Pandemie nemoci COVID-19 mimo jiné uzavřela striptýzové podniky, masážní salony i veřejné domy. Některé ze sexuálních pracovnic založily internetové sbírky na pomoc svým kolegyním, které přišly o práci, píše agentura AFP.
Evelyn, která přijela loni v říjnu z Mexika do Španělska, přijímala na počátku pandemie klienty v bytě v Madridu. Beyoncé, ekvádorská transsexuálka, pracuje obvykle na ulici v Madridu, přímo v automobilech mužů, kteří zastavují. „S vyhlášením karantény jsem musela přestat. Nejsme uznávány jako oběti, ani jako zaměstnanci,“ stěžovala si.
Podvodné e-shopy tahají z lidí peníze. Na co si při objednávkách dávat pozor?
Internetové obchody v krizi uspěly. Po vyhlášení nouzového stavu začali lidé na e-shopech nakupovat například potraviny nebo elektroniku. Kvůli tomu vznikla i spousta novým internetových obchodů. S nárůstem počtu nových e-shopů se ale objevují i podvodné obchody. Jak je rozpoznat?
Po celém světě vznikají sbírky, ve kterých se lidé skládají na finanční pomoc právě těmto pracovnicím. Například v Polsku se nabízejí fotografie či videa nebo schůzky výměnou za finanční dar.
„Dostali jsme 221 darů, někteří lidé nám darovali peníze několikrát,“ svěřila se dívka, která je členkou neformální skupiny Sex Work Polska, která hájí práva tohoto druhu zaměstnání. „Pomohli jsme šedesátce osob, aby si mohly nakoupit jídlo a zaopatřit léky,“ dodala.
„Za dva týdny jsme shromáždili více než 16 000 zlotých (asi 95 000 korun), to je úžasné,“ radovala se jedna z organizátorek kampaně v Polsku.
Na druhé straně Atlantiku jde o větší částky. „Shromáždili jsme 87 226 kanadských dolarů (přes 1,5 milionu korun),“ uvedla Lyra McKeeová, šéfka kanadské organizace Pace, a dodala, že dostala 652 žádostí o pomoc.