Prodáváte nemovitost? Bez těchto tří kroků riskujete problémy, radí realitní expert Tomáš Kučera

Prodávat dům nebo byt není jako nabídnout starý gauč na bazaru. Kdo chce za svou nemovitost získat co nejvyšší cenu, musí se připravit: skvělá prezentace, právní jistota i splnění zákonných povinností. Co vše musí prodávající vědět, než podepíše kupní smlouvu? Poradí zkušený realitní makléř a spolumoderátor podcastu Klíč k bydlení, Tomáš Kučera.

Tomáš Kučera má za sebou stovky úspěšných prodejů a desítky milionů v realizovaných transakcích. Dobře ví, že nestačí jen „vyvěsit inzerát“. „Profesionální fotografie, atraktivní video, propagace na sociálních sítích i práce s databází zájemců – to je dnes standard. Bez promyšlené strategie zůstane dobrá nemovitost snadno bez odezvy,“ vysvětluje.

Kdo je Tomáš Kučera:

V realitách od roku 2000, vyhledávaný odborník, certifikovaný makléř, zakladatel institutu CHYTRÝ MAKLÉŘ. Spolumoderátor videopodcastu na CNN Prima NEWS s názvem Klíč k bydlení.

Kromě vlastních zkušeností přináší rady i v televizním pořadu Klíč k bydlení na CNN Prima NEWS nebo ve videopodcastu, kde spolu s kolegou rozebírají chyby i úspěchy na realitním trhu. „Prodávat nemovitost je často jeden z největších obchodů v životě. Dává smysl to nepodcenit a svěřit prodej odborníkům,“ uzavírá Kučera.

Tři zákonné povinnosti, které nesmíte podcenit

1. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Podle zákona č. 406/2000 Sb. musí prodávající doložit energetickou třídu budovy už v momentě, kdy se nemovitost dostává do nabídky. „Bez průkazu se dnes nemovitost prakticky inzerovat nesmí,“ upozorňuje Tomáš Kučera. Pokud to neudělá, hrozí mu pokuta až 200 000 Kč.

2. Aktuální stavební dokumentace

Kupující má právo vědět, co skutečně kupuje. Pokud nemovitost prošla rekonstrukcí, přístavbou nebo jinými změnami, je nutné mít vše řádně zaneseno ve stavební dokumentaci. „Lidé často netuší, že když prodávají například podkroví, které nebylo nikdy oficiálně zkolaudované, mohou mít velký problém,“ varuje Kučera. „Stavební úřad může takový prodej zpochybnit nebo dokonce uložit sankce.“

3. Daňové povinnosti

Daň z nabytí nemovitosti už sice neexistuje, ale při zisku z prodeje je nutné počítat s daní z příjmu. Výjimkou je tzv. časový test – pokud nemovitost vlastníte alespoň 10 let (nebo jste v ní alespoň dva roky bydleli), daň platit nemusíte. „Pozor si dejte hlavně na případy, kdy jste byt nebo dům koupili jako investici. V tom případě vás daň z příjmu z prodeje nemine,“ připomíná expert Tomáš Kučera.

Tagy:
nemovitost daň Tomáš Kučera realitní makléř produkty a služby ekonomika, obchod a finance stavebnictví a nemovitosti Klíč k bydlení