Protesty v Anglii: Posprejovaný Churchill, socha svržená do řeky a zranění policisté

Během víkendových demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě bylo v Londýně zraněno 35 policistů. Vandalové v britské metropoli posprejovali sochu Winstona Churchilla, v Bristolu svrhli z podstavce a shodili do řeky sochu někdejšího obchodníka s otroky. Po celé Británii bylo zadrženo celkem 135 demonstrantů.

Ačkoliv byla většina protestů v Londýně poklidná, objevili se podle úřadů mezi demonstranty i agresivní jedinci. Zranění utrpělo celkem pětatřicet policistů, přičemž dva z nich museli být ošetřeni v nemocnici – jeden se zraněním hlavy, druhý utržil šrámy na rameni po zásahu lahví. „V posledních dnech někteří demonstranti vyhledávali střety s policií, při nichž bylo zraněno mnoho strážníků, někteří z nich utrpěli vážnější zranění,“ uvedla komisařka Cressida Dicková.

Churchill byl podle demonstrantů rasista

„Násilná kriminalita, kterou jsme viděli, je hanebná. Útoky na policisty, ničení majetku a zastrašování budou vždy nepřijatelné,“ zdůraznila komisařka. Upozornila, že účastníci navíc sebe i ostatní vystavují „smrtícímu viru“. „Požádala bych je, aby si našli jiné způsoby pro vyjádření svého hněvu a frustrace,“ dodala.

Řádění vandalů v Londýně neunikl památník bývalého britského premiéra Winstona Churchilla. Na podstavci sochy někdo přeškrtl jméno Churchill a napsal místo něj „rasista“.

Metropolitní policie na svém webu uvedla, že probíhá vyšetřování řady incidentů včetně poškození sochy i dalších míst a důležitých budov.

V Bristolu hodili do řeky sto let starou sochu

Protestující v centru Bristolu v jihozápadní Anglii vyjadřující solidaritu s americkým hnutím Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) svrhli do řeky bronzovou sochu někdejšího obchodníka s otroky Edwarda Colstona, která byla vztyčena před více než sto lety. Demonstranti, kterých se v neděli mělo odhadem sejít až deset tisíc, strhli skulpturu pomocí lan a pak ji hodili do řeky. Policie nikoho nezatkla, vede však v této záležitosti vyšetřování, uvedl web CNN.

Edward Colston (1636–1721) obchodoval s otroky, vínem a vlněnými tkaninami. Byl rovněž členem tehdejšího parlamentu. Muzeum v Bristolu ho na svém webu označuje dvojace za „ctihodného filantropa / hanebného obchodníka s otroky“. Colston, který během svého života prodal do Ameriky na 80 tisíc Afričanů, totiž většinu svého jmění odkázal charitě.

Socha anglického obchodníka, která stála v centru města od roku 1895, byla již dříve předmětem několika peticí, které požadovaly její odstranění.

Tagy: