V největší drogové kauze v ČR padly tresty. Pašeráci z Liberecka jdou na osm let za mříže

Pomáhali pašovat tuny kokainu a hašiše do Evropy, díky spolupráci s policií si ale vysloužili výrazně mírnější tresty. Liberecký soud v úterý vynesl verdikt nad třemi z jedenácti obžalovaných v rámci obří drogové kauzy, která svým rozsahem dosud nemá v Česku obdoby.

Majitel přepravní firmy z Liberce, který drogy skladoval a překládal, stráví ve vězení osm a půl roku. Kurýr, který převážel po celé Evropě zásilky drog za stamiliony korun v autech s tajnými schránkami, půjde za mříže na osm let. Oběma přitom hrozilo, že stráví ve vězení více než dvacet let.

ČTĚTE TAKÉ: Těhotnou expřítelkyni kopl do břicha. Byt podpálím a vás zabiju, křičel nyní odsouzený agresor

„Oba splnili podmínky pro přiznání statutu spolupracujících obviněných, ke všemu se doznali a pomohli svými výpověďmi k popisu fungování zločinecké skupiny,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS tresty pod spodní hranicí zákonné sazby státní zástupkyně Petra Pazderková.

Další z obžalovaných, jednatelka firmy, která poskytla návěs pro převoz nelegálního kontrabandu, odešla od soudu s podmíněným trestem. Podle obžaloby hrála v celém byznysu jen okrajovou roli a svou vinu od počátku přiznávala.

Součástí rozsudku je, že ve prospěch státu propadnou dvě auta a nákladní návěs Černého, nákladní návěs Stříbrného i zabavených téměř 230 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

Hlavní osoba celého gangu, Vilém Kováč, se před soud nedostal, od listopadu 2022 je na útěku. Právě on měl vytvořit logistickou skupinu, která dovážela kokain a hašiš do různých evropských zemí na objednávku zahraničních drogových mafií.

Michal Černý, majitel liberecké přepravní firmy, ve své závěrečné řeči odmítl, že by byl pravou rukou šéfa gangu Kováče a že by se na drogách výrazně obohatil. Do drogového byznysu se prý pustil jen kvůli obavám o svůj život. Už předtím se údajně kvůli Kováčovi dostal do situace, kdy dlužil 400 tisíc eur Číňanovi zvanému Čenda kvůli nepovedenému obchodu s nelegálními cigaretami. Ten mu prý vyhrožoval a chtěl své peníze zpátky. „Kováč mého strachu zneužíval, měl jsem si ten dluh odpracovat. Chtěl jsem s tím skončit, ale on mi opět pohrozil, že pro člověka, pro kterého vozí drogy, není problém najmout si někoho na mou likvidaci,“ uvedl před soudem. Proto prý ani nikam nezmizel, i když měl informace, že se chystá zatýkání. „Pro mě to bylo vysvobození,“ prohlásil.

Přes libereckou větev mezinárodního gangu šlo podle obžaloby přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu. Z Liberce drogy směřovaly dalším zločineckým skupinám v jiných státech. Skupina je stíhána i za dovoz cigaret s daňovým únikem přes 84 milionů korun. Drogy po Evropě putovaly v kamionech, dodávkách i osobních autech s tajnými schránkami.

V listopadu 2022 pro mezinárodní policejní akci skončily v poutech čtyři desítky osob v jedenácti zemích. Mezi nimi například slovenský celník, který pomáhal s proclením zásilek s ukrytými drogami.

Proces v Liberci bude dál pokračovat se zbylými osmi obžalovanými.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Policie zasahuje v sídle tenisového svazu. Padla první obvinění za dotační podvody

Tagy: