Začátkem roku 2019 bili hygienici na severní Moravě na poplach. Za první dva měsíce tam spalničkami onemocnělo 21 lidí, přitom za celý předchozí rok bylo v celé České republice takových případů pouze šest. Naštěstí to neskončilo žádným úmrtím, i když je tato nemoc velmi nebezpečná zvláště pro malé děti. „Spalničky nejvíce ohrožují především kojence, kterým hrozí neurologické komplikace a přibližně jedno dítě z tisíce může kvůli nim i zemřít,“ říká dětská lékařka a místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová. Mohla by se podobná situace jako před čtyřmi lety opakovat?
Už před covidem se spalničky šířily v mnoha evropských zemích včetně Česka. V některých zemích včetně nás je totiž proti této nemoci očkováno málo dětí. Podle odborníků v tuto chvíli nemáme se spalničkami problém, ale nejsme, jak se říká, za vodou. „Epidemie spalniček se nyní bát nemusíme, ale je třeba se mít na pozoru, protože se může kdykoliv vrátit. Jedině vysoká proočkovanost nám pomůže populaci ochránit,“ zdůrazňuje Cabrnochová.
ČTĚTE VÍCE: Unikátní a rychlá metoda českých lékařů v IKEM. Během operace srdce si s pacientem povídají
Dvouletá Viktorka bojuje se SMA. Rodiče se nevzdávají a věří, že se holčička znovu postaví
Nyní dvouletá Viktorka se narodila jako zdravé miminko. Před půl rokem jí však byla diagnostikována spinální svalová atrofie 2. typu. V listopadu loňského roku jí byla podána genová léčba. Bohužel ji však dostala pozdě a nemoc už stihla napáchat škody. Viktorka není schopna samostatného stoje ani chůze. Nemluví a dorozumívá se jen citoslovci. Její rodiče se přesto nevzdávají a věří, že se jejich holčička znovu postaví. K tomu však potřebuje denně rehabilitovat. Jelikož je tato péče nákladná, její nejbližší prosí o pomoc veřejnost.
Účinné očkování, takzvaná MMR vakcína, se podává dětem do osmnácti měsíců a chrání je proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Jenže proočkovanost v České republice nedosahuje požadovaných 95 procent, což by zajistilo kolektivní ochranu proti těmto nemocem.
Problém vznikl především u dětí narozených v roce 2015 a 2016, u kterých první dávku do dvou let dostalo jen 86,8, respektive 88,3 procenta. Přitom hodnoty pod 90 procent jsou už rizikové. „Zákon neukládal povinnost, do kdy musí být dítě naočkované,“ vysvětluje Cabrnochová důvod tehdejšího problému.
Až do roku 2018 nebylo povinné nechat své děti očkovat v raném věku, mnozí rodiče proto odkládali vakcinaci až na dobu těsně před nástupem do školky, jenže statistici sledují údaje pouze u dětí do dvou let. Ve skutečnosti tedy může být proočkovanost u starších dětí trochu vyšší, jeho absolvování je totiž nezbytné doložit před nástupem do mateřských školek ve třech letech věku.
Čísla však ukazují, že i když se mezitím zavedla povinnost nechat vakcinovat dítě do osmnácti měsíců a proočkování nejmenších dětí mírně stoupá, stále nedosahuje požadovaných 95 procent, která by zabránila případné epidemii. „Poslední data máme u dětí narozených v roce 2019, které byly do dvou let naočkované ve skoro 91 procentech, a věřím, že číslo za rok 2022 bude snad ještě o něco vyšší,“ říká Cabrnochová.
Epidemii spalniček tedy stále nelze úplně vyloučit, odbornici proto nabádají rodiče, aby svým dětem určitě nechali dát vakcínu. „Věříme, že proočkovanost MMR vakcínou bude nadále stoupat a postupně se dostaneme nad hranici 95 procent, jako je tomu u hexavakcíny,“ říká Cabrnochová.
Dodává, že očkování je bezpečné pro naprostou většinu dětí včetně těch, které trpí neurologickými onemocněními a jsou ve stabilizovaném stavu. Výjimku tvoří děti, které podstupují imunosupresivní léčbu, která je ale obvykle dočasná. V takovém případě je doporučeno očkování odložit.
Neunikla vám reportáž o unikátní metodě lékařů v IKEM?