Druhá vlna koronaviru? Česko připravuje nákupy ochranných pomůcek

Ilustrační foto

Druhá vlna koronaviru? Česko připravuje nákupy ochranných pomůcek

Správa státních hmotných rezerv chce být lépe připravena na možnou druhou vlnu pandemie. Vypisuje proto zakázky pro doplnění zásob ochranných pomůcek. Jenže ze státních rezerv půjdou jen pro státní zaměstnance. Firmy a nestátní zdravotnická zařízení by si měly prostředky zajistit samy. Hospodářská komora se správou hmotných rezerv vyjednala, že dodávky roušek, respirátorů a dalších pomůcek zajistí české firmy.

Podle posledního šetření Hospodářské komory se začátkem dubna potýkalo téměř 1 400 podniků s nedostatkem ochranných pomůcek a roušky v nezbytné kvalitě neměly dvě pětiny živnostníků.

„Stát zajišťuje dodávky pro svoje organizace a svoje složky, nikoli pro komerční sféru, i když ta je povinna zajišťovat nepřetržitý provoz, takže je to na nás,“ upozornil Radek Jakubský, předseda Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje. V takovém případě by podle hospodářské komory musel vzniknout fond rezerv určený pro soukromý sektor. Ten by zajišťoval ochranné pomůcky výhradně pro podniky a živnostníky.

Systém nákupu ochranných pomůcek se má změnit

Na začátku epidemie koronaviru měla správa státních hmotných rezerv na skladě 10 tisíc respirátorů. Potřeba jich ale byly miliony. Systém nákupu se proto změní. Správa dostala od všech resortů požadavky na množství ochranných materiálů. Pro případnou druhou vlnu pandemie ministři schválili nákup pomůcek za 3,7 miliardy korun. Celkově se má na skladě objevit asi 50 milionů roušek, 15 milionů respirátorů třídy FFP2 a kolem milionu ochranných brýlí.

„My v tuhle chvíli máme vypsáno 11 výběrových řízení na zdravotnické ochranné pomůcky v souladu s úkolem, který mi uložila vláda. Termín pro podání nabídek je na konci června,“ sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. V první fázi krize bylo v celkovém objemu ochranných pomůcek jen jedno procento tuzemské výroby. To by se do budoucna mělo změnit.

„My jsme nakupovali v době, kdy byla krizová situace a kdy jsme úplně neměli přehršel domácích výrobců a dodavatelů, zejména na začátku. Ta situace se posunula, takže jsem přesvědčen, že bude i více výrobců,“ obhajuje stav pomůcek na začátku pandemie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého je nyní potřeba docílit co největšího podílu českých podniků na dodávkách. Zásoby nezbytné pro fungování státu, které mají být tímto plánem vytvořeny, by měly vystačit na dva měsíce a nemá být možné je využít mimo vyhlášený nouzový nebo jiný krizový stav.

Tagy: