reklama

Producent #martyisdead: Chtěli jsme natočit důležité téma zábavně. Bude pokračování

Seriál #martyisdead, který poukazuje na rizika kyberšikany a je inspirovaný realitou, získal televizního Oscara, tedy cenu Emmy. Do jaké míry je Martyho příběh pravdivý? A jaký je recept na úspěch za hranicemi? Na tyto a další otázky zodpovídal filmový a televizní producent Bionaut Films Vratislav Šlajer v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

#martyisdead je osmidílný seriál, každý díl má asi dvanáct minut. „Začíná smrtí 15letého Martyho. Z počátku to vypadá jako nešťastná náhoda, posléze ale jeho otec najde podivná videa a vzkazy a zjišťuje se, že ho možná k smrti někdo nutil,“ popsal Šlajer hlavní dějovou linku. Jedním z motivů, proč seriál vznikl, byla alarmující čísla týkající se chování dětí na inetrnetu:

  • Přes deset dětí ročně spáchá sebevraždu kvůli problémům na internetu,
  • 45 procent dětí komunikuje s cizími lidmi,
  • pětina profilů na sociálních sítích je falešná.

„Jde o velké společenské téma. Snažili jsme se na rozdíl od publicistických žánrů najít nějakou formu, která bude zábavná,“ vysvětlil Šlajer, proč si vybral zrovna žánr thrilleru.

Příběh seriálu je fiktivní, ale inspirovaný realitou. Pomáhal s ním Martin Kožíšek, který se věnuje rizikovému chování na internetu. „Poskytl nám základní příběh, všechno, co se hlavnímu hrdinovi děje, odpovídá realitě. Snažili jsme se ukázat, jak to opravdu je, aby se divák, který něco podobného zažil, v seriálu viděl,“ popsal Šlajer. Jedno z dětí, které #martyisdead vidělo, se dokonce svěřilo s podobnou zkušeností svým rodičům. „Vlastně ho to zachránilo.“

Zlo vychází z lidí a ne z internetu

Kyberšikany na internetu se často se dopouštějí spolužáci, kamarádi či spoluhráči. „Je to stále stejné. Pokud dítě chodí do školy, kde ho někdo šikanuje, musí najít odvahu to říct. Stejně tak nemůže rodič být neustále s dítětem a sledovat, co dělá na internetu,“ uvedl Šlajer. Proto je podle něj třeba si uvědomit, že zlo vychází z lidí a ne z internetu. „Snažili jsme se ukázat, že je internet veřejný prostor. Venku se také nesvlékne člověk do naha.“

Podle Šlajera vznikne i volné pokračování seriálu nazvané #annaismising. „Dostaneme se k tématu únosu dětí přes internet. Vše propojí postavy policistů a rodičů,“ sdělil Šlajer. Premiéra by měla být na jaře příštího roku. Chtěli bychom kombinovat uvedení v kině i on-line.“

Zůstává však otázkou, zda už kina budou promítat. „Zavřená kina jsou obrovský průšvih. Pokud to tak zůstane do jara, nepřežijí. Pokud by zkrachovaly sítě multikin, které představují 70 procent trhu, nebude kde promítat,“ podotýká. Proto se on i jeho kolegové snaží přesvědčit vládu, že kina jsou bezpečná. „Překvapilo nás, že jsou otevřené hospody, kasina a herny, ale kina ne. Jde o poměrně klíčový segment s ročním obratem devět miliard,“ dodal Šlajer.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Vratislavem Šlajerem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
internet seriály online kina seriál Emmy ceny Emmy kyberšikana Vratislav Šlajer #Martyisdead #Annaismising

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama