.
Vlci to opravdu dělají, ale ve studii vlčího chování z roku 1986, je popsán jiný důvod. Na vlcích v zajetí, zkoušeli, který druh „vůně“ pro ně bude nejpříjemnější. Paradoxně vlci neměli vůbec zájem o trus býložravců (ovce, koně,…), nejvíce je bavily umělé vůně, jako motorový olej a parfém.
Pro zvíře, které chce zmást kořist, je totiž rozhodující vybrat vůni, která je, co nejvíce cizí jeho přirozenému prostředí. Hned po umělých parfémech, byla oblíbená stolice jiných masožravců, jako pum nebo medvědů černých.
Proto Pat Goodmann, vedoucí kurátorka z Wolf Parku v Indianě přišel s tvrzením, že se nejedná o maskování z důvodu skrývání před predátory, ale naopak kvůli lovu. Vlci totiž nepřepadnou svou kořist, ale pronásledují ji a na to je potřeba utajení.
A pak zděděním po vlcích si na agenta Jamese Bonda asi hraje i vaše čivava.
Přišlo ale ještě na další vysvětlení. Podle některých je možné, že se vlci válí v exkrementech, aby tak podali ostatním vlkům ve smečce informace o tom, kde byli. Pachy tak vypráví příběh. Možností se nabízí několik. Jiní zase tvrdí, že je to pro psy stejné, jako pro nás, nastříkat se parfémem. A na odstranění zápachu prý pomáhá na „nejvoňavější" místo, nanést kečup a pak opláchnout.
Vlci a psi nejsou zdaleka jediní, kteří mají tuto oblibu. Vyplývá to z další studie. Tentokrát lišek šedých. Max Allen, ekolog z univerzity ve Wisconsinu si všiml podivného chování lišek, které zachytily skryté kamery v Kalifornii. Chodily pravidelně do míst, kde si samci lvů horských (pum) značili svá místa močí. V jejich moči si pak lišky mnuly tváře. Allen věří, že lišky používaly „vůně“ těchto velkých kočkovitých šelem, aby zmátly své predátory, kterými jsou kojoti. Ti jsou větší a liška se jim nijak neubrání. Takto alespoň mají větší šanci na útěk.
Ne nadarmo se říká: „chytrý jako liška“.