reklama

Producent #martyisdead: Chtěli jsme natočit důležité téma zábavně. Bude pokračování

Seriál #martyisdead, který poukazuje na rizika kyberšikany a je inspirovaný realitou, získal televizního Oscara, tedy cenu Emmy. Do jaké míry je Martyho příběh pravdivý? A jaký je recept na úspěch za hranicemi? Na tyto a další otázky zodpovídal filmový a televizní producent Bionaut Films Vratislav Šlajer v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

#martyisdead je osmidílný seriál, každý díl má asi dvanáct minut. „Začíná smrtí 15letého Martyho. Z počátku to vypadá jako nešťastná náhoda, posléze ale jeho otec najde podivná videa a vzkazy a zjišťuje se, že ho možná k smrti někdo nutil,“ popsal Šlajer hlavní dějovou linku. Jedním z motivů, proč seriál vznikl, byla alarmující čísla týkající se chování dětí na inetrnetu:

  • Přes deset dětí ročně spáchá sebevraždu kvůli problémům na internetu,
  • 45 procent dětí komunikuje s cizími lidmi,
  • pětina profilů na sociálních sítích je falešná.

„Jde o velké společenské téma. Snažili jsme se na rozdíl od publicistických žánrů najít nějakou formu, která bude zábavná,“ vysvětlil Šlajer, proč si vybral zrovna žánr thrilleru.

K tématu

Příběh seriálu je fiktivní, ale inspirovaný realitou. Pomáhal s ním Martin Kožíšek, který se věnuje rizikovému chování na internetu. „Poskytl nám základní příběh, všechno, co se hlavnímu hrdinovi děje, odpovídá realitě. Snažili jsme se ukázat, jak to opravdu je, aby se divák, který něco podobného zažil, v seriálu viděl,“ popsal Šlajer. Jedno z dětí, které #martyisdead vidělo, se dokonce svěřilo s podobnou zkušeností svým rodičům. „Vlastně ho to zachránilo.“

Zlo vychází z lidí a ne z internetu

Kyberšikany na internetu se často se dopouštějí spolužáci, kamarádi či spoluhráči. „Je to stále stejné. Pokud dítě chodí do školy, kde ho někdo šikanuje, musí najít odvahu to říct. Stejně tak nemůže rodič být neustále s dítětem a sledovat, co dělá na internetu,“ uvedl Šlajer. Proto je podle něj třeba si uvědomit, že zlo vychází z lidí a ne z internetu. „Snažili jsme se ukázat, že je internet veřejný prostor. Venku se také nesvlékne člověk do naha.“

Podle Šlajera vznikne i volné pokračování seriálu nazvané #annaismising. „Dostaneme se k tématu únosu dětí přes internet. Vše propojí postavy policistů a rodičů,“ sdělil Šlajer. Premiéra by měla být na jaře příštího roku. Chtěli bychom kombinovat uvedení v kině i on-line.“

Zůstává však otázkou, zda už kina budou promítat. „Zavřená kina jsou obrovský průšvih. Pokud to tak zůstane do jara, nepřežijí. Pokud by zkrachovaly sítě multikin, které představují 70 procent trhu, nebude kde promítat,“ podotýká. Proto se on i jeho kolegové snaží přesvědčit vládu, že kina jsou bezpečná. „Překvapilo nás, že jsou otevřené hospody, kasina a herny, ale kina ne. Jde o poměrně klíčový segment s ročním obratem devět miliard,“ dodal Šlajer.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Vratislavem Šlajerem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: internet seriály online kina seriál Emmy ceny Emmy kyberšikana Vratislav Šlajer #Martyisdead #Annaismising

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Ostuda jedince, řekl Zaorálek k Volného agresi. Politolog: Reflektuje to společnost
Prymula: Česku s novou mutací hrozí čtvrtá vlna. Je na nás, jak bude katastrofická
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Žáci prvního stupně se do lavic vrátí začátkem února, odhaduje ministr Blatný
Volný je magor, jeho idiotské a hulvátské chování je ubohé, říkají poslanci
Další články
reklama
reklama