Prymula o klimatizacích a o tom, jak je správně používat
Vhodné nastavení teploty klimatizace je klíčové pro předcházení možným nemocem. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Optimální je prý nepřekračovat hranici rozdílu šesti až sedmi stupňů mezi venkovní teplotou a klimatizací. Zapomínat bychom neměli ani na čištění filtru, které má usnadnit nový český vynález.
Špatné nastavení klimatizačního zařízení může podle Prymuly způsobit řadu onemocnění. „Naše řasinkové epitely, tedy výstelky dýchacího traktu, jsou náchylné na změnu teploty. Pokud ve vedrech zvětšíme teplotní rozdíl o více než šest až sedm stupňů, tak riskujeme onemocnění, jako jsou například chřipka nebo angína,“ popsal epidemiolog rizika užívání klimatizace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyrážka i otoky. Koupání v přírodě má svá úskalí, potíže ale může způsobit i voda v bazénu
Varování před přílišným ochlazováním platí podle Prymuly dvojnásob pro děti. „Jsou náchylnější na změny teploty,“ upozornil Prymula.
Vedle teplotních rozdílů představují u klimatizací zdravotní riziko i nevyčištěné filtry. „Klimatizace může být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Nově budeme, díky našim vědcům, moci čistit klimatizační filtry pomocí kovové mřížky, na kterou se vypálí bakteriální zátěž z filtru,“ představil český vynález Prymula.
Celý rozhovor s Romanem Prymulou si můžete pustit ve videu výše.