360°, Jan Rafaj, Martin Tolar - 10.6. v 21:20
Lék na Alzheimerovu chorobu ve formě pilulky? Žádné sci-fi, ale velmi blízká budoucnost. Podle neurologa Martina Tolara by se tento lék mohl dostat na trh již do dvou až tří let. Schváleny jsou sice i další léky, které však fungují jako infuze. Lék formou pilulky vyvíjí právě Tolarova biotechnologická společnost Alzheon.
Tolar ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekl, že lék z jeho společnosti je jedním z pouhé pětice medikamentů, které byly schváleny v boji proti Alzheimerově chorobě. Desítky let trvající vývoje jsou podle něj natolik náročné, že řada projektů se nedotáhne do konce. „Výsledek toho, že to bylo tak náročné a bylo tolik selhání, je, že je pouze pět léků, které jsou v poslední fázi vývoje,“ zmínil neurolog.
Ve hře jsou tak čtyři preparáty, které fungují jako infuze a obsahují protilátky, které léčí již projevenou Alzheimerovu chorobu u lidí, a pak právě lék od Tolarovy společnosti Alzheon. Ta je revoluční hned díky několika věcem.
Jedná se totiž nikoliv o infuzi protilátek, ale o pilulku. Její oficiální název je zatím ALZ 801. Tolar hlásí, že zatímco infuzní koktejly protilátek se snaží vyčistit toxin, který se v mozku tvoří a pomáhá tak léčit již rozběhnutou nemoc, pilulka funguje i jako prevence. Brát by ji tak měli lidé, kteří ještě projevy Alzheimerovy choroby nemají, protože zabrání tvoření zmíněného toxinu.
Pilulky na doma
Výhodou bude také její praktičnost. „Prakticky největší dopad je, že pilulku si může vzít každý doma. Na infuze musíte jít do infuzních center. Musíte být sledováni pro bezpečnost kvůli vnitřnímu krvácení,“ řekl neurolog ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle Tolara má pilulka navíc výhodu, že nezpůsobuje vedlejší účinky jako například krvácení do mozku.
Pilulka může sloužit hlavně jako preventivní medikament. „Zásadní rozdíl je, že nemoc se vyvíjí zhruba 20 let v mozku, a je třeba ji nejen léčit, ale i předcházet,“ řekl Tolar s tím, že většinou se Alzheimerova choroba začne v mozku lidí tvořit ve věku 40 až 50 let, ale to ještě neznamená, že se okamžitě projeví.
Daný lék by se podle Tolara mohl na trhu objevit již velmi brzy. „Věříme, že jej můžeme dostat na trh během dvou až tří let,“ řekl neurolog s tím, že existuje šance na ještě dřívější dodání.