Ačkoliv míra infekce COVID-19 v Německu prudce roste, město Tübingen podle webu Deutsche Welle chce ukázat spolkové republice i celému světu, že některá omezení lze zrušit díky správné strategii – testování. Město jako první v Německu otevře pro negativně testované občany tamní divadlo. Druhou podmínkou budou roušky.
Po nucené čtyřměsíční uzavírce otvírá tamní divadlo Zimmertheater Tübingen znovu své brány veřejnosti. Aby se diváci mohli do sálu dostat, musí předložit lístek s negativním testem na COVID-19. Město s 90 tisíci obyvateli se tak údajně stává „paprskem naděje v pandemii“. Receptem mají být desítky tisíc testů.
Ředitelé divadla Dieter a Peer Ripbergerovi zmiňují, že jsou vůbec prvním souborem v celém Německu, který se znovu otevře divákům – dokonce i před metropolí Berlínem. „Zároveň si však uvědomujeme odpovědnost, kterou neseme jako součást tohoto modelového projektu,“ dodávají.
Komisařka pro pandemii: Tübingenský model funguje
Pro začátek mohou kina a divadla ve městě otevírat od 4. dubna s tím, že mohou přijímat pouze občany s negativním testem na COVID-19 z toho dne a publikum si musí ponechat roušky.
Izraelci mohou opět na koncerty a do divadla. Ale jen ti očkovaní se „Zeleným pasem“
Koncerty, divadelní představení a další kulturní akce mají v Izraeli opět zelenou, informoval web Deutsche Welle. Některé události jsou však dostupné jen pro ty občany, kteří se nechali očkovat proti covidu. V platnosti zůstávají také omezení jako roušky, rozestupy a omezený počet diváků.
„Tübingenský modelový projekt funguje,“ říká regionální komisařka pro pandemii Lisa Federleová. „Testujeme nepřetržitě, ale křivka je namířena jen mírně nahoru, a to i přes více diagnostikovaných infekcí a zrušení některých omezení. To nám ukazuje, že je to správná cesta pro přístup k této krizi,“ dodala žena, která je sama lékařkou.
Město Tübingen bylo jedním z prvních v Německu, které v dubnu minulého roku zavedlo systematické testy v pečovatelských domovech a domovech důchodců. Bylo také na čele při poskytování bezplatných respirátorů FFP2 pro seniory, zatímco ráno byly vyhrazeny obchody v centru města pouze jim. Sedmidenní výskyt ve městě je teď údajně 35 případů na 100 tisíc lidí.
Poptávka po testech je vysoká, můžeme být příkladem
S projektem měla přijít sama Federleová, počáteční investici zaplatil jeden z podnikatelů a součástí projektu je i tamní univerzita. „S našimi zákony a regulacemi se v Německu neumíme vypořádat s krizí. Nemáme v krizi žádné pragmatiky a projekt jako tento v Tübingenu si lidi získává. A i kdyby se neuskutečnil, alespoň můžete říct, že jste se pokusili. To je vždycky lepší než nic nedělat,“ dodala.
COVID PAS oživí turistický ruch, říká Pospíšil. Kdo ho získá a kam umožní vycestovat?
Usnadnit lidem v Evropské unii cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu má jednotný covid pas, jehož parametry v týdnu navrhla Evropská komise. Kdo všechno na pas dosáhne a co jeho držitelům umožní, odpovídá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Federleová také uvedla, že chce zjistit, zda divadla a kina přispívají k šíření viru, nebo jsou ve skutečnosti neškodná. Nikdy nekončící uzávěra podle ní totiž není možná a lidem musí být poskytnuta vyhlídka na zrušení omezení. „Jinak za dlouhodobé psychické poškození zaplatíme cenu, kterou si teď ani neumíme představit.“
Podle starosty města Borise Palmera je poptávka po testech tak vysoká, že „úkolem je nyní zvýšit kapacitu ze stávajících 250 tisíc testů po dobu tří týdnů trvání programu“. Osm testovacích center je momentálně v provozu šest dní v týdnu.