reklama

Producent #martyisdead: Chtěli jsme natočit důležité téma zábavně. Bude pokračování

Seriál #martyisdead, který poukazuje na rizika kyberšikany a je inspirovaný realitou, získal televizního Oscara, tedy cenu Emmy. Do jaké míry je Martyho příběh pravdivý? A jaký je recept na úspěch za hranicemi? Na tyto a další otázky zodpovídal filmový a televizní producent Bionaut Films Vratislav Šlajer v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

#martyisdead je osmidílný seriál, každý díl má asi dvanáct minut. „Začíná smrtí 15letého Martyho. Z počátku to vypadá jako nešťastná náhoda, posléze ale jeho otec najde podivná videa a vzkazy a zjišťuje se, že ho možná k smrti někdo nutil,“ popsal Šlajer hlavní dějovou linku. Jedním z motivů, proč seriál vznikl, byla alarmující čísla týkající se chování dětí na inetrnetu:

  • Přes deset dětí ročně spáchá sebevraždu kvůli problémům na internetu,
  • 45 procent dětí komunikuje s cizími lidmi,
  • pětina profilů na sociálních sítích je falešná.

„Jde o velké společenské téma. Snažili jsme se na rozdíl od publicistických žánrů najít nějakou formu, která bude zábavná,“ vysvětlil Šlajer, proč si vybral zrovna žánr thrilleru.

Příběh seriálu je fiktivní, ale inspirovaný realitou. Pomáhal s ním Martin Kožíšek, který se věnuje rizikovému chování na internetu. „Poskytl nám základní příběh, všechno, co se hlavnímu hrdinovi děje, odpovídá realitě. Snažili jsme se ukázat, jak to opravdu je, aby se divák, který něco podobného zažil, v seriálu viděl,“ popsal Šlajer. Jedno z dětí, které #martyisdead vidělo, se dokonce svěřilo s podobnou zkušeností svým rodičům. „Vlastně ho to zachránilo.“

Zlo vychází z lidí a ne z internetu

Kyberšikany na internetu se často se dopouštějí spolužáci, kamarádi či spoluhráči. „Je to stále stejné. Pokud dítě chodí do školy, kde ho někdo šikanuje, musí najít odvahu to říct. Stejně tak nemůže rodič být neustále s dítětem a sledovat, co dělá na internetu,“ uvedl Šlajer. Proto je podle něj třeba si uvědomit, že zlo vychází z lidí a ne z internetu. „Snažili jsme se ukázat, že je internet veřejný prostor. Venku se také nesvlékne člověk do naha.“

Podle Šlajera vznikne i volné pokračování seriálu nazvané #annaismising. „Dostaneme se k tématu únosu dětí přes internet. Vše propojí postavy policistů a rodičů,“ sdělil Šlajer. Premiéra by měla být na jaře příštího roku. Chtěli bychom kombinovat uvedení v kině i on-line.“

Zůstává však otázkou, zda už kina budou promítat. „Zavřená kina jsou obrovský průšvih. Pokud to tak zůstane do jara, nepřežijí. Pokud by zkrachovaly sítě multikin, které představují 70 procent trhu, nebude kde promítat,“ podotýká. Proto se on i jeho kolegové snaží přesvědčit vládu, že kina jsou bezpečná. „Překvapilo nás, že jsou otevřené hospody, kasina a herny, ale kina ne. Jde o poměrně klíčový segment s ročním obratem devět miliard,“ dodal Šlajer.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Vratislavem Šlajerem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
internet seriály online kina seriál Emmy ceny Emmy kyberšikana Vratislav Šlajer #Martyisdead #Annaismising

Hlavní zprávy

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Legendární zpěvák Omegy podlehl covidu. Neexistují slova, zůstává ticho, truchlí kapela

Nemoci COVID-19 podlehl zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel bývalého východního bloku. Legendární János Kóbor z kapely Omega zemřel v důsledku komplikací spojených s koronavirem ve věku 78 let. O jeho úmrtí informovala kapela na svém facebookovém účtu. Maďarská legendární skupina se proslavila především hitem Gyöngyhajú lány, který do češtiny přezpíval pod názvem Dívka s perlami ve vlasech Aleš Brichta.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama