reklama

Druhá vlna koronaviru? Česko připravuje nákupy ochranných pomůcek

Správa státních hmotných rezerv chce být lépe připravena na možnou druhou vlnu pandemie. Vypisuje proto zakázky pro doplnění zásob ochranných pomůcek. Jenže ze státních rezerv půjdou jen pro státní zaměstnance. Firmy a nestátní zdravotnická zařízení by si měly prostředky zajistit samy. Hospodářská komora se správou hmotných rezerv vyjednala, že dodávky roušek, respirátorů a dalších pomůcek zajistí české firmy.

reklama

Podle posledního šetření Hospodářské komory se začátkem dubna potýkalo téměř 1 400 podniků s nedostatkem ochranných pomůcek a roušky v nezbytné kvalitě neměly dvě pětiny živnostníků.

„Stát zajišťuje dodávky pro svoje organizace a svoje složky, nikoli pro komerční sféru, i když ta je povinna zajišťovat nepřetržitý provoz, takže je to na nás,“ upozornil Radek Jakubský, předseda Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje. V takovém případě by podle hospodářské komory musel vzniknout fond rezerv určený pro soukromý sektor. Ten by zajišťoval ochranné pomůcky výhradně pro podniky a živnostníky.

Systém nákupu ochranných pomůcek se má změnit

Na začátku epidemie koronaviru měla správa státních hmotných rezerv na skladě 10 tisíc respirátorů. Potřeba jich ale byly miliony. Systém nákupu se proto změní. Správa dostala od všech resortů požadavky na množství ochranných materiálů. Pro případnou druhou vlnu pandemie ministři schválili nákup pomůcek za 3,7 miliardy korun. Celkově se má na skladě objevit asi 50 milionů roušek, 15 milionů respirátorů třídy FFP2 a kolem milionu ochranných brýlí.

„My v tuhle chvíli máme vypsáno 11 výběrových řízení na zdravotnické ochranné pomůcky v souladu s úkolem, který mi uložila vláda. Termín pro podání nabídek je na konci června,“ sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. V první fázi krize bylo v celkovém objemu ochranných pomůcek jen jedno procento tuzemské výroby. To by se do budoucna mělo změnit.

„My jsme nakupovali v době, kdy byla krizová situace a kdy jsme úplně neměli přehršel domácích výrobců a dodavatelů, zejména na začátku. Ta situace se posunula, takže jsem přesvědčen, že bude i více výrobců,“ obhajuje stav pomůcek na začátku pandemie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého je nyní potřeba docílit co největšího podílu českých podniků na dodávkách. Zásoby nezbytné pro fungování státu, které mají být tímto plánem vytvořeny, by měly vystačit na dva měsíce a nemá být možné je využít mimo vyhlášený nouzový nebo jiný krizový stav.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama