Petra De Sutterová, nová místopředsedkyně belgické vlády, se zapíše do historie jako první nejvýše postavená transgenderová politička v Evropě. V novém kabinetu premiéra Alexandera De Crooa bude mít na starosti oblast veřejných služeb. Belgie tak s novou vládou, sestavenou po více než 500 dnech složitých vyjednávání, opět naplňuje pověst progresivní země.
„Jsem neuvěřitelně vděčná za důvěru, kterou do mě strana vložila,“ napsala na svůj Twitter zástupkyně vlámské strany zelených Groen. „Nyní můžu udělat všechno, co je potřeba k tomu, abychom znovu nastartovali naši zemi a pracovali na budoucnosti všech Belgičanů,“ doplnila.
Sedmapadesátiletá De Sutterová spolu s ostatními složila přísahu ve čtvrtek, a stala se tak jedním ze sedmi místopředsedů belgické koaliční vlády, v níž mezi devatenácti členy zasedá devět žen. Gynekoložka a expertka na reprodukční medicínu se nikdy netajila svou trans identitou, a to ani s ohledem na svou politickou kariéru. Dlouhodobě podporuje LGBTQ komunitu (tedy lesby, gaye, bisexuály a transgenderové osoby), prosazuje rovnost pohlaví, práva sexuálních menšin a práva žen.
Šikana, izolace i čas na studium
„Nebyla jsem moc šťastné dítě. Byla jsem velmi citlivá, což ostatní děti pravděpodobně vnímaly jako slabost, protože mě opakovaně šikanovaly. V té době jsem už věděla, že jsem jiná, ale nerozuměla jsem proč. Neuměla jsem si svou rozdílnost vysvětlit,“ vzpomíná na svém webu. Zároveň přiznává, že se nakonec izolovala od ostatních, uzavřela se do vlastního světa, poslouchala vážnou hudbu a hodně četla. „Světlou stránkou toho je, že jsem tvrdě studovala a soustředila se, což se mi vyplatilo. Dokázala jsem mít dobré známky a dosáhnout toho, co jsem chtěla jak ve studiu, tak i ve své kariéře,“ míní profesorka na univerzitě v Gentu.
„Bylo mi čtyřicet, když jsem se plně rozhodla stát se ženou, kterou jsem vždy byla. Kvůli tomuto rozhodnutí jsem ale přišla o kolegy, lidi, které jsem znala, a dokonce i o přátele. Naštěstí se za mě postavila gentská univerzita,“ sdělila v rozhovoru zveřejněném na své osobní internetové stránce. De Sutterová je vdaná a má 21letého syna Toma.
První trans politička na Tchaj-wanu
„Jde o milník,“ píše o jmenování místopředsedkyně web Politico.eu. Podle webu zaměřujícího se na evropskou politiku tím Belgie vysílá silný pozitivní signál všem trans lidem po celém světě. „Máme radost, že členka trans komunity byla jmenována do tak vysoké politické funkce,“ citovala agentura Reuters Matta Bearda, šéfa organizace All Out, která hájí práva LGBT. Podle něj se belgická vláda může stát inspirací pro další země.
První otevřeně transgenderovou ministryní na světě se stala 39letá Audrey Tangová, bývalá hackerka, údajně geniální programátorka a nyní tchajwanská ministryně pro digitalizaci.
Problematiku trans lidí – nejen díky úspěchům na nejprestižnějších filmových přehlídkách – nedávno zviditelnilo belgicko-nizozemské drama Dívka (2018), které sleduje proměnu mladé baletky.