reklama

„Psa bych si nikdy nekoupila,“ říká Daniela, která adoptovala týraného seniora z útulku

Bono na startu své druhé šance.
Foto: Čtyřlístek pro hafany z.s.

Pes Bono byl psem, který svůj život strávil především v kotci. Tam ho nakonec majitel nechal zavřeného a odstěhoval se. Bony strávil zimu v kotci, měl proleženiny, omrzl mu ocas, a když se dostal do spolku Čtyřlístek pro hafany, byl podvyživený, dehydrovaný a měl problémy s ledvinami.

reklama

Několik měsíců trvalo, než dali ve spolku Bonyho „dohromady“. Psí senior si pak našel své doma u Daniely, která žije s dcerkou a přítelem na jižní Moravě. „Byla to láska na první facebook,“ směje se Daniela, která Bonyho zahlédla právě na sociálních sítích. „Přečetla jsem si dojemný příběh teď už vlastně dědečka, který měl poměrně malou šanci na adopci – deset let jen v kotci, týraný, vypadalo to, že zemře na selhání organismu kvůli dlouhodobé podvýživě,“ vzpomíná Daniela.

Bony díky Čtyřlístku pro hafany přibral na váze a osvojil si hygienické návyky, což Daniele zjednodušilo rozhodování, a protože se do toho „křížence labradora a něčeho“ i s dcerou zamilovala, Bony dostal druhou šanci. „Já bych psa nikdy nekoupila, jsou jich plné útulky a adopce mi přijde smysluplnější. A u našeho Bona to bylo sice kvůli zdraví vabank, ale je to božan,“ popisuje Daniela, která se těšila, že s Bonym začne běhat. Ten ale už při adopci viděl pouze na jedno oko a po měsíci v novém domově přišel o zrak úplně.

Starý a milovaný

Adopce dvanáctiletého psího seniora většího vzrůstu s trvalým hendikepem a navíc černé barvy, to je pro útulky a azyly důvod k oslavě. „Pokud je to drobeček a třeba ještě vzhledově hezký, má šanci, že půjde domů už po karanténě. Naopak seniorům větších plemen hledáme domovy déle, to si pobudou v útulku klidně i dva měsíce, jako aktuálně jedenáctiletá německá ovčačka Ladynka,“ říká Kateřina Hadrabová z útulku AniDef, pro níž jsou adopce seniorů srdeční záležitostí.

Podle Hadrabové se adopce seniora od adopce mladšího psa liší v tom, že si zájemce už nevybírá parťáka na sport, na práci nebo na velké cestování. „Jsou to lidé, kteří jdou vědomě do toho, že s nimi ten pejsek už nebude 10 let, ale možná jen rok, nebo i méně. Počítají s tím, že si berou zvíře s životním příběhem, které u nich stráví už jen ten podzim, a které nakonec vyprovodí za duhu. Už nemohou změnit to, co si ten pes prožil, ale mohou mu zařídit důstojnou poslední etapu plnou lásky a péče.“

S tím se ztotožňuje i Daniela. „Chtěla jsem pomoci zvířeti s takovým osudem. Už jsem jednou zažila smrt milovaného psa a obrečela jsem to, s tím člověk musí počítat. Ale i přesto si myslí, že s námi bude Bony ještě dlouho a užije si pěkné stáří.“ Adopce dvanáctiletého psího dědečka pomohla i Danielině dceři, která do té doby neměla se psy příliš dobré zkušenosti. „Myslím, že díky Bonovi získala lepší názor na psy,“ uzavírá Daniela.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další země zpřísnila podmínky pro Čechy, negativní test na koronavirus vyžaduje i Kypr

Další země zpřísnila podmínky pro Čechy, negativní test na koronavirus vyžaduje i Kypr

  • Aktualizováno před 2 hodinami

Kyperské ministerstvo zdravotnictví na základě rozsahu epidemie COVID -19 v jednotlivých zemích zveřejnilo revidovanou kategorizaci států, z níž plynou podmínky, za kterých bude možné na ostrov přicestovat. Česká republika byla z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu na Kypr nemusí předkládat negativní test na koronavirus, přeřazena do kategorie B. U cestujících z těchto zemí Kypr vyžaduje maximálně tři dny starý negativní test. V kategorii A naopak zůstává Slovensko. Nová pravidla vejdou v platnost 6. července, informoval web in-cyprus.

reklama
Petříček: Se Slovinskem kvůli koronaviru jednáme o dalších výjimkách
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
reklama
reklama
Cestují po světě a vydělávají na Instagramu. Jak žít jako oni? Raquel a Miquel radí

Nový den

Domácí zpravodajství

Musím si vzít toho slovinského premiéra. Babiš přerušil telefonátem tiskovku
Děti v rozpáleném autě volaly maminku. Rodiče se divili, proč to strážníci řeší
Další články
reklama
reklama