Případ, ze kterého mrazí. Na východním Slovensku v okrese Prešov dochází už několik let k nelegálnímu prodeji psích mastí. K jejich výrobě se kradou a zabíjí stovky psů. O hrůzném počínání informovala TV Markíza.
Zdá se to neuvěřitelné, i přesto se na Slovensku, konkrétně v obci Chminianske Jakubovany v okrese Prešov, ve velkém obchoduje se psími mastmi. Na nelegální byznys upozornila TV Markíza, která sháněla důkazní materiály po dobu dvou let. Místní z jedné osady totiž pořádali i psí zabijačky a právě na jednu takovou se televizní reportérka dostala.
„Kdybyste tomu nevěřili, přineste psa, my ho zabijeme a uvidíte,“ řekl pro televizi jeden z místních obyvatel. Podle nich je v okolí obce už tak málo psů, že musí „lovci“ chodit směrem na Poprad či Levoču. „Není však jednoduché sehnat takové psy, kteří na sobě mají dostatek tuku. Když je vyhublý, mast z něj neuděláte,“ vysvětlovali osadníci, kteří dodali, že naopak zákazníků je dostatek.
Lahvička od 30 do 50 eur
Jakkoli to může vypadat nepravděpodobně, obchod se psími mastmi vzkvétá. Zákazníků je dostatek, a to dokonce i za hranicemi Slovenska. „Mast prodáváme u nás například v Prešově, ale vyváží se i do Anglie. Tři lahvičky vás vyjdou na 150 eur (přes 4 000 korun),“ prozradili obyvatelé osady.
„Z jednoho psa se dá vyškvařit i pět až šest sedmidecilitrových lahví. Je to čistá mast,“ říká jeden z osadníků. Na černém trhu prý lze koupit i levnější, ale ty jsou míchané. Podle zjištění televize se na tomto druhu byznysu podílelo hned několik rodin.
Šokovaní úředníci
Ačkoli v obci zasahovala policie již několikrát, psí zabijačky stále pokračují a tyto praktiky využívají osadníci už dlouhá léta. Jozef Bíreš ze státní veterinární správy při pohledu na nádoby se psí mastí konstatoval: „Je hrozné, že v lidském mozku se něco takového zrodí. Je to jasně definované jako trestný čin.“ Starosta Chminianskych Jakubovan Jozef Červeňák už v roce 2019 uvedl: „Já nevidím každému do hrnce, co kde je.“
Případ vyvolal kritiku a zděšení i od uživatelů sociálních sítí. „Je ubohé, že společnost a kompetentní lidé, kteří by měli řešit tento dlouhodobě neřešitelný problém v osadách, se mu vyhýbají a přehazují si ho jako horkou bramboru,“ zní jeden z komentářů na Facebooku.