reklama

Producent #martyisdead: Chtěli jsme natočit důležité téma zábavně. Bude pokračování

Seriál #martyisdead, který poukazuje na rizika kyberšikany a je inspirovaný realitou, získal televizního Oscara, tedy cenu Emmy. Do jaké míry je Martyho příběh pravdivý? A jaký je recept na úspěch za hranicemi? Na tyto a další otázky zodpovídal filmový a televizní producent Bionaut Films Vratislav Šlajer v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

#martyisdead je osmidílný seriál, každý díl má asi dvanáct minut. „Začíná smrtí 15letého Martyho. Z počátku to vypadá jako nešťastná náhoda, posléze ale jeho otec najde podivná videa a vzkazy a zjišťuje se, že ho možná k smrti někdo nutil,“ popsal Šlajer hlavní dějovou linku. Jedním z motivů, proč seriál vznikl, byla alarmující čísla týkající se chování dětí na inetrnetu:

  • Přes deset dětí ročně spáchá sebevraždu kvůli problémům na internetu,
  • 45 procent dětí komunikuje s cizími lidmi,
  • pětina profilů na sociálních sítích je falešná.

„Jde o velké společenské téma. Snažili jsme se na rozdíl od publicistických žánrů najít nějakou formu, která bude zábavná,“ vysvětlil Šlajer, proč si vybral zrovna žánr thrilleru.

K tématu

Příběh seriálu je fiktivní, ale inspirovaný realitou. Pomáhal s ním Martin Kožíšek, který se věnuje rizikovému chování na internetu. „Poskytl nám základní příběh, všechno, co se hlavnímu hrdinovi děje, odpovídá realitě. Snažili jsme se ukázat, jak to opravdu je, aby se divák, který něco podobného zažil, v seriálu viděl,“ popsal Šlajer. Jedno z dětí, které #martyisdead vidělo, se dokonce svěřilo s podobnou zkušeností svým rodičům. „Vlastně ho to zachránilo.“

Zlo vychází z lidí a ne z internetu

Kyberšikany na internetu se často se dopouštějí spolužáci, kamarádi či spoluhráči. „Je to stále stejné. Pokud dítě chodí do školy, kde ho někdo šikanuje, musí najít odvahu to říct. Stejně tak nemůže rodič být neustále s dítětem a sledovat, co dělá na internetu,“ uvedl Šlajer. Proto je podle něj třeba si uvědomit, že zlo vychází z lidí a ne z internetu. „Snažili jsme se ukázat, že je internet veřejný prostor. Venku se také nesvlékne člověk do naha.“

Podle Šlajera vznikne i volné pokračování seriálu nazvané #annaismising. „Dostaneme se k tématu únosu dětí přes internet. Vše propojí postavy policistů a rodičů,“ sdělil Šlajer. Premiéra by měla být na jaře příštího roku. Chtěli bychom kombinovat uvedení v kině i on-line.“

Zůstává však otázkou, zda už kina budou promítat. „Zavřená kina jsou obrovský průšvih. Pokud to tak zůstane do jara, nepřežijí. Pokud by zkrachovaly sítě multikin, které představují 70 procent trhu, nebude kde promítat,“ podotýká. Proto se on i jeho kolegové snaží přesvědčit vládu, že kina jsou bezpečná. „Překvapilo nás, že jsou otevřené hospody, kasina a herny, ale kina ne. Jde o poměrně klíčový segment s ročním obratem devět miliard,“ dodal Šlajer.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Vratislavem Šlajerem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: internet seriály online kina seriál Emmy ceny Emmy kyberšikana Vratislav Šlajer #Martyisdead #Annaismising

Další hlavní zprávy

Fotbal

Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Nezůstalo jen u provizorního jednozápasového trestu. Vyšetřovatelé UEFA dospěli k názoru, že stoper Slavie Praha Ondřej Kúdela v nechvalně známém zápase Evropské ligy na hřišti Rangers FC rasisticky urazil finského záložníka Glena Kamaru. Kvůli tomu ho teď čeká distanc na 10 zápasů. Kamara dostal za napadení Kúdely v útrobách stadionu Ibrox stopku na tři utkání.

Nárok na peníze od státu ztratily tisíce lidí. O ošetřovné přišli hasiči i policisté
Někdo tady lže. O rošádě věděl Zaorálek měsíc, tvrdí Hamáček. Šéf kultury to popírá
Požár ruské továrny mohl být založen úmyslně. Úřady zadržely ředitele a jeho náměstka
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie
Hamáček odletí do Moskvy vyjednávat o Sputniku. Od Dánska chce koupit AstraZenecu
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Soud zrušil opatření o testování ve firmách. Bylo nezákonné, platí už ale jiné
Koncerty pro 1000 lidí zachrání životy. Techtle Mechtle nehrozí, věří pořadatel
Další články
reklama
reklama