Letos v prosinci to bude už 50 let, co se naposledy lidská noha dotkla povrchu Měsíce. V budoucnu má být trávení času na přirozené družici Země daleko běžnější záležitostí. Prvním krokem k návratu na satelit je vyslání kosmické lodě Capstone do vesmíru. Z Nového Zélandu by měla odstartovat nejpozději 22. června. Už tak je mise oproti původnímu plánu opožděna.
Loď Capstone není větší než mikrovlnná trouba a váží jen 25 kilogramů. Tento kosmický mrňous se vydá směrem k Měsíci, aby otestoval stabilitu jeho oběžné dráhy. Má tak připravit půdu pro velkolepý projekt Lunar Gateway, novou vesmírnou stanici, která bude sloužit jako základna pro pravidelné návštěvy měsíčního povrchu. A zároveň také jako bod pro mise na Mars.
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si původně stanovil cíl dostat lidi zpět na měsíc koncem roku 2024. Tento termín byl vzhledem k dlouhotrvajícímu vývoji technologií a soudním sporům s firmou Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose posunut na rok 2025. A možná se zdrží ještě o několik dalších let, jak nedávno navrhl generální inspektor NASA Paul K. Martin.
Drobný předskokan lunární stanice Capstone má odstartovat z novozélandského poloostrova Māhia někdy mezi 13. a 22. červnem. Přitom se předtím počítalo se 6. červnem, dokonce už i s 31. květnem.
Společnost Rocket Lab, která družici vyšle do vesmíru na své raketě Electron, na Twitteru uvedla, že „na podporu finálního startu a kontroly připravenosti na fotony je zapotřebí více času“.
Až konečně Capstone vyrazí k Měsíci, usídlí se na jeho oběžné dráze s takzvaným halo tvarem. Ten je tak podivný, že v jednu chvíli bude Capstone od měsíčního povrchu vzdálená jen 1 600 kilometrů, v jinou přes 70 tisíc kilometrů. Před vstupem na oběžnou dráhu bude kosmická „lodička“ používat svůj pohonný systém po dobu tří až čtyř měsíců. K jednomu oběhu pak dojde každých sedm dní. Zatímco běžné kosmické lodi obvykle trvá jen několik dní, než se dostane k Měsíci, Capstone se pohybuje o poznání pomaleji.
Before we launch @NASA_Gateway, we'll test its intended orbit, the near rectilinear halo orbit, with a CubeSat called CAPSTONE. This unique orbit will enable stability that translates to energy efficiency for Gateway. More on the upcoming CAPSTONE mission: https://t.co/sVKbnWDzMo pic.twitter.com/oXf1tDglfp
— Jim Free (@JimFree) May 31, 2022
Podle NASA bude Capstone obíhat kolem Měsíce po dobu nejméně šesti měsíců, aby vědci porozuměli „charakteristikám oběžné dráhy“. „Capstone ověří požadavky na výkon a pohon pro udržení se na oběžné dráze, čímž se sníží riziko potenciálních logistických problémů,“ uvedla vesmírná agentura k tomu, jak Capstone prověří podmínky pro Lake Gateway.
Už v srpnu by se měla uskutečnit akce Artemis I, tedy plánovaný první let rakety Space Launch System (SLS) a zároveň druhý nepilotovaný let lodi Orion. Kosmická loď Orion stráví přibližně tři týdny ve vesmíru, včetně šesti dní na oběžné dráze kolem Měsíce. V rámci programu Artemis má v roce 2024 následovat let Artemis II, což by měl být první pilotovaný let Orionu. Mise Artemis III už má znamenat první přistání lidí na měsíci od roku 1972.