Firma CovidPass do konce června spustí aplikaci se zabezpečenou databází s výsledky testů na COVID-19. Ta bude sloužit jako doklad, že uživatel testem prošel a navíc v případě potřeby zajistí nejbližší testovací místo. Postupně by měla zahrnovat desítky odběrných míst s denní kapacitou přes 10 tisíc testů.
Bezplatná aplikace a web podle jednatele CovidPassu Marka Pavlase umožní snadno se nechat otestovat a následně se svým negativním stavem jednoduše a ověřeně prokazovat. To uživatelům pomůže běžně žít i v dobách případných omezení a zabrání šíření viru v místech, kde se bude nutné prokazovat bezinfekčností. Tedy například v jejich zaměstnání nebo při hromadných akcích.
Průzkum: 83 procent Čechů nezná nikoho, kdo by měl koronavirus
Osmdesát tři procent respondentů květnového průzkumu mezi českou populací uvedlo, že nezná jediného člověka, který by se nakazil COVID-19. Na otázky společnosti Median odpovídalo kolem tisíce Čechů, průzkum ukazuje, že Česká republika byla ve srovnání s některými zeměmi postižena pandemií méně. Přesto až 10 procent dotázaných přiznalo obavy z toho, že mají příznaky koronaviru.
Snadné, ale nezpochybnitelné prokazování bezinfekčnosti má spolu s takzvanou chytrou karanténou pomoci vyhnout se drahým plošným opatřením a širokým karanténám. V Česku je sice aktuálně pandemie na ústupu, i nadále ale vznikají lokální ohniska nákazy, jako například nedávno v OKD nebo na pražském magistrátu.
„I nyní, kdy všichni věříme, že je pandemie na ústupu, je podobný systém potřebný. Již jen z čistě preventivních důvodů je žádoucí, aby platforma, jakou je CovidPass, byla plně funkční a připravená. Díky ní bude Česká republika podstatně lépe připravena na jakoukoliv podobnou hrozbu v budoucnu,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula.
Druhá vlna koronaviru? Česko připravuje nákupy ochranných pomůcek
Správa státních hmotných rezerv chce být lépe připravena na možnou druhou vlnu pandemie. Vypisuje proto zakázky pro doplnění zásob ochranných pomůcek. Jenže ze státních rezerv půjdou jen pro státní zaměstnance. Firmy a nestátní zdravotnická zařízení by si měly prostředky zajistit samy. Hospodářská komora se správou hmotných rezerv vyjednala, že dodávky roušek, respirátorů a dalších pomůcek zajistí české firmy.
CovidPass spolupracuje například se společností GHC Genetics, která již nyní zajišťuje dostatečnou kapacitu pro testování. GHC navíc již příští týden otevírá své odběrné pracoviště přímo na pražském Letišti Václava Havla a je připravena pružně reagovat na aktuální epidemiologickou situaci a přidávat další odběrová místa.
Systém CovidPass má potenciál vytvořit mezinárodní standard pro proces testování a následné prokazování výsledků. Bude spuštěn na konci června tak, aby lidem pomohl zjednodušit letní cestování do zahraničí.
V Česku bylo od začátku epidemie zaznamenáno přes 10 tisíc případů nákazy. Nemocných je aktuálně přes 2400, více než 330 lidí zemřelo. Laboratoře denně provedou okolo 3500 testů.