reklama

Češi žijí déle než před deseti lety. Jak se dožít devadesátky a zůstat v kondici?

Dožít se vysokého věku a mít možnost zůstat do konce života aktivní, to je přání každého z nás. Češi žijí v průměru o dva roky déle než tomu bylo před deseti lety. Proč žijí ženy déle než muži? A jaké faktory kromě genetiky a zdravé životosprávy ovlivňují dlouhověkost? Na to se CNN Prima NEWS zeptala lékaře Radovana Hudáka.

reklama

Snad každý z nás by se rád dožil ve zdraví co nejvyššího věku. Když pomineme životní styl, je to dáno do určité míry i geneticky? Například, když se moji rodiče dožijí devadesátky, mám větší šanci se dožít vysokého věku?
Genetika určitě hraje důležitou roli v dlouhověkosti, ale zdaleka ne jedinou. Naše okolí, jídlo, práce, stres nebo místo, kde žijeme, se podílí na kvalitě a kvantitě našeho bytí. Několik dlouhodobých studií nezávisle na sobě potvrdilo, že zejména koncept smysluplného celoživotního poslání je zásadní pro dlouhý a zdravý život. Máte-li proč žít, ať už je jsou to osobní cíle či cíle nebo budování rodiny, to vše přispívá k dlouhověkosti více než samotná zdravá strava nebo dostatek pohybu bez konkrétní životní vize.

MUDr. Radovan Hudák pracuje na klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK v Praze a FN v Motole.

Věnuje se sportovním úrazům, asymetrii těla, bolestem krční páteře. Specializuje se na úrazovou chirurgii (traumatologii), ortopedii, rehabilitační a fyzikální medicínu. Patří k mladým doktorům, kteří se nebojí jít proti proudu a bořit mýty. Píše odborné knihy (Memorix anatomie) a přednáší.

Průměrný věk dožití se neustále zvyšuje. Kolika let se nyní v průměru dožívají české ženy a muži?
Střední délka života neboli naděje dožití je statistický údaj udávající průměrný, tedy předpokládaný věk, jehož dosahují členové dané populace. V České republice to bylo v letech 2015 až 2016 přibližně 76 let u mužů a 82 let u žen. Za posledních deset let se tak střední délka dožití zvýšila o více než dva roky. Podle středních předpovědí OSN bude v roce 2050 tento věk činit 82 let, respektive 86 let.

Nejdelší naději dožití mají lidé v Praze. U chlapců narozených v období let 2015 až 2016 se pohybuje na úrovni 78 let a u děvčat 82,7 let, zjistili statistici. Šanci na dlouhověkost mají muži rovněž na Vysočině, kde je střední délka života 77,2 roku. U žen je na druhém místě Jihomoravský kraj, kde je střední délka dožití 82,6 roku.

O kolik se průměrný věk lidí obecně v Evropě zvýšil –⁠ dejme tomu za posledních 50 let?
Očekávaná doba dožití při narození v Evropské unii (EU) byla v roce 2017 podle odhadů 80,9 roku, u mužů 78,3 roku a u žen 83,5 roku, což je nad průměrem ČR. Když se podíváme do naší historie, můžeme vidět, že od 60. let minulého století je nárůst průměrného věku lineární. Nejrychleji rostla střední délka života po obou válkách a v padesátých letech, přičemž se za pouhých 40 let (1920 až 1960) zvýšila průměrná délka života u mužů ze 47 let na 68 let a žen ze 49,8 roku na 73,5 roku. Za celé uplynulé století se českým mužům prodloužil život průměrně o 29 let, ženám o více než 32 let. Za zlepšení může zejména rapidní pokrok v medicíně, který sebou přinesl nevídané možností (očkování, antibiotika, snižování kojenecké úmrtnosti, operační léčba, atd.).

Proč se muži obvykle dožívají nižšího věku než ženy? Čím je to dané?
Důvod je spíš sociální než biologický. Od padesátých let se na struktuře úmrtnosti ostřeji projevil životní styl. Chlapci a mladí muži více riskují, proto jsou častěji oběťmi automobilových a jiných nehod. Je u nich také násobně vyšší počet sebevražd než u dívek. Po padesátce se rozdíly v životosprávě začnou projevovat na zdraví. Především v neprospěch mužů, kteří častěji pijí a trpí obezitou.

Pane doktore, stal jste se garantem výstavy, jejímž tématem je letos mimo jiné dlouhověkost. Co vás k tomu vedlo?
Výstavy plastinovaných lidských těl podporuji dlouhodobě, protože se dle mého názoru jedná o nejlepší způsob, jak laikům prezentovat anatomii, fyziologii nebo patologii člověka. Chceme-li žít dlouho a kvalitně, musíme nejdříve vědět, jak naše tělo vypadá a funguje, co mu prospívá nebo naopak škodí. A právě na výstavě Body World se návštěvníci mohou dozvědět základní informace o pohybových, nervových nebo orgánových systémech lidského těla, ale také vidět nádor jater, aterosklerózu a výduť tepny nebo cévní mozkovou příhodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama